HP EliteBook 840G3 Çözünürlük Sorunu

johnnydepp41

Centipat
Arkadaşlar herkese merhaba. HP EliteBook 840G3 cihazım var. Öncelikle donanım bilgisi şu şekildedir;

* Intel Core i5 6300U.
* 8 GB DDR4 RAM.
* Intel HD Graphics 520 ekran kartı.
* 14 Inc 1920X1080 çözünürlük.

Bu donanımda Mojave 10.14.6 sürümünü çeşitli araştırmalar ve yurt dışı forumlarda benzer modele sahip kişilerin EFI klasörünü alarak bir şekilde kullanıma hazır hale getirdim. Genel olarak Wi-Fi dışında her şey yolunda. Onu da harici USB Wi-Fi aparatı ile çözeceğim lakin çözemediğim bir sorun var. Şöyle ki eğer macOS üzerinde 1920X1080 çözünürlük kullanırsam yazı ve menüler çok küçük. Bu çözünürlüğü 1600X900 yaptığımda menü ve yazılar bulanıklaşıyor. Araştırmalarım sonucu hidpı yi fark ettim ve yabancı forumlardan indirip kurulum yaptım. Şu an 1600X900 çözünürlükte eskiye nazaran her şey güzel ancak yine de menülerdeki yazı karakterleri, imessage üzerindeki mesajların yazı karakteri, Safari web üzerinde sitelerde gezinirken yazı karakterleri hala çok net ve Windows 10'daki konforda değil. Duat Boot olarak Win10 kullanıyorum, macOS için bayağı bir uğraştım her şey güzel ama bu ekran ölçülerinde istediğim netlikte çözünürlük alamıyorum. Aynı marka veya aynı ekran ölçülerinde kullanan var mı? Bu konuda yorumlarınıza ihtiyacım var. Tamam bur retina ekran olmadığının farkındayım ancak yine de retina olmayan MacBook'lardan daha kötü olduğu kanısındayım. Ayrıca eğer bir IPS monitör alırsam aynı şey mi olur yoksa standart retina ekranlara yakın bir deneyim alınabilir mi?

Merhabalar, öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim. Temiz bir kurulumu nasıl yapabilirim? Malum cihaz notebook olunca sürücüler oldukça zahmetli oluyor. Genellikle buradaki forum ve başka forumdaki imaj dosyasını indirerek bir kurulum yaptım. Başka birine ait EFI kullanmamın bir dezavantajı olur mu?

Bahsettiğim gibi, sisteminize uygun imajı indirip yazın. Düzgün config seçmeniz yeterli olacaktır. Native destekli sürücüleriniz zaten direkt tanınır. Başka hangi sürücülerden bahsediyorsunuz?

İndirdiğim imajın içindeki Config sonuçta başka bir bilgisayar için oluşturulmuş olmayacak mı? Yani başka birine ait EFI kullanmaktan farkı nedir tam olarak? Bahsettiğiniz temiz kurulum için tamamı ile imajı bizim oluşturmamız gerekmez mi? Bahsettiğim sürücüler, bluetooth, Klavye aydınlatması, 3.5 mm kulaklık girişi, klavye üzerindeki ses açma-kapatma tuşlarını ve ses açma kapatma tuşlarının sürücüleri. Şu an bunların tamamı çalışıyor, bunları çalışır hale getirmek kolay olmasa gerek bu nedenle aynı PC'yi kullanan birinin paylaştığı EFI yi kullanmıştım. Bunun bir zararı olur mu dersiniz? Güvenlik veya başka bir risk, bu arada ufak bir soru daha, bugün TV'ye bağlayıp denedim, kendi ekranındaki punto netliği ve çözünürlükten çok daha iyi durumda. Bu durumda iyi bir monitör olsa güzel bir ekran deneyimi sunacak gibi görünüyor ancak kapağı kapatınca monitörde görüntü gitmesin istiyorum. Bunu yapmanın özel bir yolu var mı? Windows ta bunun için bir şey yapmaya gerek kalmıyor ama hackintoshta direk ekran kapanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
1920x1080 yaptığında biraz ufak olması normal. Çok rahatsız edici düzeyde mi? Görsel gönderir misin?

Merhabalar, ekran görüntüsünü aldığımda pek belli olmuyor hocam, birebir kullandığınızda daha net belli oluyor ancak yine de ekliyorum. Bu arada asıl sorun yazı puntolardaki çözünürlük. Örneğin menü bardaki Yazı karakterleri Windowsda'ki gibi pürüzsüz değil. Yani nasıl anlatılır bilmiyorum ama netlik yok. 1920X1080 de bu belli olmuyor ama o zamanda çok küçük oluyor yazı karakterleri.
IMG ile başlayanları ekran alıntısı ile değil telefonun kamerası ile çektim
Bu arada IMG7313 deki ekranı Windows 10 da çektim. Aradaki farkı görmeniz açısından ( IMG7314)
Ekran Resmi 2020-05-23 00.24.02.png

Ekran Resmi 2020-05-23 00.25.11.png

IMG_7311.JPG

IMG_7313.JPG

IMG_7314.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben pek anormal bir durum göremedim. Farklı tarayıcı ile dene istersen. Ayrıca birde HD 520 için olan config dosyası ile dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı