HOI4 vs EU4

EU4`ü 1, 2 saat deneyimledim detaylar fazla, öğrenmesi HOI 4`e göre daha zor. Menüler bana çok karışık gelmişti, alışmadığım için olabilir. HOI4 modlar ile daha da eğlenceli oluyor, EU4`te bu var mı bilemiyorum. Oyumu HOI4`ten yana kullanıyorum fakat EU4`ü tamamen öğrenme fırsatı bulursam fikrim değişebilir.
Sen Hiç Hileli EU4 oynadın mı?

HOI4 ile EU4'u karşılaştırmanın tek mantıklı yani ikisininde strateji oyunu olması olur. İkisi de aynı firmadan ve neredeyse aynı oynanışa sahip. Tek farklı yanları birisi WW1-WW2 konulu diğeri daha çok 15-16-17. yy. gibi. Hangisinin konusu ilginizi çekiyorsa onu oynayın.

Hoi4 bence.
1617447953975.png

Şöyle HOI4 daha çok dünya savaşlarına yönelik yani 5 yıl 10 yıl boyunca dünya savaşı yap

EU4 ile tarih yazabilirsin çünkü oyunda zaman çok hızlı ilerliyor 1300 de osmanlı alıp mesela 1821'e kadar oynayabilirsin.

İkisini karşılaştırmak yanlış olur. EU4 1500'leri anlatan bir oyun. HOI4 ise WW2 zamanlarında geçiyor. EU4 daha karmaşık ama HOI4 daha kolay öğreniliyor. Çünkü EU4 daha geniş zamanlı bir oyun. EU4'deki zor şeyler isyanlar. 10K'lık askerine karşı 30K'lık isyan çıkabiliyor. Fakat HOI4'de zor olan şeyler askeri meseleler.

HOI4'ü 300'e yakın saat, EU4'ü 40'a yakın saat oynadım bence EU4 daha eğlenceli, yapılacak şey sayısı çok fazla ama daha karışık.

Yeni konular

Geri
Yukarı