İnceleme Honor X9a

Merhaba arkadaşlar. Sizlere Honor X9a hakkında konuşup 2 haftadır kullandığım cihazı tanıtacağım ve sizlere artılarından eksilerinden elimde olduğunca veri kullanarak bahsedeceğim.

KUTU İÇERİĞİ

40W şarj aleti, Telefonun kendisi ve kullanma kılavuzu çıkmakta maalesef kutunun içerisinde kılıf yok, yurt dışında satılan 256 GB versiyonunda oluyormuş öyle biliyorum. Ben ürünü Hepsiburada üzerinden aldım kutuyu açtığımda telefonun üzerinde ekran koruyucu uygulanmıştı cihazları da zaten ekran koruyucu uygulanmış şekilde çıkıyor. Bu birçok insan için artı olabilir çünkü kavisli ekrana ekran koruyucu taktırmak biraz zahmetli uğraş olabiliyor.

MALZEME KALİTESİ

Cihazın öncelikle Kasa ve arka kapak kalitesini ele aldığımızda gerçekten kaliteli bir hissiyat vermekte olup kıyaslamam gerekirse 1 sene kadar Redmi Note 11S kullanmıştım ondan daha malzeme kalitesi anlamında iyi.
Ekranın genel anlamda dayanıklıklğıı, hissiyatı gibi şeyleri de değerlendirirsek şunları söyleyebilirim, internette gördüyseniz eğer insanlar ceviz, fındık vs. kırıyor tabii ben o topa girmek istemedim ne olur ne olmaz ama ele aldığınızda da kolay kırılacakmış gibi bir hissiyatı yok 0.65 Mm'lik derinlemesine güçlendirilmiş ve kavisli kenarlardan 10mm güçlendirilmiş bir cam mevcut diğer cihazlara göre kırmak zahmetli ekranı, bunu eğer elinize alma imkanınız varsa anlarsınız.

TASARIM

Tasarım anlamında premium bir görüntüsü var arka kamera tasarımı bile en başta dikkat çekici bir detay firma buna Matrix tasarım demiş bunun yanında eğimli kenarlar ve eğimli ekran güzel bir görüntü vermekle birlikte ergonomik olarak da çok iyi, ele güzel oturuyor. Cihaz hafif sayılır 175gr ve tasarım bahsettiğim şekilde olmasından dolayı tek elle tutarken rahatsız etmiyor ergonomik bayağı.

SES PERFORMANSI

İçerisinde 6 çekirdekli bir ses çipi var Huawei de kullanıyor aynısı, bunun sayesinde Typ-C üzerinde 24 bit 192KHz ses çıkışı elde edebiliyoruz. Kayıpsız müzik dinleyen arkadaşlar için ağız sulandırabilen bir detay ve ses çipinin karakterini beğeniyorum aslında güzel iş çıkarmışlar.
Burada bir eksiden bahsedebilirim mono hoparlör olması aslında stereo olsaydı tadından yenmez di bu kadar güzel bir ekran koymuşlar dizi film için mükkemel fiyat bandında ama bunu çift hoparlör ile destekleseydi minik bir sinemaya dönüşürdü cihaz.

KAMERA PERFORMANSI

En can alıcı ve üzücü taraflarından birisi bu kısım.
İşlemci ile alakalı aslında Max 1080p 30FPS video çekebiliyor yalnız video konusunda da pek iyi değil maalesef fiyat bandında kötü denebilir, normalde işlemci 1080p 60FPS destekliyor telefonda niye 60FPS yok onu anlamış değilim henüz.
Fotoğraf konusunda ki performansına gelirsek güzel işler çıkartıyor yani tatmin edici seviyede sizler için arka kamerayla çektiğim 2 tane örnek fotoğrafı ekte sunuyorum.
Ön kameraya da gelirsek fiyat bandında Normal denir artı veya eksi bir şey diyemem tatmin edici seviyede.

EKRAN ÖZELLİKLERİ

Cihazın en dikkat çeken yeri burası.
Fiyat bandında çok üstün bir ekranı var, Dayanıklık ve Doku anlamında yukarıda bahsettiğim için burada bahsetmediğim detaylara değineceğim.
6.67 inç, 1080x2400 piksel çözünürlüğe, 800 bir parlaklığa, 120Hz ekran yenileme hızına, 300Hz dokunmatik örnekleme hızına ve 1 milyar renk genişliğine sahip OLED bir panel bizleri karşılıyor.
Fiyat bandında baktığımızda çok üstün niteliklere sahip bir ekranı var bunların yanında TÜV sertifikalı, 1920Hz PWM karartma teknolojisi ile uzun süreli kullanımdan kaynaklanan göz yorgunluğunu en aza indiriyor.

ŞARJ VE BATARYA PERFORMANSI

Şarj performansına değinip burayı hızlıca atlayım. Cihaz 40W şarj destekliyor ve tam dolaması 1 saat zaman alıyor bu konuda gerçekten iyi fiyat bandında.
Batarya performansına gelirsek 5100Mah bir bataryası var ve DxOMark'tan altın etiket almış bir telefon. Bu konuya biraz daha değinmek istiyorum malum cihaza Android 13 geldi bu güncelleme ile birçok cihazda da karşılaşın bir durum batarya süresinde azalmalar olmuş bu cihazı nasıl etkiledi derseniz şöyle açıklayım güncellemeden önce aktif kullanımda 1 günde şarjı tamamen bitiremezken güncellemeden sonra Sabah 8 de elime aldığım cihazın şarjı akşam 8 gibi biter oldu yani 2-3 saatlik bir performans kaybı var gibi. Honor burada bir iyileştirmeye dayalı güncelleme yollar diye düşünüyorum.

İŞLEMCİ PERFORMANSI VE OYUN TESTİ

Belki birçoğunuzun merak ettiği kısım bu, o yüzden de sona sakladım :)
İşlemci performans anlamında baktığımızda MTK G99 ve SD732G işlemcilerinden bir tık iyiyken MTK1080 ve SD778Gden geri kalan bir işlemci konumunda yani orta segmentin ortalaması konumunda fiyatı bandında normal denebilir.

Oyun kısmına gelirsek PUBG ve NFS No Limits oynadım ve onların ekran kayıtlarını yükledim.
PUBG de GFX Tool ile de ayarlarda oynama yapıp denedim yalnız ekran videosu çektiğim için oyunu performans anlamında tam doğru deneyimleyememişim video içerisinde bahsettiğim şeylerden daha iyi performans veriyormuş aslında ekran kaydetmeyi kapattıkdan sonra fark ettim bu yüzden yanıltıcı olmaması için bahsetme ihtiyacı duydum.
Başka husus ise ekran kaydı Max720p kayıt alıyor bu yüzden biraz videolar kötü oldu.
PUBG GFX Tool ile oynadıktan sonra sıcaklık değerleri hakkında da ekran görüntüsü aldım onu da ekte sunuyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son videoda sanırım kayıt alırken sorun olmuş kusura bakmayın.

Dosya Ekleri

• IMG_20230927_173651.jpg
    IMG_20230927_173651.jpg
    70,4 KB · Görüntüleme: 240
  • Screenshot_20230927_204810.jpg
    Screenshot_20230927_204810.jpg
    75,5 KB · Görüntüleme: 227
  • IMG_20230927_221555.jpg
    IMG_20230927_221555.jpg
    236,2 KB · Görüntüleme: 217
Son düzenleme:
Hocam telefonunuz ne merak ettim? Ayrıca bunun yerine ne alabilirdi şöyle 4k çeken kamerası çamur olmayan bilmem ne buds ile kesintisiz müzik dinleyeceğimiz bir telefon önerin de alalım.
Yazmıştım. S20FE veya A34 alınabilirdi. Her açıdan S20FE bu cihazı tokatlar. Git de al hadi. Ben S21FE kullanıcısıyım.

