Honda Accord arabada kısa farlar yanmıyor

Burak İncehasan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Araç 2004 model Honda Accord, kısa farları açtığımız zaman sanki hiç yanmıyormuş gibi yanıyor, önümüzü görmüyoruz, yandığı aracın içerisinden belli bile olmuyor fakat uzun farlarda ve sellektörlerde bir sıkıntı yok, neden olabilir?

Far ayarınız çok aşağıdadır muhtemelen. Biz de ikinci el aldığımızda olmuştu. Bir araba elektronikçisine de gösterebilirsiniz. Belki de bir sorun vardır.
Ayarını yaptırmıştık ama tekrar baktırırız, elektronikçiye götürdüm ampulü değişmemi söyledi, pek mantıklı gelmedi açıkçası, ampulde sorun olsa uzunlarda da sıkıntı olurdu diye düşünüyorum.

Dostum aracında kısalar HB4 9006, uzunlar HB3 9005, yani çift çanak mevcut olmalı.
Hatta baktığım zaman 2004 model Accord için kısaların mercekli olduğunu görüyorum. Şayet kısaların mercekliyse, üstüne üstlük halojen (bildiğimiz standart sarı) ampül varsa ve 2004 den beri farların ellenmemiş orijinal duruyorsa. Çok büyük ihtimalle halojenin sıcaklığından dolayı mercek reflektörlerin kararmıştır, mercek camında hafif bi is tabakası olmuştur.
Buna ek olarak araç birde garaj arabası değil, dışarıda duruyorsa büyük ihtimalle güneşten dolayı far camında bozulmuş olabilir ama uzunlarda sıkıntı olmadığını söylediğine göre bu ihtimal biraz düşük.

Sorunu çözmek için izlemen gereken 2 yol var ki götürdüğün elektrikçi de bunu söylemiş.
Sorun ya ampülde, bunu değişeceksin ki en basit ve ucuz yollu çözüm olur.
Yada söylediğim gibi mercek reflektörleri ve camı kirlenmiş/kararmıştır, bunu çözmek içinde temizliğini (eğer reflektör sıcaktan yanıp karardıysa temizlenmez, değişmesi gerekir) yaptıracaksın.

Benim tavsiyem eğer ampülden kaynaklanıyorsa hazır merceğinde varken yurt dışından 360 led al, bu sayede halojen ampülün o sorun yaratan sıcaklığından kurtulmuş olursun. Hemde genelde daha güçlü oldukları için görüşle alakalı bir sorunun kalmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı