Honda CBR 250R vs Yamaha R25

Scorpions

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Yarıyıl tatili bittikten sonra ehliyet ile birlikte kendime motor almayı düşünüyorum. Üniversite öğrencisiyim, herhangi bir ehliyetim veya deneyimim yok, 1.78 boy ve 60 kiloyum. Arkadaşlar şimdi siz deneyimin yok al bi' YBR125 keyfine bak düşürürsün falan diyeceksiniz fakat ben sizi yormayayım ben bu iki motora taktım. :D Ve aldıktan sonrada hemen sıkılmayayım istiyorum.

Kampüs ile şehir merkezine sık sık gidip geliyorum (15-20 km arası). Bunun dışında komşu illere de iş dolayısıyla gidiyorum. Üniversitemin bulunduğu şehir ile memleketim arasında 600 km var. Bu bilgileri verdikten sonra gel gelelim şu iki motora.

Yaklaşık 2 sene boyunca giriş seviyesi bir dağ bisikleti kullandım, bisikletin kıvraklığına alışınca bir elektrikli motora bindiğimde -markasını hatırlamıyorum- gidonu kıvrak olmadığı için sevmemiştim. Benim için önemli olan sağ solu kolay yapabilen, kullanımı rahat, aralardan rahatça sıvışabilen bir motor.

Yakıt konusunda nerede okusam CBR 250R, R25'i tokatlıyor diyorlar. Dediğim yoğun kullanımımı hesaba katarsak R25 cebimi çok etkiler mi? Full depolarda iki motorla maksimum kaç km yol yapabilirim? Şehir içi ve şehir dışı kullanımı ile 2 ayrı şekilde yaklaşık bir cevap verebilir misiniz?

CBR 250R alırsam kesin siyah renk alırım, R25'in ise siyah dışında çift renkli modelleri hoşuma gidiyor. Bu iki motor arasında görünüş benim için pek önemli değil.

Arkadaşlar motoru almaya yakın bir tarihte ayrı bir ekipman önerisi konusu da açabilirim o yüzden CBR125 al kalanını ekipmana yatır demenize gerek yok, ekipman aklımda ve kesin olan bir konu.

Not: Motoru 2. el bir şekilde alacağım. 2. el alırken nelere dikkat etmeliyim? Yanımda illa ki birisini götüreceğim fakat arabadaki gibi ekspertiz olayı motorsiklette var mı?

Şimdiden teşekkür ederim, iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yarıyıl tatili bittikten sonra ehliyet ile birlikte kendime motor almayı düşünüyorum. Üniversite öğrencisiyim, herhangi bir ehliyetim veya deneyimim yok, 1.78 boy ve 60 kiloyum. Arkadaşlar şimdi siz deneyimin yok al bi' YBR125 keyfine bak düşürürsün falan diyeceksiniz fakat ben sizi yormayayım ben bu iki motora taktım. :D Ve aldıktan sonrada hemen sıkılmayayım istiyorum.

Kampüs ile şehir merkezine sık sık gidip geliyorum (15-20 km arası). Bunun dışında komşu illere de iş dolayısıyla gidiyorum. Üniversitemin bulunduğu şehir ile memleketim arasında 600 km var. Bu bilgileri verdikten sonra gel gelelim şu iki motora.

Yaklaşık 2 sene boyunca giriş seviyesi bir dağ bisikleti kullandım, bisikletin kıvraklığına alışınca bir elektrikli motora bindiğimde -markasını hatırlamıyorum- gidonu kıvrak olmadığı için sevmemiştim. Benim için önemli olan sağ solu kolay yapabilen, kullanımı rahat, aralardan rahatça sıvışabilen bir motor.

Yakıt konusunda nerede okusam CBR 250R, R25'i tokatlıyor diyorlar. Dediğim yoğun kullanımımı hesaba katarsak R25 cebimi çok etkiler mi? Full depolarda iki motorla maksimum kaç km yol yapabilirim? Şehir içi ve şehir dışı kullanımı ile 2 ayrı şekilde yaklaşık bir cevap verebilir misiniz?

CBR 250R alırsam kesin siyah renk alırım, R25'in ise siyah dışında çift renkli modelleri hoşuma gidiyor. Bu iki motor arasında görünüş benim için pek önemli değil.

Arkadaşlar motoru almaya yakın bir tarihte ayrı bir ekipman önerisi konusu da açabilirim o yüzden CBR125 al kalanını ekipmana yatır demenize gerek yok, ekipman aklımda ve kesin olan bir konu.

Not: Motoru 2. el bir şekilde alacağım. 2. el alırken nelere dikkat etmeliyim? Yanımda illa ki birisini götüreceğim fakat arabadaki gibi ekspertiz olayı motorsiklette var mı?

Şimdiden teşekkür ederim, iyi sosyaller.
Öncelikle merhaba 2.el motosiklet nasıl alınır diye rehberler var onu bir izleyin ve uygulamaya çalışın motoru gözünüz tutarsa ondan sonrada bir ustaya göstermekte fayda var.

Yakıt konusunda abartılacak kadar fark olduğunu sanmıyorum ama grenaj fiyatları, bakım ücretlerini karşılaştırıp ikisinide bir incelemesini izleyiniz.

Bide bu yazıyı motosiklet sitelerine yazarsanız daha iyi olur. Hem kullanmış kişi, hemde tecrübeli kişilerden bilgi alırsınız burada motosikletle ilgilenen fazla kişi yok çünkü.

Direk sıfır alın motor hakkında bir bilgiye sahip değilseniz. Yoksa sanayici knk edinebilirsiniz. Hem rodaj falan kendinizi de bir süre eğitmiş olursunuz.

Direk sıfır alın motor hakkında bir bilgiye sahip değilseniz. Yoksa sanayici knk edinebilirsiniz. Hem rodaj falan kendinizi de bir süre eğitmiş olursunuz.
Sıfır fiyatlarını hiç sormayın hocam, ABS getirmiş diye 2018 model R25 26.200 TL'ye satılıyor. O paraya araba alsam hem işim için daha kurumsal olur, hem de kendim için. Zaten bir şirkette üst düzey yönetici olana kadar sıfır mal almaya karşı oldum ülkemde. Temizini bulduktan sonra 2. el beni hiç rahatsız etmiyor.

R25 yüksek devirde kendini belli ettiği için teknik bir alettir, asla hata affetmez, CBR250 ise daha ağır başlı her duruma ayak uyduran, az yakan bir abimiz. Yakıt konusunda R25 hem sizi hem cebinizi üzebilir, ikinci elde temiz R25 bulmak çok zor. Yoğun şekilde kullanıcağınız için ben CBR 250'den yanayım. Sadece bisiklet ile tecrübe edinip R25 almak ölüm fermanını imzalamak gibi, R25'den asla başlangıç motoru olmaz, adamı jilet gibi kesip atar. Lütfen sevdiklerinizi üzmemek için CBR 250 tercih edin. R25 alıcak isenizde lütfen en az 2. seviyeye kadar yetkili kurumdan eğitim almanızı önericem.

R25 benim araba kadar yakıyor, yedek parçaları da pahalı. Ben arabaya zor yetiştiriyorum benzini. Birde R25 alıp mahrum edemem. CBR titreşimi fazla tek silindir olması sebebiyle. Uzun yolda altına pedli tayt giyersin bisikletçiler kullanıyor. 100km de bir mola verirsin. CBR iyidir. Az yakar çok kaçar.

Bu motor alternatifleri harici Pulsar’a da bakmanı öneririm. İki yıl sonra satar naked bir motor alır keyfine bakarsın.

Bence de arkadaşlar CBR 250R benim için en mantıklısı. Bu arada 2018 model Honda'lar Şubatta tanıtılacakmış. Eski modellerin fiyatı fazla oynar mı?

Bence de arkadaşlar CBR 250R benim için en mantıklısı. Bu arada 2018 model Honda'lar Şubatta tanıtılacakmış. Eski modellerin fiyatı fazla oynar mı?
Piyasa oynak zaten hocam, Honda bildiğim kadar daha zam yapmadı fiyatlara (Yamaha, Bajaj gibi markalar yaptı) yani Honda'dan da bir zam bekleniyor. Euro 4'lü motor almayacaksan elini çabuk tutsan iyi olur bence.

Piyasa oynak zaten hocam, Honda bildiğim kadar daha zam yapmadı fiyatlara (Yamaha, Bajaj gibi markalar yaptı) yani Honda'dan da bir zam bekleniyor. Euro 4'lü motor almayacaksan elini çabuk tutsan iyi olur bence.
Bildiğim kadarıyla Honda 2017 yılı içerisinde hatta özellikle son 3 ayda bayağı bir zam yapmıştı. 2018 modeller tanıtıldıktan sonra -Honda'nın Şubat ayında- 2015, 2016 model 2. ellerin fiyatı aynı mı kalır, düşer mi yoksa artar mı?

Bu arada bugün ehliyet başvurumu yaptım, 2018 zammıyla birlikte aldım maalesef.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı