HP 15-dB yükseltilmeli mi yoksa yeni laptop mu alınmalı?

Bütçe
9500

tcknmx

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kiev
Daha fazla  
Meslek
Yazılım ve Donanım
Şimdi öncelikle iyi akşamlar,

HP 15-dB model laptopum yaklaşık 1.5 sene evvel arızalandı ve tanıdık bilgisayarcı dostum bir buçuk senedir laptopu tamir etmeye çalışıyordu. Yakın zamanda geri aldım. Devletin sağladığı lisans öğrencilerine vergisiz bilgisayar kampanyasında 9.499 TL'ye Ryzen 5 7520u (Radeon 610M) + 8 GB RAM + 256 GB SSD bir laptopu vergi indirimiyle almam takdirinde ortalama oyunları bile 40-50 FPS de oynayabileceğim. Pek ala bu arızalı laptopuma Ryzen 5 2500U (Radeon Vega 8) yahut Ryzen 7 (Vega 10) yükseltmeleriyle beraber + Radeon HD530 + 16 GB RAM + 512 GB SSD halinde yükseltme yapabilirim. Maddi olarak ne fazla ne eksik bir miktar çıkıyor. Tabii ki de arızalı olanı tamir ederdim fakat uyumlu bir anakart ve de o anakarta dahil Ryzen 5 veya Ryzen 7 bir mobil işlemci bulamıyorum. Daha doğrusu anakart bulamıyorum bırakın işlemciyi. Bazı web siteleri buldum ama AliExpress olsun empowerlaptop gibi siteler olsun yurt dışından PC donanımı dolar kuru ile almak sınırda beklenmeyen vergi miktarı ve dahası gözümü korkutuyor kaldı ki gelen ürün arızalı veyahut 2.el olsa bile beni iade ile uğraştıracağı meselesi bambaşka bir sorun.
Biliyorum çok uzattım "hem ayranım dökülmesin hem..." durumu ancak gerçekten bilgi alışverişine ihtiyacım var. Bu yazdığım web siteleri güvenilir midir? Ne yapmam gerek? Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim. :3 <3

Uğraşmaya ve masraf yapmaya değmez. Yurt dışından bu şekilde anakart almak kumar oynamak gibi olur. Bunu satıp Ryzen 5300U veya Ryzen 5500U işlemcili laptop almalısın, 7520U işlemci olarak gücü idare eder ama dahili grafik konusunda berbat.

Uğraşmaya ve masraf yapmaya değmez. Yurt dışından bu şekilde anakart almak kumar oynamak gibi olur. Bunu satıp Ryzen 5300U veya Ryzen 5500U işlemcili laptop almalısın, 7520u işlemci olarak gücü idare eder ama dahili grafik konusunda berbat.

Emektarın anakartı bozuk halde beş para etmez. Bir işe gireceğim bir yolunu bulur 12-13K yeni laptop alırım vergi indiriminden dönem içinde farklı bir amaçla faydalanırım kardeşiminde PC'ye ihtiyacı var. Aslında zaten yeni cihaza yatırım yapmak mantıklı ve de emektarla çok zamanım geçti. Kendisini emekliye ayırmışken çalıştırmak da hak sayılmaz. İyi uykular emektar o7.

Yeni konular

Geri
Yukarı