Hp dv7-6b00et Mac OS X Setup ekranı çözünürlüğü

dchero

Hectopat
Merhaba,

Elimdeki notebook bilgisayara hackintosh kurmaya niyetlendim. Sistem özelliklerim şöyle: Hp dv7-6b00et, Intel i7 2670QM 2.20GHz Sandy Bridge, 2x1TB HDD, 8GB Ram, Intel HD 3000 & Amd Radeon 6770m grafik kartı. 1 haftadır çok yol aldım ancak henüz kurulum yapabilmiş değilim. Unibeast ile Mountain Lion kurmaya çalışıyorum. Uzun bir süre komut girdilerini denedikten ve "Local APIC panic" hatasını da düzelltikten sonra setup ekranına ulaşabildim. Ancak bu seferde ekran çözünürlüğü çok büyük. Setup ekranının 1/4'ünü görebiliyorum. tonymacx86 sitesinden pek bir yardım çıkmadı. ssdt hatası olabilileceği için çeşitli .aml dosyaları denedim fakat hiç bir sonuç yok. Bios üzerinden Radeon 6770m ekran kartını kapatamıyorum, Windows üzerinden Intel aktif durumda. Ekran çözünürlüğüm 1600x900. Sizce bu sorun nasıl çözülebilir?

Sorunlu ekran görüntüsü:

image.jpg

Bootplist dosyasına eklemen lazım...
Kod:
<key>Graphics Mode</key>
<string>1600x900x32@60</string>
Ekran görüntüsü acayip... Bilmeden yakınlaştırdın desek üst bannerde yazıların orjinalden büyük olması lazım... Eğer yapabiliyorsan harici bir ekran kullanarak yükleme yapabilirsin... Yada boot parametresi girerken
Kod:
boot: -v GraphicsEnabler=No/Yes
Denemeler yapabilirsin..

Son düzenleyen: Moderatör:
boot.plist dosyasına girdileri ekledim. Parametreler olsun olmasın, hep aynı ekranda kalıyorum. Deneme yapabileceğim harici bir ekranım şimdilik yok. Windows 8'e geçtikten sonra değiştirilebilir ekran kartları sorun yaratmıştı. Sanırım burada yine başıma iş açtılar. Önerebileceğiniz başka bir metod var mı acaba?

Unibeast yönteminden şimdilik vazgeç, Niresh 10.8.2 dvd ye yaz onu dene sorunun nerden kaynaklandığını çözmemize yardımcı olabilir belki...

Tekrar merhaba, önerdiğiniz Mavericks linkini denedim ve "-x cpus=1 GraphicsEnabler=No" satırıyla kuruluma geçtim ve ekran çözünürlüğümü tanıdı. Kurulumu başarıyla bitirdim. Mavericks, ekran kartımı Intel HD 3000 olarak tanıdı ve çözünürlük olarak herhangi bir problem yaşatmadı. Şimdilik bu sorun çözülmüş oldu, çok teşekkürler. Ancak ses kartını ve wireless'ı tanıtmayı başaramadım. Sistem açılışta hemen Windows'a geçiyor ve Clover ile boot etmek de mümkün olmuyor. Mavericks'i sadece USB'den açabiliyorum. Tüm bunlara çözüm bulduğumda tekrar yazacağım.

Sevgili dchero,

Seninle aynı özelliklere sahip bilgisayara sahibim. Sadece ekran kartı amd 7690m xt. Ben de mavericks kurmayı deniyorum ama bir türlü setup ekranına ulaşamadım. Ben sürekli IOBluetoothHCIController hatası alıyorum. Bu ekran kartı ile ilgili bir sorun galiba. Zaten bu cihazın ekran kartı Windows 8.1 ile de problemli. Bir türlü yıldızımız barışmadı. Aldığım hata ile ilgili ekran görüntüsü şu şekilde:

3gck.jpg

Bununla ilgili forumda yeralan bazı intel hd ekran kartı kextleri silinmesi gerektiği ile ilgili işlemleri de yaptım ama sonuç aynı. GraphicsEnabler=Yes yapınca yazılar geçtikten sonra siyah ekranda kalıyor ve setup kısmını yine göremiyorum.

