Çözüldü Hometech WI101 BIOS Güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hmaras

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, Hometech WI101 tablet PC Windows 10 işletim sistemi yüklü.
Win7 veya Android yüklemeye çalışırken epey uğraştım sanki olacak gibiydi ama son anda yanlışlıkla BIOS'tan USB ayarlarını değiştirmişim ve tablet tekrar düzeltme imkanı vermiyor.

Windows 10 çalışıyor olmasına rağmen klavye ve USB bölümleri çalışmıyor. BIOS'a giriyorum BIOS ayarlarını düzeltmek için ilerleme yapamıyorum takılıp kalıyor.
Ben de BIOS'u Windows'tan güncellemeyi düşündüm ama Hometech destek sayfasında firma maalesef BIOS güncel dosyasını yayınlamamış. Ayrıca firma BIOS yüklemesine 100 TL istiyor.

Elinde Hometech WI101 BIOS güncel dosyası olan arkadaş var mı? Paylaşabilirse sevinirim veya BIOS güncelleme yöntemini anlatabilecek birileri var mı?

Teşekkürler.

Çözüm
Hmaras beyin paylaştığı BIOS ile kullanım dışı kalan, açılmayan WI101 netbookun BIOS'unu lehim istasyonu ile söktüm, CH341A BIOS yazma aparatı ve bu aparatın v1.34 sürümlü programı ile aşağıdaki linkteki BIOS'u yükledim. Sorunsuz açıldı sadece trusted Engine hata verdi o da herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Kullanımda hiçbir problem çıkarmıyor. Çıkabilecek hatalardan sorumlu değilim, kendi sorunumu böyle çözdüğüm için paylaşıyorum.

Download linki:

Hmaras bey sorumluluk beklemiyor zaten sizden kimse, beni yanlışta anlamayın lütfen, kırgın veya kızgında değilim, önemli olan elinizi taşın altına koyabilmek, yardımcı olabilmek, bende nasıl yardımcı olabilirim diyedir bu çabam da.

BIOS yüklemesi için firma 100 TL fiyat yazmış ama ben inat ettim, o parayı vermemek için... USB BIOS programlayıcı aldım, sizin paylaştığınız ".bin" yazılımı direk BIOS çipine attım, tablet bu sefer açıldı ama ekran hatalı geldi, yazılar görünmedi, yani BIOS çipinde en ufak bir hata yok. Yalnız bendeki WI101 tablet ile uyumlu bir BIOS değil. Elimde 2 adet WI101 olduğu için diğer çalışan WI101 üzerindeki BIOS'u çekerek, BIOS'u çöken tablete yükleme yaptım, ve çalıştı.
(Bu anlattığım işlemleride videoya çektim!)

Bu bahsettiğim işlemler okurken basit gelebilir ama çok da kolay bir işlem değil, ben emlakçılık yapıyorum ama bilgisayar mühendisiyim, malum Türkiye şartları diyelim.

Sonuç olarak; görünen oki birden fazla WI101 versiyonları var. Ve BIOS'ları birbirleri ile uyumlu değil.

Üstüme düşen sorumluk olarak da; kullandığım programlama kartlarını paylaşmayı doğru bulmuyorum, çünkü çok da kolay bir olay değil, ve belli bir masrafı var. O parayı da kimse benim yüzümden riske atmasını istemem, ama samsun çarşambaya yolu düşen, veya burada tanıdıkları olanlar varsa da, gelsin buyursunlar, bu uygulamadan dolayı BIOS'ları çöken arkadaşlarında tabletlerini kurtarabilirim, bir ücrette talep etmiyorum.

Osman yetkin.
Çarşamba samsun.
[email protected]

Yardımcı olmak için olan isteğiniz için çok minnettarım. Tekrar BIOS üzerinden çökme yaşarsam ilk işim size gelmek olacak. :)

Hmaras beyin paylaştığı BIOS ile kullanım dışı kalan, açılmayan WI101 netbookun BIOS'unu lehim istasyonu ile söktüm, CH341A BIOS yazma aparatı ve bu aparatın v1.34 sürümlü programı ile aşağıdaki linkteki BIOS'u yükledim. Sorunsuz açıldı sadece trusted Engine hata verdi o da herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Kullanımda hiçbir problem çıkarmıyor. Çıkabilecek hatalardan sorumlu değilim, kendi sorunumu böyle çözdüğüm için paylaşıyorum.

Download linki:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı