HP Omen 15 oyunlarda ve video izlerken düşük performans

Krtos

Decapat
Haziran 2020'de aldığım Hp Omen 15 dc-1xxx; i7-8750H 2.2GHz, 16 GB RAM ve RTX 2060 6GB bulunan laptopumda son birkaç aydır ısınma sorunları ve performans sorunları oluyor. Bilgisayarı ilk aldığım gün Valorant indirmiştim. O zaman en yüksek ayarlarda 200 FPS alabiliyorken şu an 30 FPS'i zor görüyor.

Aynı zamanda League of Legends'ta anlık 10 FPS düşüşler oluyor. Bilgisayarı ikinci ekrana bağladığımda ise oyunları bile zor açıyor. Ve bir oyun oynarken arkada YouTube'dan veya Twitch'ten video açtığımda video kendi kendine donuyor ve izlenemiyor. Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sıcaklığı 85 derece civarında. İşlemcim ise 2.80 ile 3.30 GHz arasında çalışıyor.
İşlemci sıcaklığınız aşırı yüksek gelmedi, zira forumda 95+ dereceye normal diyen gördüm 😃

HDD/SSD sağlığı hakkında pek bir fikrim yok ama belki ondan da olabilir. Sürücülerinizin güncelliği de önemli, güncel değilse güncellemenizde fayda olabilir.

Laptopunuzda MUX Switch var mı? Yoksa RAM durumunuz nasıl, 16*1 mi yoksa 2*8 mi? Eğer 1*16 ise onu 2*8 mi ya da 2*16 yapmanızı öneririm.

İşlemci sıcaklığınız aşırı yüksek gelmedi, zira forumda 95+ dereceye normal diyen gördüm 😃

HDD/SSD sağlığı hakkında pek bir fikrim yok ama belki ondan da olabilir. Sürücülerinizin güncelliği de önemli, güncel değilse güncellemenizde fayda olabilir.

Laptopunuzda MUX Switch var mı? Yoksa RAM durumunuz nasıl, 16*1 mi yoksa 2*8 mi? Eğer 1*16 ise onu 2*8 mi ya da 2*16 yapmanızı öneririm.

Biraz geç oldu birkaç hafta yoktum. Bilgisayara geri dönünce sıcaklıkların 85-95 arası olduğunu ve bilgisayarda sadece Brave browser ve Discord açıkken 7.20 GB RAM kullanıldığını gördüm. MUX Switch sanırım var NVIDIA kontrol panelinden kullanmak istediğim ekran kartını seçebiliyorum ayrıca HP'nin sitesine göre bilgisayarımda 16*1 RAM var. Ancak bilgisayarın arka kapağını 2020 Haziran'dan beri (bilgisayarı aldığım tarih) hiç açmadım servis dışı kalır diye korktum.

Bayram'dan sonra servise göndermeyi düşünüyorum.

Hocam, bu modelde MUX yoktu sanırım. @Dark Lord of the Sith hocam, Omen 15 DC kasada var mıydı?

Sıcaklıklarınız biraz daha düşük olsa daha güzel olabilirmiş.

O zaman en yüksek ayarlarda 200 FPS alabiliyorken şu an 30 FPS'i zor görüyor.
Buradan anladığım kadarıyla sonradan düşmüş. Oyun güncellemesi veya zararlı olabilecek şeyler yüklenmiş olabilir. Buna benzer şeyler yüklediniz mi?

SSD/HDD sağlığıyla da alakalı olabilir gibi geldi bana. Bu konuda @Yener K. hocam yardımcı olabilir diye düşünüyorum :)

MUX farklı bir durum. Seçici bir anahtar. Dahili GPU'ya gerek kalmadan harici GPU'yu kullanabiliyor diye biliyorum. Isınma sorunları varsa garantisi olduğu için siz açmayın. Servisi yapar. MUX Switch ile ilgili konular var. Fakat hangi modellerde olduğunu tam olarak bilmiyorum.

Hocam, bu modelde MUX yoktu sanırım. @Dark Lord of the Sith hocam, Omen 15 DC kasada var mıydı?

Sıcaklıklarınız biraz daha düşük olsa daha güzel olabilirmiş.

Buradan anladığım kadarıyla sonradan düşmüş. Oyun güncellemesi veya zararlı olabilecek şeyler yüklenmiş olabilir. Buna benzer şeyler yüklediniz mi?

SSD/HDD sağlığıyla da alakalı olabilir gibi geldi bana. Bu konuda @Yener K. hocam yardımcı olabilir diye düşünüyorum :)
Oyun güncellemelerini yapıyorum, ancak bilgisayarımda zararlı gözüken bir şey yok Mc Afee ve Windows'un kendi antivirüsü ile tarama yaptım hiç bir şey çıkmadı. Ve MUX in ne olduğu tam bilmiyorum o yüzden yanlış anlamışım muhtemelen :)

SSD/HDD sağlığını check etmek için hangi uygulamalar kullanılabilir?

MUX farklı bir durum. Seçici bir anahtar. Dahili GPU'ya gerek kalmadan harici GPU'yu kullanabiliyor diye biliyorum. Isınma sorunları varsa garantisi olduğu için siz açmayın. Servisi yapar. MUX Switch ile ilgili konular var. Fakat hangi modellerde olduğunu tam olarak bilmiyorum.
Doğru söylüyorsunuz hocam. Ben sizi şu kısım için etiketlemiştim:
SSD/HDD sağlığını check etmek için hangi uygulamalar kullanılabilir?

Oyun güncellemelerini yapıyorum, ancak bilgisayarımda zararlı gözüken bir şey yok Mc Afee ve Windows'un kendi antivirüsü ile tarama yaptım hiç bir şey çıkmadı. Ve MUX in ne olduğu tam bilmiyorum o yüzden yanlış anlamışım muhtemelen :)
Hocam MUX için aşağıya bırakacağım konuları okursanız aklınızda soru işareti kalmaz diye düşünüyorum. Olursa oralardan bize sorabilirsiniz :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı