İnceleme HP Omen 15 15-EN1014NT incelemesi

Değişen ihtiyaçlarım doğrultusunda masaüstünü elden çıkartıp bir laptopa geçtim. Seçimimi de Omen 15'den yana kullandım. Ürünü Teknorya satıcısı ile, Hepsiburada üzerinden aldım. 25'inde sipariş edildi, 26'sında geldi.

20220730_113335.jpg

20220730_113349.jpg

20220730_113400.jpg

20220730_113526.jpg

20220730_113743.jpg

20220730_113752.jpg

20220730_113806.jpg

Portlar

Sağ tarafta şarj girişi, USB 3.0 Type -a portu, Ethernet portu, HDMI 2.1, SD kart okuyucu ve kombo jak portu var.

Solda ise DisplayPort 1.4, 2 adet USB 3.0 Type-A, bir adette USB 3.0 Type-C portu var.

Ses Kalitesi
Bang & Olufsen markasının imzası var bu noktada. Sağ ve sol alt köşelerde, kasanın altında olmak üzere 2 hoparlör var. Ses seviyeleri yeterli düzeyde. Kalitesi ise gayet tatminkar.

Klavye

Kalvyede numerik tuş takımı bulunmuyor. Bunun getirisi olarak da yön tuşları oldukça geniş, ferah tutulmuşlar. Tuşların araları da yeterince var.
Aydınlatması 4 bölgeli, animasyonlar yok maalesef. Bu 4 bölgeden biri de WASD tuşları. Ayrıca aydınlatılabilmeleri hoş.

20220730_113500.jpg

20220730_113423.jpg

Ayrıca istediğiniz bölgeyi kapatabiliyorsunuz da.

Ekran

İlk eklediğim fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere yanlarda ince denebilecek bir çerçeve var. 144Hz yenileme hızına sahip. Renkeleri canlı. Parlaklığı yeterli.

RAM

1659179356541.png

1659179371155.png

Depolama

Micron 2300 kullanılmış. 1 TB kapasitesi var.

1659179469977.png

Kablosuz bağlantılar

Intel AX200 yongası var. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 desteği mevcut. En güncel teknolojileri destekliyor kısaca.

Omen Gaming Hub

Yazılım kullanışlı ve basit. Klavyenin aydınlatması değiştirilebiliyor. Ayrıca balance ve Performance şeklinde iki modu var. Performance modunda ekran kartı daha fazla güç çekiyor. Ve fan hızının da asgari hızı yükseliyor.

1659179956249.png

1659179982394.png

Network Booster filan da var ama ben pek faydasını görmedim.

Kasa

Üst kapak, ekranın çerçevesi lastik. Onların haricinde klavye bölgesi, alt kapak metal. Kaliteli hissettiriyor.

Batarya

Edindiğim bilgiler kadarıyla 70.7Wh kapasitesinde bir bataryası var. 1 saatlik chrome-spotify-office üçlüsüyle, balanced modda ve %80 ekran parlaklığı ile %100'den %70'e düştü.

Adaptör

200W'lık bir adaptörü var. Oldukça büyük.

İnceleme bu kadardı. Zamanım olduğunda oyun testlerini de paylaşmaya çalışacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekten insanlara önermek istediğim ama üstünde çokta fazla bilgi bulamadığım bir modeldi. Elinize sağlık güzel olmuş. Size zahmet bir ara güç tasarrufu modunda ne kadar pilinin gittiğine bakabilir misiniz?

Elinize sağlık ve hayırlı olsun. Ben yaklaşık 10-11 ay önce aldım. Çok oyun oynamıyorum ve çok performansa dayalı iş yapmıyorum ama gayet memnunum. Bataryasından da memnunum şimdiye kadar. Bataryayı biraz dikkatli kullanmaya çalışıyorum şu anda batarya yıpranması %88-89 civarında. (Yani %10-11 yıpranma var kendi uygulamasının yaptığı teste göre)

Gerçekten insanlara önermek istediğim ama üstünde çokta fazla bilgi bulamadığım bir modeldi. Elinize sağlık güzel olmuş. Size zahmet bir ara güç tasarrufu modunda ne kadar pilinin gittiğine bakabilir misiniz?

Oyun oynama dışında işleriniz için kullanacaksanız güç tasarrufu modunda dengeli modda 6-7 saat süre alırsınız. Yalnız video konferans uygulamaları kullanırken 3.5-4 saat falan dayanıyor.

Son düzenleme:
Değişen ihtiyaçlarım doğrultusunda masaüstünü elden çıkartıp bir laptopa geçtim. Seçimimi de Omen 15'den yana kullandım. Ürünü Teknorya satıcısı ile, Hepsiburada üzerinden aldım. 25'inde sipariş edildi, 26'sında geldi.

Portlar

Sağ tarafta şarj girişi, USB 3.0 Type -a portu, Ethernet portu, HDMI 2.1, SD kart okuyucu ve kombo jak portu var.

Solda ise DisplayPort 1.4, 2 adet USB 3.0 Type-A, bir adette USB 3.0 Type-C portu var.

Ses Kalitesi
Bang & Olufsen markasının imzası var bu noktada. Sağ ve sol alt köşelerde, kasanın altında olmak üzere 2 hoparlör var. Ses seviyeleri yeterli düzeyde. Kalitesi ise gayet tatminkar.

Klavye

Kalvyede numerik tuş takımı bulunmuyor. Bunun getirisi olarak da yön tuşları oldukça geniş, ferah tutulmuşlar. Tuşların araları da yeterince var.
Aydınlatması 4 bölgeli, animasyonlar yok maalesef. Bu 4 bölgeden biri de WASD tuşları. Ayrıca aydınlatılabilmeleri hoş.

Eki Görüntüle 1468485

Eki Görüntüle 1468484

Ayrıca istediğiniz bölgeyi kapatabiliyorsunuz da.

Ekran

İlk eklediğim fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere yanlarda ince denebilecek bir çerçeve var. 144Hz yenileme hızına sahip. Renkeleri canlı. Parlaklığı yeterli.

RAM

Eki Görüntüle 1468682

Eki Görüntüle 1468683

Depolama

Micron 2300 kullanılmış. 1 TB kapasitesi var.

Eki Görüntüle 1468685

Kablosuz bağlantılar

Intel AX200 yongası var. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 desteği mevcut. En güncel teknolojileri destekliyor kısaca.

Omen Gaming Hub

Yazılım kullanışlı ve basit. Klavyenin aydınlatması değiştirilebiliyor. Ayrıca balance ve Performance şeklinde iki modu var. Performance modunda ekran kartı daha fazla güç çekiyor. Ve fan hızının da asgari hızı yükseliyor.

Eki Görüntüle 1468716

Eki Görüntüle 1468718

Network Booster filan da var ama ben pek faydasını görmedim.

Kasa

Üst kapak, ekranın çerçevesi lastik. Onların haricinde klavye bölgesi, alt kapak metal. Kaliteli hissettiriyor.

Batarya

Edindiğim bilgiler kadarıyla 70.7Wh kapasitesinde bir bataryası var. 1 saatlik chrome-spotify-office üçlüsüyle, balanced modda ve %80 ekran parlaklığı ile %100'den %70'e düştü.

Adaptör

200W'lık bir adaptörü var. Oldukça büyük.

İnceleme bu kadardı. Zamanım olduğunda oyun testlerini de paylaşmaya çalışacağım.

Hocam bu arada size birkaç tavsiye,

Oyun dışı işlerde kullanırken sürekli şarjda tutmayın, şarjı sürekli %100 e getirmek yerine %90-92 civarı olunca çıkarın ve %20 nin altına bence çok indirmeyin. Hatta ben %30-40 lara inince takıyorum tekrar şarjı. Ve çok sık tamamen sıfıra gelmemesi önemli. Bazen unutunca olabiliyor ama mümkün olduğu kadar sıfıra kadar indirmemeye çalışıyorum. Batarya koruma modu gibi birşey var o aktif oluyor genelde ama ben buna rağmen bu şekilde kullanmaya çalışıyorum.

Tabi oyun oynuyorsanız çoğu zaman o zaman genelde bataryada tutmak zorundasınız.
Bir başka konu ekran kartınız hangisi bilmiyorum ama CPU ayarı maksimumda olduğu için fazla ısınabilir ilk oyun testlerinizde ben CPU kapasitesini maksimumda kullanma ayarını değiştirmiştim alır almaz (şu anda nereden yapılıyordu tam hatırlamıyorum ama bulabilirim) ve bu sayede 8-10 derece daha az ısınmıştı, 3-5 FPS kaybına sebep oluyor olabilir bilmiyorum ama benim için çok bir anlamı yok zaten.

Bir de laptop altı soğutucunuz varsa yazın işe yarar ama yoksa bile arka tarafını birşeyle yükseltirseniz o da soğumaya hızlı katkı sağlıyor bilginiz olsun.

Son olarak ben genelde harici klavye ve mousela kullanmayı tercih ediyorum klavyenin yıpranmaması adına. Artı oyun oynadığım ender zamanlarda klavye ısısıyla muhatap olmamak için, aşırı ısınmıyor ama yine de sevmiyorum.

Geri
Yukarı