HP 25X vs Philips 242E1GAJ-01

altughancilar

Hectopat
Yer
Balıkesir - Burhaniye
Merhaba arkadaslar, hemen konuya gireyim, 144Hz 1ms monitör ariyorum son olarak 2 modelde kararsiz kaldim.

1-Genelde CS:GO oynuyorum, film ve dizi izleyecegim zaman televizyon kullaniyorum.

2- 23.8" ile 24.5" arasindaki fark belirgin mi?

3-Iki monitörde de 144Hz 1ms oynayabilecek miyim? AMD ekran kartı kullaniyorum.

4-Free-Sync ile Free-Sync Premium arasındaki fark nedir?

5- Philips VA, HP ise TN panel sizce hangisi daha iyi?

Monitörler;

FreeSync Premium'da LFC adında düşük FPS'lerde de yırtılmayı önelemek için kareleri tekrarlayan bir teknoloji bulunuyor.

Başka bir fark şu an hatırlamıyorum, var ise eklerim mesaja.

TN paneller VA ve IPS'lere göre biraz daha hızlıdır gecikme olarak ama bu fark kesinlikle VA'nın TN panelleri renk ve görüntü kalitesi ile ezmesindeki fark kadar yok.

Yani çok CS:GO dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama Philips renk kalitesi olarak ezecektir HP'yi.

Ayrıca zaten kontrast (Siyah ve beyazların nasıl göründüğünü etkiler) olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip.

Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip.
Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı ve güzel olsin derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN.

(İkisi de 1ms diyebilirsiniz ama biri 1ms MPRT iken diğeri de 1ms GTG.)

Şahsen ben ufak ms farklarındansa devasa renk kalitesi avantajını tercih ederdim.

FreeSync Premium'da LFC adında düşük FPS'lerde de yırtılmayı önelemek için kareleri tekrarlayan bir teknoloji bulunuyor.

Başka bir fark şu an hatırlamıyorum, var ise eklerim mesaja.

TN paneller VA ve IPS'lere göre biraz daha hızlıdır gecikme olarak ama bu fark kesinlikle VA'nın TN panelleri renk ve görüntü kalitesi ile ezmesindeki fark kadar yok.

Yani çok CS:GO dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama Philips renk kalitesi olarak ezecektir HP'yi.

Ayrıca zaten kontrast (Siyah ve beyazların nasıl göründüğünü etkiler) olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip.

Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip.
Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı ve güzel olsin derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN.

(İkisi de 1ms diyebilirsiniz ama biri 1ms MPRT iken diğeri de 1ms GTG.)

Şahsen ben ufak ms farklarındansa devasa renk kalitesi avantajını tercih ederdim.
Cok teşekkürler. Peki MPRT ile GTG arasindaki fark nedir? Yani hangisi oyun icin daha iyi? Tekrar dedigim gibi 32 ekran bir televizyona sahibim o yuzden dizi vs izleyecegim zaman televizyonu kullanacağım tek amacim suan icin gozun yorulmamasi, cs go ve muzik duzenleme programları hangisi bu dediklerime gore daha iyi?

@altughancilar ikisi de farklı şeyler ama genek olarak GTG daha doğru sonuç verebiliyor. Çoğu monitörde MPRT 1ms olup GTG'si yüksek olabiliyor.

O kadar takılınacak bir şey değil ama haberiniz olsun.

Hangisi sorusuna bir şey diyemeyeceğim. Renk kalitesi ve görüş açısına verdiğiniz öneme göre değişir.

Dediğim gibi ufacık gecikme farklarındansa ben devasa renk kalitesi farkını tercih ederim ama ben tercih etmiyorum.

Philips hakkında bilgi edinmek istersen buyur.

Geri
Yukarı