Sizden ricam kurulum ile ilgili detaylı bilgi vermeniz (Bios ayarları, kurulum sırasında yaptıklarınız vs). Örneğin Bios ayarlarınızda ekran kartı dynamic veya fixed olarak hangisi seçiliydi ve diğer ayarlar nasıldı? (Gerçi fazla ayar imkanımız yok) Bios sürümünüz hangisi vs..

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar...

- - - Güncellendi - - -

Sn Recep Baltaş ve Sn. talatimac bey

Yardım ederseniz sevinirim..

Selamlar..

Kuruluma geçebiliyormu bilmediğimizden, öncelikle kuruluma ulaştıracak parametreler denemelisin,
Kod:
boot: -v cpus=1 PCIRootUID=0 GraphicsEnabler=No IGPEnabler=No
Kod:
boot: -x cpus=1 PCIRootUID=0 GraphicsEnabler=No IGPEnabler=No USBBusFix=Yes
Kod:
boot: -x cpus=1 GraphicsEnabler=Yes
Kod:
boot: -v cpus=1 PCIRootUID=1
Kod:
boot: -v -x cpus=1 PCIRootUID=0 npci=0x3000
gibi denemeler yapabilirsin.. Kurulum bittikten sonra yeniden başlayınca
Kod:
  boot: -s
diyerek açıyoruz..
Kod:
/sbin/fsck –fy entere bas
/sbin/mount –uw / entere bas
rm –rf /System/Library/Extensions/AppleIntelHDGraphics.kext  entere bas
rm –rf /System/Library/Extensions/AppleIntelHDGraphicsFB.kext entere bas
rm –rf /System/Library/Extensions/AppleIntelHDGraphicsGA.plugin entere bas
rm –rf /System/Library/Extensions/AppleIntelHDGraphicsGLDriver.bundle entere bas
rm –rf /System/Library/Extensions/AppleIntelHDGraphicsVADriver.bundle entere bas
reboot entere bas
Böylece sorun çıkaran kextlerden kurtulmuş olursun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Talatimac hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
2 aylık araştırma ve denemeler sonunda henüz kurulum ekranını göremedim. Ana dil olarak Türkçe'yi seçemedim.))):matrix: Evde 2007 model Asus f3sc bilgisayar var. Ona mavericks kurulum usb yi takıyorum ve hiçbir kod yazmadan kurulum ekranı geliyor))) Yukarıda yazmış olduğunuz kodlar ve daha birçok kodu değişik varyasyonlar ile denedim. Aşağıdaki kodu ve değişik ilave kodlar ekleyerek yaptığım denemelerde kayan yazılardan sonra siyah ekran çıkıyor ve öyle kalıyor.

boot: -x cpus=1 GraphicsEnabler=Yes

- - - Güncellendi - - -

Diğer kodlarda ise IOBluetooth hatası veya nanosecond hatası verip takılıp kalıyor. Bilgisayar özellikleri:

https://www.technopat.net/forum/mac-os-x/34758-hp-pavilion-dv7-6c00et-mavericks-kurulur-mu.html

Acaba ne yapmam gerek. Benzer yapıda olan bilgisayara dchero isimli arkadaş kurmamış olsa vazgeçeceğim ama o kurmuş. Ne yapmalıyım sizce?

- - - Güncellendi - - -

Sn. Talatimac Bey,

Uzun uğraşlardan sonra chameleon boot loader içerisinde graphics card ile ilgili kısımda intel hd 3000 kart ile ilgili seçimi yapınca kurulum ekranı geldi. Dil ayarını seçtikten sonra klavye resmi çıktı. Enter ile bu kısmı geçtikten sonra disk izlencesi ile diskleri ayarlayacağımız ekran geldi. Fakat installation log diye bir ekran geliyor. Burada birçok kodlar var. Bu log dosyasını kaydet seçeneği var ama boot usb ye yazma izni yok diye kaydetmiyor. Disk izlencesini açabiliyorum. Bu aşamada ne yapmam gerek.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı