HP Omen 15 GTX 1660 Ti ve i7 9750H sistem donuyor ve çalışmıyor

og kush

Hectopat
Arkadaşlar iyi günler,
Yaklaşık 2.5 yıl önce aldığım HP Omen 15 bilgisayarımı aldığımdan 6 ay sonra kadar ikinci bir SSD taktım ve o günden beri bilgisayarımda oyun oynarken oyunun tam ortasında bilgisayar donuyor ve klavye, mouse, hoparlör hiçbir şekilde çalışmıyor.
İlk başlarda 2, 3 ayda bir bu sorun olurken son zamanlarda her gün olmaya başladı bende ikinci aldığım SSD'yi söktüm bilgisayarı formatladım ve sürücüleri ve güncelleştirmeleri yaptıktan sonra tekrar olacak mı diye oyuna girdim ve aynısı tekrar oldu aradan 2 yıl geçtiği için bilgisayarın garanti süresi de bitti ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

Bilgisayar özelliklerim:
-HP Omen 15.
- GTX 1660 Ti 6 GB GPU.
-16 GB RAM.
-i7 9750H CPU.

Hocam darboğaz testinde baktım sonuçlar söyle.
Çok için zayıf. Bu yapılandırmada v 22.5 oranlık darboğaz var işlemcin ekran kartın için çok düşük Ryzen 5 7600 öneririm ekran kartınızın tam gücünü kullanırsınız.

Çok için zayıf. Bu yapılandırmada v 22.5 oranlık darboğaz var işlemcin ekran kartın için çok düşük Ryzen 5 7600 öneririm ekran kartınızın tam gücünü kullanırsınız.

Hocam arkadaşlarımda i3 i5'li sistemler var ekran kartlarımız aynı hiçbirinde böyle bir sorun görmedim.

Şakamı yapıyorsun bu ekran kartını Ryzen 5 3600 bile besleyebilmekte ortada bir darboğaz bile yok zaten laptop olduğu için işlemci değişme şansı da yok.

Hocam arkadaşlarımda i3 i5'li sistemler var ekran kartlarımız aynı hiçbirinde böyle bir sorun görmedim.

i3 i5 i7 veya i9 olması önemli değil işlemcinin nesli ve üretildiği mimari gibi özellikleri daha önemlidir laptop üzerinde de darboğaz bulunmamakta cihazda yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum eğer önemli veri yoksa sıfırdan temiz kurulum ile Windows 10 kurulumu yapın.

Şakamı yapıyorsun bu ekran kartını Ryzen 5 3600 bile besleyebilmekte ortada bir darboğaz bile yok zaten laptop olduğu için işlemci değişme şansı da yok.

i3 i5 i7 veya i9 olması önemli değil işlemcinin nesli ve üretildiği mimari gibi özellikleri daha önemlidir laptop üzerinde de darboğaz bulunmamakta cihazda yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum eğer önemli veri yoksa sıfırdan temiz kurulum ile Windows 10 kurulumu yapın.

Hocam dediğim gibi yeni sıfırladım Windows 10 kurulumu ve sürücülerini yükledim dün.
Bugün tekrar aynısı oldu.

Hocam yaklaşık 2-3 aydır araştırıyorum bazıları SSD'den kaynaklı olduğunu söylüyor bazıları RAM diyor bazıları ekran kartı driverinde sıkıntı olduğunu söylüyor bugünde arkadaş işlemci dedi kafam iyice karıştı.
Belki ısıdandır diye düşündüm GPU 65-80 arası CPU 70-80 arasında ısıdan dolayı bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Geri
Yukarı