Honda CBR 125R nasıldır?

ahmet enis

Kilopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Yarın honda CBR 125R motorunu alacağım bir aksaklık çıkmaz ise. Fakat aklıma takılan bir iki soruyu sormak istedim. İlk motor olarak CBR 125R pek tavsiye edilmiyor fakat motoru uyguna bir tanıdıktan aldığım için tercih ediyorum. İlk defa motosiklet kullanmaya başlayacağım ve asla yapmamalısın dediğiniz uyarılar, öneriler hepsine açığım düşüncelerinizi ve önerilerinizi merak ediyorum.

125 CC motosiklet başlangıç için ideal. Tavsiye edilmemesinin sebebi; sınıfına göre atik olması ve racing klasmanında olduğu için agresif sürüşe yönlendirmesi olabilir. Ama ben bu devirde artık ABS'siz motosiklet kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. İmkan varsa mutlaka ABS olmalı, yoksa da en kalitelisinden bir çift lastik takılmalı bir an önce. Temiz ise üzmez pek. Gerisi sende bitiyor, gereksiz agresiflik yapmazsan, nerede gazlayıp nerede sakin süreceğini bilirsen fazla bir problem yaşamazsın.

Onlar sanırım Scooter tarzı bir şeyle başlamanı istiyorlar. Aklı başında biriysen açıkçası 250R bile başlangıç motorsikleti olur. Büyük ihtimal biliyorsundur ama Altın Elbiseli Adam'ın videolarını izlemeni tavsiye ederim. Aklı başında motor sürmenin bir sürü ince ayrıntısını anlatıyor. Motor üzerindeyken kendini kaybedip aşırı hız yapmaman başlangıç zamanında can güvenliğin için iyi olacaktır. Lastik kalitesine önem vermeni de öneririm çünkü virajlarda yolu iyi tutması çok önemli.
Not: Bir süre gözün hız göstergesinde olsun. Uzun süre bisiklet, bir yıl elektrikli Scooter'dan sonra 250CC bir motor kullanma şansım oldu. (Başlangıç olarak düşünebilirsin ve açıkçası hiç zorlanmadım, ehliyetim olmadığı için ancak fırsatım oldu ama :) ) Saydığım iki alette (bisiklet, elektrikli scooter) rüzgar sesinden dolayı hızımı tahmin edebiliyordum fakat motor üzerinde kask varken 80 km/h gittiğimi düşünürken göstergede 124 km/h gördüğümde dikkatli olmam gerektiğini anladım. Hızlanırken ara sıra göstergeye bakarak 80-90 km/h'ye sabitledikten sonra gazda elimi sabit tutmaya özen gösterdim.
Kısacası 600 - 1000 CC gibi abartı bir güç olmadıkça tüm olay sende ve kendini kontrolünde bitiyor.
Not2: fırsatım oldu derken yakalanıp motoru kaptırmak gibi bir durum olmadı yanlış anlaşılmasın :D İlgimi fazlasıyla çeken bir ulaşım aracı olduğu için, o zevki yaşamak için çevre yolunun en sakin kısmında iki gün 15 dakika falan kullandım :D

Ben CBR 250R ile başladım. Nerede frene hangi oranla basman gerektiğini, yağmurlu havalar da nasıl frene veya gaza yüklenmen gerektiğini bilmen gerekiyor. Gazı yavaşça açmayı öğrenmelisin ve bir anda yüklenme motora. Diğer tavsiyem sokak araların da hız yapmaktan kaçın, küçük bir çocuk yola atlasa hiç bir şekilde kaçamazsın.

Dayanıklı ve güzel motordur. Yıllar içinde hem hor kullanıldı hemde yeni başlayan arkadalar bununla öğrenmeye çalıştı.

Temizi bulabilirseniz alın derim. Temizini bulamazsanız kenarda tamir için para ayırın derim.

Sana tavsiyem paraya kıyıp güzel lastik, iyi kask ve korumalı monta almandır.

Söylenenlerin çoğu ile alakası yok, CBR 125 atik bir motor değil hatta gayet hantal sayılabilir. Başlangıç için önerilmemesinin TEK sebebi yarın bir gün motoru devirdiğinizde atıyorum sağ tarafın komple grenajlarını değiştirmeniz gerekecek bu da grenajlı bir motor olduğu için maliyetli olacak, tek sebep bu.

Onun dışında motora gelirsek alacağın CBR’a da bağlı olarak kaliteli değişmekle beraber, genel olarak TAŞ gibi motordur, kolay kolay başına sıkıntı açmaz, bakımını güzelce yap, insan gibi sür, senin ona baktığından daha iyi bakar sana.

Şimdiden hayırlı olsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı