HP 15-AY102NT OpenCore boot menüsünde ilk sıraya alınmıyor

Stereo.Luigi99

Hectopat
Makaleler
6
Yer
Isparta
Daha fazla  
RAM
8 GB
Ekran kartı
Intel HD Graphics 620
Anakart
HP 81EE
İşlemci
Intel Core i5-7200U
Kurduğum OpenCore otomatik eklenmediği için BootIce programını kullandım.
Programda OpenCore'u en üste koysam da boot menüsünde OpenCore hep ikinci görünüyor.
Bazen de OpenCore BootIce'ta gözükmüyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? (Bilgisayar modeli: HP 15-AY102NT)

Gir Dortania'nın güncel sayfasında işlemcine uygun config sayfasına göz at. Config yüzünden yaşıyorsun bu durumu. Benzerini yaşadım, BIOS güncelleme ile çözmedim yani.
Denedim fakat çalışmadı, bütün ayarların doğru olduğuna eminim.
Sanırım config.plist ile alakalı değil.

@yusufklncc hocam, OpenCore'daki config.plist'in
BIOS'un boot menüsü hakkında bir ayarı var mı?

Son düzenleme:
Tek disk mi var? Eğer evetse EFI kısmı ' BOOT, BootWin, Microsoft ve OC' şeklinde olsun. Ayrıca confiğinde Misc kısmına gel. LauncherOption seçeneği Full olarak ayarlı olsun. Sonra disk üzerinden bir kere otomatik boot edersen 1. sırada OpenCore oluşacaktır.

Tek disk mi var? Eğer evetse EFI kısmı ' BOOT, BootWin, Microsoft ve OC' şeklinde olsun. Ayrıca confiğinde Misc kısmına gel. LauncherOption seçeneği Full olarak ayarlı olsun. Sonra disk üzerinden bir kere otomatik boot edersen 1. sırada OpenCore oluşacaktır.
Dediklerinizi yaptım, çalışmadı fakat aptalca bir hata yaptığımı yeni fark ettim.
Hackintosh'u SSD'ye geçirme sırasında Boot ve Microsoft vardı. BOOT ve OC klasörlerini içine atarken OpenCore'un BOOT klasörünü normal Boot klasörünün üstüne yazmışım.

Peki bu durumda ben nasıl Windows'un Bootx64.efi dosyasını geri getirebilirim?

Son düzenleme:
O olmasa da Windows OpenCore üzerinden boot eder. Dediğim Full ayarını yaptıktan sonra OpenCore oluşmalı. Oluşmadıysa zaten gerek de yok diskin direkt OpenCore'u açması lazım.
Maalesef OpenCore hâlâ ikinci sırada, bıraktığım zaman otomatik Windows'u açıyor.

Aslında EasyUEFI çalışmıştı, OpenCore'u Windows'un önüne getirebiliyordum.
(Çünkü bilgisayar OpenCore'u bir boot manager olarak tanımıştı.)

Fakat bir yeniden başlatma ile OpenCore'un boot manager olma özelliği kayboldu, sıradan bir EFI dosyasına dönüştüğü için BIOS ayarlarından sırasını değiştiremedim.

Benim BIOS'umda boot sıralaması türe göre belirleniyor, "OS boot manager" türü de ilk sırada. EasyUEFI ile ilk yeniden başlatmada OpenCore "OS boot manager" olma özelliği kazanıyor. Fakat bir kere daha yeniden başlatıldığı zaman "OS boot manager" türü kayboluyor ve OS boot manager olarak Windows da olduğu için o boot ediyor.

Son düzenleme:
ResetNVRAM yapıyor musun? BIOS'tan sıralama değiştiremiyor musun?
BIOS'taki sıralama türe göre bir sıralama, entry sıralaması gibi değil.
İstediğin entry eğer herhangi bir türe sahip değilse orada gözükmüyor.
OpenCore'un başına gelen de bu.

Şimdi NVRAM'i resetleyeceğim.

NVRAM'i resetlediğim zaman OpenCore yine ikinci sıraya düşüyor.
Ben bu bilgisayarı bir türlü anlayabilmiş değilim.

Nedense Ubuntu, Fedora gibi Linux dağıtımlarında bu sorun yok.

BIOS sürümü InsydeH20 F.17 rev5 olan konuya yazsın.

@tristessehivernale hocamın dediği gibi BIOS ile alakalı değilmiş.
Güncellesem de değişen bir şey yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı