HP Omen Reactor İncelemesi

Selamlar, birçok kişinin merak ettiği ve Türkiye'de doğru düzgün incelemesi olmayan bir fareyi inceleyeceğim bugün. Fareyi 16 Mayıs pazar günü 21.30 civarlarında Hepsiburada'dan 259 TL'ye sipariş ettim. 18 Mayıs salı günü sabah elime ulaştı. Kutusuna bakalım:

907f633c-2df6-4f55-9097-3b71ffc37dd2.jpg
a6274c89-f8b3-440a-b5b9-0caa7d15c3d1.jpg

Kutusu bu şekilde, gayet sade ve güzel olmuş bana göre. Kutunun içerisinden çıkanlara da bakalım:

956d2212-e1a5-44a1-adbc-4180149dc94e.jpg

Kutunun içinden garanti belgesi, iki adet biri büyük biri küçük kırmızı sticker ve 3 adet fare ile ilgili yazılar çıkmakta. Kağıtlar da fare ile ilgili özellikler anlatılıyor. Son olarak ve en önemlisi faremiz kutudan çıkıyor.

dc5f5b44-af76-4279-8940-0fd680c7583a.jpg

Faremizin bir de ışıklı halini görelim:
9d34e0b4-f88d-41e4-8ee1-89dfbb7f29b3.jpg
2f53285b-55a9-44d2-8b7e-293f2e6e2aba.jpg
ed893b76-f10d-4046-a7c8-a01ff264f21d.jpg
b8008b06-2013-4664-909c-0a94778e4e10.jpg

Şimdi gelelim teknik özelliklerine:

• 400 IPS, 50 G, 16.000 DPI ve 1000 Hz bir sensöre sahip. Fiyatına göre çok çok iyi sensörü. Sensörünün Pixart PMW 3389 olduğu söyleniyor fakat net bir bilgi yok. Ama özellikleri tam uyuyor 3389'a.
  • Optik Switch'lere sahip olması nedeniyle 0.2 MS giriş gecikmesi bulunuyor ki bu MS hissedilmese bile fark yaratır diye düşünüyorum. Ayrıca Switch'leri 50 milyon tıklama ömrüne sahip.
  • Faremizde ayarlanabilir avuç içi desteği bulunmakta, farenin hemen sağında ufak bir tuş bulunuyor ve bunun sayesinde istediğiniz gibi yüksekliği ayarlayabiliyorsunuz. Bu özellik ergonomiyi arttırmakla beraber birçok ele de uygun olmasını sağlıyor faremizin. Ayarlanabilir avuç içi desteğinin yanı sıra farenin sol tarafında baş parmağımızı koyabileceğimiz plastikten ve nispeten yumuşak olan bir çıkıntı var. Bu çıkıntı sayesinde elimiz Mouse Pad'e sürtmüyor.
  • Faremizin kablosu 2 metre ve metal, metal kablo olması nedeniyle şekil almıyor ve sürekli düz kalıyor. Kablonun metal olmasıyla beraber de dış etkenlerden çok çok az etkileniyor.
  • Faremizin ağırlığı 160 gram boyutları ise Uzunluk: 122,5 MM x Genişlik 80 MM x Yükseklik 41,6 MM. Faremiz Palm Grip, Claw Grip ve Finger Tip tutuşlar için gayet uygun.
  • Faremizin üzerinde 6 adet tuş bulunmakta ve bu tuşların tamamını özelleştirebiliyorsunuz. Makro atayabiliyorsunuz.
  • Faremizin fare tekerleğinde ve avucumuzu koyduğumuz yerde ışıklandırmalar bulunmakta. Faremiz RGB ve 16.8 milyon ışık seçeneğine sahip.
  • Skatez'leri olması gerektiği kalınlıkta ve farenin rahat kaymasına yardımcı oluyor.
Şimdi ise ürünümüzün yazılımına bakalım:

Omen Gaming Hub adlı programı kurmamız gerekiyor. Bu programı Microsoft Store'dan indirmeniz gerek. My Gear kısmında faremizi görebiliyoruz. Omen Gaming Hub'da ayrıca oyunlarımız gözüküyor. Ayrıca oyunlara özel güzel duvar kağıtları da bulunuyor. Solda ki galeri kısmından güzel duvar kağıtları indirebiliyoruz.
Screenshot_2.png

Faremize tıkladığımızda ilk olarak bizi ışıklandırma sekmesi karşılıyor. Static, Animation, DPI ve Off olarak 4 seçenek görüyoruz. Static ışığı tek renge ayarlayabiliyoruz. Animation ise bildiğimiz RGB fakat güzel bir özellik var ki Themes'in altında görebileceğiniz üzere farklı RGB seçenekleri var. Hoş bir özellik olduğunu düşünüyorum. Themes'in sağında olan Custom seçeneğinde ise kendimizin seçebileceği özel renkler ayarlayabiliyoruz. Faremizin her DPI'a özel bir rengi bulunuyor, DPI kısmında ise hangi DPI'da iseniz o fare tekerleğinde o renk oluyor. Off kısmında ise ışıklandırma tamamen kapanıyor. Sağ da olan Speed kısmında ise ışıklandırmanın hızını ayarlayabiliyoruz.
Screenshot_1.png

Faremiz'in RGB'den başka ışıklandırma modları da bulunmakta. Breathing yani nefes alma modunda faremizin ışıklandırması git gide sönerek tekrardan açılıyor. Blinking yani göz kırpma modunda ise faremizin ışıklandırması yanıp sönüyor. Aynı şekilde bu modlarda da özel ışıklar ayarlanabiliyor, sürücümüzün 4 farklı renkleri de bulunuyor.

Screenshot_2.png

Macros kısmında ise faremize Makro atayabiliyoruz. Gayet detaylı bir makro atama sistemi var, DPI tuşu dışında istediğiniz her tuşa Makro atayabilirsiniz. Hatta şöyle güzel bir özellik ise öğretici bir mod eklemişler. Sağ üstte bulunan Tutorial tuşuna basarak makronun nasıl yapılacağını basit bir şekilde anlatıyor. Ben Makro yapmadım çünkü gereksiz buluyorum makroyu. Sol üstte bulunan Mode kısmından makroyu kapatabilirsiniz. Bu özellik bir tuşa makro atadığınızda eğer o an kullanmak istemiyorsanız kapatmanızı sağlıyor. Bence gayet güzel bir özellik.

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Settings kısmına gelirsek. DPI'yı buradan ayarlayabiliyorsunuz, özel olarak bir sayı belirleyemiyoruz DPI'da fakat hali hazırda 400, 800, 1200, 1800 gibi sayılarla yükseliyor. Polling Rate kısmında ise faremizin tarama hızını ayarlayabiliyoruz. Varsayılan olarak 1000 Hz'de geliyor ben değiştirmenizi pek önermiyorum. Liftoff Distance kısmı ise faremizi tabandan kaldırdığımızda sensörün ne kadar yükseklikten algılayabileceğini seçebiliyoruz. Bildiğim kadarıyla düşük seçeneğinde 0.1 MM, yüksek seçeneğinde 0,3 MM yükseklikten algılıyordu. DPI Indicator kısmında ise DPI'ı değiştirdiğinizde faremizin üstünde hangi DPI'a geçtiğinizi anlamak için o DPI'ın rengi birkaç saniye yanıyor. Bunu isterseniz kapatabiliyorsunuz.
Screenshot_3.png

Şimdi gelelim benim kullanıcı deneyimine.

Ben açıkçası fareden çok memnun kaldım. Bana göre ışıklandırması gayet yeterli, göz almıyor hoş da duruyor. Işıklandırma seçenekleri de gayet yeterli bence. Zaten fareyi kavrarken ışıklandırma pek gözünüze çarpmadığından farede ışıklandırma çok da önemli değil diye düşünüyorum. Boyutlarına gelirsek fare gerçekten büyük, aşırı büyük değil lakin eliniz küçükse önermiyorum. Benim elim 19 CM, Palm Grip yapıyorum ve avuç içim nispeten büyük.

Fare tekerleğine gelirsek, fare tekerleği kaydırırken gayet yumuşak ve güzel hissettiriyor. Fakat fare tekerleğini yukarı doğru kaydırırken biraz ses çıkıyor. Çok rahatsız edici değil fakat aşağı kaydırırken böyle bir ses yok. Fare'nin Skatez'leri bence gayet iyi. PTFE olup olmadığı hakkında herhangi bir yerde bilgi bulamadım fakat çok yüksek ihtimal PTFE'dir. Sağ baş parmağımızı koyduğumuz yerin altına da büyük bir Skatez koymuşlar ki bu çok iyi olmuş, resimde de görebilirsiniz.

Kablosuna gelirsek, kablosu metal evet dış etkenlerden etkilenmiyor fakat biraz ağır. Farenin hareket etmesini engelleyecek kadar ağır değil hatta eğer kablonun yerini ayarlarsanız çok hafif oluyor. Metal kablo olması nedeniyle cam bir yüzeyiniz varsa veyahut çizilecek bir yüzeyiniz varsa sıkıntı olabilir. Ayrıca plastik yüzeylerde garip bir ses çıkartıyor sürttüğü zaman o nedenle biraz rahatsız edebilir. Eğer kabloyu masanızdan aşağı sallandıracak iseniz kasanın arkasına bağlamak için metal kablo ağır olduğundan dolayı masanızda kablo payı bırakmanız zor oluyor. Kablo şekil almıyor bu nedenle de eğer düzeninizi değiştirirseniz işinize yarayacaktır.

Farenin tuşları çok yumuşak bu nedenle FPS ve MOBA oyunlarında çok işe yarayacaktır, bana sağ tık biraz sert geldi bilmiyorum belki benim basış tarzımla alakalıdır. Tuşlardan bahsederken DPI tuşu sol ve sağ fare tuşlarıyla aynı hizada olduğu için arada sırada eliniz DPI tuşuna gelebiliyor. DPI tuşu yumuşak olduğundan DPI değişiyor ve oyunlarda biraz sıkıntı yaratabiliyor. Ama alışıyorsunuz çok büyük bir sıkıntı yaratmıyor.

Fare 160 gram olduğundan ötürü ağır olduğunu düşünenler olabilir fakat fare çok hafif geliyor. Sipariş ettiğim zaman farenin ağırlığından korkmuştum lakin çok hafif geldi. Eski faremden daha hafif hissettirdi.

Fare ele tam oturuyor, hafif sağa doğru eğimli bir yapısı var. Sağ tık eğimli olduğundan ötürü elinize çok rahat oturuyor. Sağ baş parmak desteği de uzun kullanımlarda elinizin rahat hissetmesini sağlıyor. Aynı şekilde elinizin Mouse Pad'e sürtmemesini de sağlıyor.

Yazılımına gelirsek, yazılımı gayet detaylı. Makro olsun, ışıklandırma seçenekleri olsun. Sadece yazılımında tek sevmediğim konu DPI'ı özel ayarlayamıyor olabilmemiz. Sitesinde 100 DPI'a kadar düşürebildiğimiz yazıyor fakat yazılımda en düşük 400 DPI var

Malzeme kalitesinin iyi olduğunu söyleyebilirim, sert plastikten yapmışlar yüzeyini. Eğer büyük bir darbe almadığı sürece bir şey olacağını sanmıyorum.

Şimdi herkesin bu fareye bakarken sorduğu soruya gelelim. "Alınır mı? Fiyatına göre iyi mi? F/P ürünü mü?" Bana göre fiyatına göre çok uygun, 259 TL'ye böyle özelliklere sahip olan başka bir fare görmedim. Malzeme kalitesi olsun, sensörü olsun, ayarlanabilir avuç içi desteği ve ergonomisi olsun. Bu fare kesinlikle alınır, özellikle bu fiyatta bu sensör gerçekten şaşırtıcı.

İlk incelemem olması sebebiyle lafı gereksiz uzatmış olabilirim, fazla resim koymuş olabilirim. Eksiklerimi söylersiniz sevinirim keza kaçırdığım özellikler ve yerler olabilir. Eğer fare ile herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım. İyi günler dilerim.

Ekstra bir ekleme: Fare'de Jitter Click ve Drag Click yapılabilir. Drag Click için elektrik bantı çekmeniz gerekecek.

Son düzenleme:
Selamlar, birçok kişinin merak ettiği ve Türkiye'de doğru düzgün incelemesi olmayan bir fareyi inceleyeceğim bugün. Fareyi 16 Mayıs pazar günü 21.30 civarlarında Hepsiburada'dan 259 TL'ye sipariş ettim. 18 Mayıs salı günü sabah elime ulaştı. Kutusuna bakalım:

Eki Görüntüle 1034080Eki Görüntüle 1034081

Kutusu bu şekilde, gayet sade ve güzel olmuş bana göre. Kutunun içerisinden çıkanlara da bakalım:

Eki Görüntüle 1034085

Kutunun içinden garanti belgesi, iki adet biri büyük biri küçük kırmızı sticker ve 3 adet fare ile ilgili yazılar çıkmakta. Kağıtlar da fare ile ilgili özellikler anlatılıyor. Son olarak ve en önemlisi faremiz kutudan çıkıyor.

Eki Görüntüle 1034099
Faremizin bir de ışıklı halini görelim:
Eki Görüntüle 1034113Eki Görüntüle 1034115Eki Görüntüle 1034116Eki Görüntüle 1034118
Şimdi gelelim teknik özelliklerine:

• 400 IPS, 50 G, 16.000 DPI ve 1000 Hz bir sensöre sahip. Fiyatına göre çok çok iyi sensörü. Sensörünün pixart pmw 3389 olduğu söyleniyor fakat net bir bilgi yok. Ama özellikleri tam uyuyor 3389'a.
  • Optik Switch'lere sahip olması nedeniyle 0.2 ms giriş gecikmesi bulunuyor ki bu ms hissedilmese bile fark yaratır diye düşünüyorum. Ayrıca Switch'leri 50 milyon tıklama ömrüne sahip.
  • Faremizde ayarlanabilir avuç içi desteği bulunmakta, farenin hemen sağında ufak bir tuş bulunuyor ve bunun sayesinde istediğiniz gibi yüksekliği ayarlayabiliyorsunuz. Bu özellik ergonomiyi arttırmakla beraber birçok ele de uygun olmasını sağlıyor faremizin. Ayarlanabilir avuç içi desteğinin yanı sıra farenin sol tarafında baş parmağımızı koyabileceğimiz plastikten ve nispeten yumuşak olan bir çıkıntı var. Bu çıkıntı sayesinde elimiz mouse Pad'e sürtmüyor.
  • Faremizin kablosu 2 metre ve metal, metal kablo olması nedeniyle şekil almıyor ve sürekli düz kalıyor. Kablonun metal olmasıyla beraber de dış etkenlerden çok çok az etkileniyor.
  • Faremizin ağırlığı 160 gram boyutları ise uzunluk: 122,5 mm X genişlik 80 mm X yükseklik 41,6 mm. Faremiz palm grip, claw grip ve finger tip tutuşlar için gayet uygun.
  • Faremizin üzerinde 6 adet tuş bulunmakta ve bu tuşların tamamını özelleştirebiliyorsunuz. Makro atayabiliyorsunuz.
  • Faremizin fare tekerleğinde ve avucumuzu koyduğumuz yerde ışıklandırmalar bulunmakta. Faremiz RGB ve 16.8 milyon ışık seçeneğine sahip.
  • Skatez'leri olması gerektiği kalınlıkta ve farenin rahat kaymasına yardımcı oluyor.
Şimdi ise ürünümüzün yazılımına bakalım:

Omen Gaming Hub adlı programı kurmamız gerekiyor. Bu programı Microsoft Store'dan indirmeniz gerek. My Gear kısmında faremizi görebiliyoruz. Omen Gaming Hub'da ayrıca oyunlarımız gözüküyor. Ayrıca oyunlara özel güzel duvar kağıtları da bulunuyor. Solda ki galeri kısmından güzel duvar kağıtları indirebiliyoruz.
Eki Görüntüle 1034147

Faremize tıkladığımızda ilk olarak bizi ışıklandırma sekmesi karşılıyor. Static, animation, DPI ve off olarak 4 seçenek görüyoruz. Static ışığı tek renge ayarlayabiliyoruz. Animation ise bildiğimiz RGB fakat güzel bir özellik var ki Themes'in altında görebileceğiniz üzere farklı RGB seçenekleri var. Hoş bir özellik olduğunu düşünüyorum. Themes'in sağında olan Custom seçeneğinde ise kendimizin seçebileceği özel renkler ayarlayabiliyoruz. Faremizin her DPI'a özel bir rengi bulunuyor, DPI kısmında ise hangi DPI'da iseniz o fare tekerleğinde o renk oluyor. Off kısmında ise ışıklandırma tamamen kapanıyor. Sağ da olan Speed kısmında ise ışıklandırmanın hızını ayarlayabiliyoruz.
Eki Görüntüle 1034142

Faremiz'in RGB'den başka ışıklandırma modları da bulunmakta. Breathing yani nefes alma modunda faremizin ışıklandırması gitgide sönerek tekrar açılıyor. Blinking yani göz kırpma modunda ise faremizin ışıklandırması yanıp sönüyor. Aynı şekilde bu modlarda da özel ışıklar ayarlanabiliyor, sürücümüzün 4 farklı renkleri de bulunuyor.

Eki Görüntüle 1034143

Macros kısmında ise faremize makro atayabiliyoruz. Gayet detaylı bir makro atama sistemi var, DPI tuşu dışında istediğiniz her tuşa makro atayabilirsiniz. Hatta şöyle güzel bir özellik ise öğretici bir mod eklemişler. Sağ üstte bulunan tutorial tuşuna basarak makronun nasıl yapılacağını basit bir şekilde anlatıyor. Ben makro yapmadım çünkü gereksiz buluyorum makroyu. Sol üstte bulunan mode kısmından makroyu kapatabilirsiniz. Bu özellik bir tuşa makro atadığınızda eğer o an kullanmak istemiyorsanız kapatmanızı sağlıyor. Bence gayet güzel bir özellik.

Eki Görüntüle 1034145
Eki Görüntüle 1034146

Settings kısmına gelirsek. DPI'yı buradan ayarlayabiliyorsunuz, özel olarak bir sayı belirleyemiyoruz DPI'da fakat halihazırda 400, 800, 1200, 1800 gibi sayılarla yükseliyor. Polling Rate kısmında ise faremizin tarama hızını ayarlayabiliyoruz. Varsayılan olarak 1000 Hz'de geliyor ben değiştirmenizi pek önermiyorum. Liftoff distance kısmı ise faremizi tabandan kaldırdığımızda sensörün ne kadar yükseklikten algılayabileceğini seçebiliyoruz. Bildiğim kadarıyla düşük seçeneğinde 0.1 mm, yüksek seçeneğinde 0,3 mm yükseklikten algılıyordu. DPI ındicator kısmında ise DPI'ı değiştirdiğinizde faremizin üstünde hangi DPI'a geçtiğinizi anlamak için o DPI'ın rengi birkaç saniye yanıyor. Bunu isterseniz kapatabiliyorsunuz.
Eki Görüntüle 1034144
Şimdi gelelim benim kullanıcı deneyimine.

Ben açıkçası fareden çok memnun kaldım. Bana göre ışıklandırması gayet yeterli, göz almıyor hoş da duruyor. Işıklandırma seçenekleri de gayet yeterli bence. Zaten fareyi kavrarken ışıklandırma pek gözünüze çarpmadığından farede ışıklandırma çok da önemli değil diye düşünüyorum. Boyutlarına gelirsek fare gerçekten büyük, aşırı büyük değil lakin eliniz küçükse önermiyorum. Benim elim 19 cm, palm grip yapıyorum ve avuç içim nispeten büyük.

Fare tekerleğine gelirsek, fare tekerleği kaydırırken gayet yumuşak ve güzel hissettiriyor. Fakat fare tekerleğini yukarı doğru kaydırırken biraz ses çıkıyor. Çok rahatsız edici değil fakat aşağı kaydırırken böyle bir ses yok. Fare'nin Skatez'leri bence gayet iyi. Ptfe olup olmadığı hakkında herhangi bir yerde bilgi bulamadım fakat çok yüksek ihtimal Ptfe'dir. Sağ baş parmağımızı koyduğumuz yerin altına da büyük bir skatez koymuşlar ki bu çok iyi olmuş, resimde de görebilirsiniz.

Kablosuna gelirsek, kablosu metal evet dış etkenlerden etkilenmiyor fakat biraz ağır. Farenin hareket etmesini engelleyecek kadar ağır değil hatta eğer kablonun yerini ayarlarsanız çok hafif oluyor. Metal kablo olması nedeniyle cam bir yüzeyiniz varsa veyahut çizilecek bir yüzeyiniz varsa sıkıntı olabilir. Ayrıca plastik yüzeylerde garip bir ses çıkartıyor sürttüğü zaman o nedenle biraz rahatsız edebilir. Eğer kabloyu masanızdan aşağı sallandıracak iseniz kasanın arkasına bağlamak için metal kablo ağır olduğundan dolayı masanızda kablo payı bırakmanız zor oluyor. Kablo şekil almıyor bu nedenle de eğer düzeninizi değiştirirseniz işinize yarayacaktır.

Farenin tuşları çok yumuşak bu nedenle FPS ve MOBA oyunlarında çok işe yarayacaktır, bana sağ tık biraz sert geldi bilmiyorum belki benim basış tarzımla alakalıdır. Tuşlardan bahsederken DPI tuşu sol ve sağ fare tuşlarıyla aynı hizada olduğu için arada sırada eliniz DPI tuşuna gelebiliyor. DPI tuşu yumuşak olduğundan DPI değişiyor ve oyunlarda biraz sıkıntı yaratabiliyor. Ama alışıyorsunuz çok büyük bir sıkıntı yaratmıyor.

Fare 160 gram olduğundan ötürü ağır olduğunu düşünenler olabilir fakat fare çok hafif geliyor. Sipariş ettiğim zaman farenin ağırlığından korkmuştum lakin çok hafif geldi. Eski faremden daha hafif hissettirdi.

Fare ele tam oturuyor, hafif sağa doğru eğimli bir yapısı var. Sağ tık eğimli olduğundan ötürü elinize çok rahat oturuyor. Sağ baş parmak desteği de uzun kullanımlarda elinizin rahat hissetmesini sağlıyor. Aynı şekilde elinizin mouse Pad'e sürtmemesini de sağlıyor.

Yazılımına gelirsek, yazılımı gayet detaylı. Makro olsun, ışıklandırma seçenekleri olsun. Sadece yazılımında tek sevmediğim konu DPI'ı özel ayarlayamıyor olabilmemiz. Sitesinde 100 DPI'a kadar düşürebildiğimiz yazıyor fakat yazılımda en düşük 400 DPI var.

Malzeme kalitesinin iyi olduğunu söyleyebilirim, sert plastikten yapmışlar yüzeyini. Eğer büyük bir darbe almadığı sürece bir şey olacağını sanmıyorum.

Şimdi herkesin bu fareye bakarken sorduğu soruya gelelim. "alınır mı? Fiyatına göre iyi mi? F/P ürünü mü?" bana göre fiyatına göre çok uygun, 259 TL'ye böyle özelliklere sahip olan başka bir fare görmedim. Malzeme kalitesi olsun, sensörü olsun, ayarlanabilir avuç içi desteği ve ergonomisi olsun. Bu fare kesinlikle alınır, özellikle bu fiyatta bu sensör gerçekten şaşırtıcı.

İlk incelemem olması sebebiyle lafı gereksiz uzatmış olabilirim, fazla resim koymuş olabilirim. Eksiklerimi söylersiniz sevinirim keza kaçırdığım özellikler ve yerler olabilir. Eğer fare ile herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım. İyi günler dilerim.

Ekstra bir ekleme: Fare'de jitter Click ve drag Click yapılabilir. Drag Click için elektrik bandı çekmeniz gerekecek.

Tamamını okumaya vaktim yok ama farenin tasarımı çok güzel muhtemelen sensörüde iyidir hayırlı olsun güle güle kullanın.

Geri
Yukarı