Kesinlikle kameramanlık mezunusun. Ben inandım şahsen. 4K ile 1080p farkını bile bilmiyorsun daha. Çözünürlük arttıkça detay kalitesi artar. Bunun ekran ile bir alakası yok. 1080p video ile 8K video senin dediğine göre 1080p ekranda aynı kalite verir. Bu tamamen saçmalık. 1080p sulu boya gibi olur 4K ise daha keskin ve hoş bir görüntü verir. 1080p çamur gibi olur. Aç kameranı test et diyeceğim de telefonunda 4k yok :d Hala kendini fotoğraf makinesi alırdım diye avutmaya devam et kardeşim. Telefonun tek elle tutulabilir kısmı ekranı. Geri kalan her şeyi fıs.
1080p panelde 4K video açarsan en fazla bitrare fazla olduğundan fark oluşturabilir.
Yüksek çözünürlük, Yüksek çözünürlüklü panelde işine yarar tam anlamıyla.
Çözünürlükde tek başına bir etken değil zaten kaliteli video için önemli olan güzel içerik yani konu sen bunlarda beceriksiz birisiysen elinde red Komodo 6k tutsan kimse çektiğin şeyi 5 saniyeden fazla izlemez.
Samsung' un kamera kötü demiyorum zaten telefonlar arasında fiyat bandı için çok güzel bu kullandıkları sensör, yazılım ve işlemci ile alakalı ama cözünürlük anlamında verdiği değer interpalasyon fiziki yani optik bir çözünürlük değil zaten o kapar pikseli pul kadar sensöre sığdırmaya kalktığında sensörün ışık geçirgenliği azalır ve kameranın vermeye çalıştığı yükse ISO değerinden dolayı da grenli bir video elinde olmuş olur, çektiğin 4K videoyu televizyona aktar bakayım sulu boyayı görürsün. Zaten Samsung un yaptığı şey yazılımla alakalı bende Video çekip bunu program aracılığı ile 4k ya yükseltsem benzer birşey ortaya çıkar Samsung sadace bunu programa ihtiyaç duymadan videoyu çekerken yapıyor farklı bişey değil.
Sosyal medyaya atacaksın zaten videoyu bu platformlar çözürlüğü düşürüyor 4K videoyu nerede kullanmayı düşünüyorsun. YouTube'a içerik üretecem desen git makine al iPhone 13 pro Max bile makinenin verdiği kontrolü sana sağlayamaz ayrıyetten büyük sensörler sayesinde ışık duyarlılığı çok fazla olduğundan kapalı ortamlarda çok daha iyi sonuçlar elde edersin. Herşey çözünürlük değil Bit derinliği, Sensörün boyutu, ISO performansı, Dinamik aralık gibi bir çok videoyu etkileyen unsur var.
Güzel insan telefon da ben zaten kamera tarafına önem vermediğimi de bahsettim hala ısrar ediyorsun ve hala interpalasyonu övüyorsun.
Videoya önem versem telefonda almam zaten cihazı dimi :) bak ben bunu zaten eksi olarak da belirtmişim.
Bu arada diplomamı atarsam inanacakmısın mezun olup olmadığıma Ankaradaysan iş yerime uğrayabilirsin çay kahve ısmırlayım :)

Hocam telefonunuz ne merak ettim? Ayrıca bunun yerine ne alabilirdi şöyle 4k çeken kamerası çamur olmayan bilmem ne buds ile kesintisiz müzik dinleyeceğimiz bir telefon önerin de alalım.
Telefon 4k çekmiyor efektif değil aynı şeyi 1080p çekip program ile de yükseltebilirsin tamemen aynı şey çevre piksellerden örnek alıp yapay pikseller yaratıyor. Telefon burada video çekerken aynı anda interpalasyon yapacak kadar iyi bir yazılıma ve uygun işlemci mimarisine sahip.
Biri 30fps çekiyor diğeri 60fps o yüzden honor sadece bununla değil başka cihazlarla da kıyasladığımız fiyatının çok altında performansı var.

Buds kulaklığın ne gibi avantajı var pahalı olmasının sebebi bir çok sensöre sahip olması içerisinde ki sürücünün kalitesinden değil benzer ses kalitesine 600 liralık kulıklıklar ile de ulaşabiliyorsun o kadar para etmesi kullanılan sensörlerden hemen hemen hepsi de ses ile alakalı değil kullanım ile alakalı işine yarayan şeyler.
SoundPEATS Capsule 3 Pro ile kıyaslarsam bu kulaklık 950 liralık fiyatına karşılık Samsun'dan çok daha kaliteli bir sürücüye sahip.
20hz-40khz frekans tepkisi var doğal ses için çok zengin bir aralık Samsung bunun değerini bile yazmamış ben standart 20hz-20khz olduğunu varsayıyorum çünkü SBC kodekt 320kbps bitrare iletebiliyor yani üzerinde bir frekans tepkisi beklenmez.
SoundPEATS da LDAC desteği var yani kablosuz 24 bit müzik iletebiliyor ve ilettiği ses 990kbps bitrareye sahip yani bu konuda şarkıda data kayıbı olmaması adına bile Samsung' u her türlü tokatlıyor.
1mm daha büyük bir sürücüye sahip bu ise bass konusunda da Samsun'dan bir tık iyi olacağını gösterir.
Diğer konulard benzer sayılır sensörler bakımından Samsung baya zengin, bu kulaklık ise fiyatı uygun tutmak adına yine benim gibi kullanıcılar için gereksiz şeyler koymayıp fiyatı şişirmemiş. yine Samsung da BT 5.2 varken bunda 5.3 var ama bunu müzik anlamında pek artı saymam hatta BT 5.0 dan itibaren pek sayılmaz.
Şuanda KZ X HBB PR2 kullanıyorum bir çok kulaktın farklı olarak planer manyetik sürücüye sahip eşine benzerine rastlamak zor.
Ses kalitesi anlamında hiçbir kablosuz kulaklık şuanda kablolu kadar iyi bir iletim sağlayamıyor zaten bu yüzden kablolu kulaklıkta direniyorum.
Kullandığım kulaklığın kablosuz bir muadili bile yok yani olması da pek mümkün gözükmüyor zaten çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor çalışması için telefonun Typ-c çıkışı yeterli oluyor olmasa mecbur kulaklık Dac' ı da almam gerekirdi.

Aslında kablosuz da kullanılabilme imkanı var ama maaliyeti ekstra adaptörler arttıyorken ses kalitesi anlamında da kabloluya göre data kayıpları oluşuyor.

Son düzenleme:
Cihazın arayüzü nasıl peki? Magic UI kullanıyor sanırsam.

Cihazın arayüzü nasıl peki? Magic UI kullanıyor sanırsam.
Sade bir arayüzü var ve akıcı.
Magic UI 7.1 ile bildirim paneli değişti Xiaominin yeni tarzına benzer bir panel geldi. soldan çekince bildirimler sağdan çekince kontrol merkezi belirgin olarak değişiklik bu var şuanda yani süreyya hanımın müthiş değişimi :)
Cihazda oyunlarda xiaominin game turbosuna benzer bir panel var burada dengeli ve performans şeklinde ayarları değiştirebiliyoruz ama panel yetersiz gibi xiomi de fps grafiği gibi bişey vardı bunda da CPU kullanımı ve Ram kullanımı gösteriyor FPS konusunda Max kaç FPS gösteriyorsa onu sabit şekilde yazıyor Xiaomi gibi bir grafik yok.
Arayüz hakkında sade akıcı şeklinde yorum yapabilirim ama geliştirmeler gerekiyor bence eksik yerleri var performans olarak değil, özellik ceşitlilik bakımından biraz zayıf geldi mesela uygulama çekmecesine aldığımda başlangıç stilini çekmecede yan yana 4 uygulama gözükebiliyor ve uygulamaların simgeleri kocaman duruyor hiç sevdiğim bir şey değil 5 veya 6 uygulama yan yana gözükebilseydi güzel olurdu. Standart da ekran 5X6 uygulamalar gözüküyor bu yüzden buna kullanıyorum herşey ana ekranda bunu alıştım sayılır aslında, Xiaomi de uygulama çekmecesi kullanıyordum.

Arayüzü inceleme de atlamışım.
Bahsetmeye de ne kadar da gerek var emin değilim kararlı çalısan bir cihaz ama daha fazla çeşitlilik bakımında geliştirmeler istiyor gibi benim açımdan.
Pek de fark yaratacak bişey değil aslında anlattığım şeyler olsa iyi olurdu.

Son düzenleme:
@DenizYıldızı Patrick, MIUI ile MagicOS'u kıyaslamayın lütfen (MagicUI 6.1'den sonra adı MagicOS oldu)... Ayrıca ne kadar az özellik olursa sistemde o kadar az gecikme yaşanır. O bildirim paneli de iOS - HarmonyOS karışımı bir panel. MagicOS her ne kadar ayrıldık deselerde çoğunlukla HarmonyOS'tan esinleniyor :).

1696000290029.png

Buyurun... Soldaki iOS, ortadaki MagicOS, sağdaki HarmonyOS :).

@DenizYıldızı Patrick, MIUI ile MagicOS'u kıyaslamayın lütfen (MagicUI 6.1'den sonra adı MagicOS oldu)... Ayrıca ne kadar az özellik olursa sistemde o kadar az gecikme yaşanır. O bildirim paneli de iOS - HarmonyOS karışımı bir panel. MagicOS her ne kadar ayrıldık deselerde çoğunlukla HarmonyOS'tan esinleniyor :).

Eki Görüntüle 1961390

Buyurun... Soldaki iOS, ortadaki MagicOS, sağdaki HarmonyOS :).
Dalgınlığıma geldi İsim mevzusu.

Evet baya baya benziyor inkar etmedim önceden Xiaomi kullanıyordum buna benzer kontrol paneli ilk onda deneyimlediğim için hatta ondan örnek verdim
Ayrılma konusunda ben emin değilim, Huawei ile iş birliği içinde gibiler mesela aynı ses çipini kullanıyorlar bunu Huawei geliştirmişti yine Huawei den esinleniyor zaten tasarım ve yazılım anlamında.
Cihaza şuanda Google servisleri olan Huawei gibi baktığım için aldım çok da yanıltmadı :D

Şebekinin iyi çektiği bir yerde gündüz internet hız testi yaptım normalde band genişligi ile de alakalı bir veri yok belirtmemiş ama gerçekten iyi verileri var şuan yaptığım hız testi ektedir indirme olarak 13.4mb/s gibi bir değer gördüm en fazla aynı konumda gece test yaparsam muhtemelen daha da fazla çıkacaktır.
Evde test etmedim daha önce çünkü şebekenin pek iyi çektiği bir yer değil yine 2-3mb/s gibi indirme değerler veriyor.
Ek bilgi olarak atmak istedim.

Son olarak yoğun değilde sadece 1 saat civarı müzik, yarım saat kadar telefon görüşmesi, yarım saat kadar da Wp, 10-15 dakika kadar instagram yani yani çok az bir kullanımda cihazın şarjı 10 saat civarında %20 azaldı.

Son ekleme daha yapıyorum bu gün Wp, Telefon görüşmeleri ve işe gidiş geliş de müzik haricinde hiç kullanmadım.
Ekran süresi 3 saat gözüküyorda ona bakmayın gece 12 den sonra şarjda baya oynamıştım sabah 07.45 de şarjdan aldım akşam 16.54 itibariyle %9 batarya azaldı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231009_132708.jpg
    Screenshot_20231009_132708.jpg
    129,3 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_20231012_171923.jpg
    Screenshot_20231012_171923.jpg
    110,4 KB · Görüntüleme: 24
  • Screenshot_20231109_165403.jpg
    Screenshot_20231109_165403.jpg
    59,8 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Geri