HP Omen 15 vs Acer Predator Helios 300

Peki ekstra bir soğutucu kullanıyor musunuz ? Yoksa bu değerler kendi soğutma sistemi ile elde ettiğiniz değerler mi ? 50 derecenin üstünde boost açmamasının herhangi bir zararı vs olur mu ? Tam olarak ne işe yaradığını çözmeye çalışıyorum cahilliğime verin :)

Ryzen Controller yazılımı mevcut gitlab'den indirebilirsiniz.

Programı çalıştırınca "Temperature Limit" yazan yer 85'e ayarlı geliyor, ben onu 50'ye getiriyorum, sıcaklık 50 derecenin altında değilse boost açmıyor.

Ancak bu konunun sorumlusu HP firmasıdır, HP'nin bu güç yönetimi konusunu çözmesi gerekiyor. Ben hep gücü aç kapa yapmak zorunda kalmamalıyım.

HP istese bu konuyu kısa sürede çözer, notebook yeni olduğundan mıdır bilmiyorum pek ilgilenilmemiş yada ürünü hemen piyasaya sürelim sonra bakarız diye düşünmüş olabilirler.

Umarım yakın zamanda bir güncelleme gelir.
Limiti 50'ye çekip oyuna girdiğinizde ne oluyor?

Limiti 50'ye çekip oyuna girdiğinizde ne oluyor?
Limiti düşürüp oyuna girmedim ama oyunda limit düşürmenize gerek yok. 86 derece cpu, 65 derece gpu sabit tutabiliyor.
Peki ekstra bir soğutucu kullanıyor musunuz ? Yoksa bu değerler kendi soğutma sistemi ile elde ettiğiniz değerler mi ? 50 derecenin üstünde boost açmamasının herhangi bir zararı vs olur mu ? Tam olarak ne işe yaradığını çözmeye çalışıyorum cahilliğime verin :)
Soğutucu kullanıyorum, cihazı 3 monitör ile masaüstü gibi kullandığım için Zalman ZM-NS2000 soğutucu ile kullanıyorum. Boost açmamasının zararı olmaz sadece performans düşer, işlemci çok güçlü olduğu için düşük hali de fazlasıyla işinizi görür.

Omen alacak arkadaşlara önerim, ikide bir sıcaklığa bakacaklarsa bu ürünü almasınlar, en azından hp bios yada yazılım güncellemesi yapana kadar.

Omen ile ilgili son sözüm
Cihazın soğutma sistemi fazlasıyla yeterli geliyor, cihaz boşta iken bile OC yaptığı ve cpu'yu hep 4ghz'de çalıştırdığı için fan 2700 devir dönerken cpu sıcaklığı 75-78 derecede kalıyor. Durumu detaylı incelemezseniz, boştayken 75 dereceye kadar ısınıyor, biraz yüklensem %20-%30 cpu kullansam 100 derece olur gibi bir düşünceniz oluyor ancak durum bu şekilde olmuyor. Cyberpunk'da en yüksek cpu 86 derece, en yüksek gpu 66 derece olarak ölçümledim.

Alınır mı? Evet alınır, benim için şık durması çok önemli, hem oyuncu hem iş bilgisayarı görüntüsü olduğu için tercih ettim. Bir toplantıda omen'i masaya koyduğumda kimse pavyon gibi notebook getirmiş demez, kötü izlenim bırakmaz.

Son düzenleme:
Limiti düşürüp oyuna girmedim ama oyunda limit düşürmenize gerek yok. 86 derece CPU, 65 derece GPU sabit tutabiliyor.

Soğutucu kullanıyorum, cihazı 3 monitör ile masaüstü gibi kullandığım için Zalman ZM-NS2000 soğutucu ile kullanıyorum. Boost açmamasının zararı olmaz sadece performans düşer, işlemci çok güçlü olduğu için düşük hali de fazlasıyla işinizi görür.

Klavye ısınıyor mu ya da laptopun herhangi bir kısmı mesela ekrana yakın taraf?

HP Omen'i alın geçin hem işlemci farkı var hem de RAM'leri 2X8. 1000TL de cebinize kalsın.

Omen de MUX yok. CS Valorant R6 gibi oyunlarda fark ettiriyor.

Dostum sen herhalde laptop tarafını bilmiyorsun o yüzden belirteyim ki 50 derece yük altında çalışan bir laptop yok. Ortalama kasalarda 10.nesil intel işlemciler 90-95 derece civarında çalışıyordu.

Aynen hocam, masaüstü kullandım hep bugüne kadar ama mecburiyetten laptopa dönmem gerekti. İlk defa gaming laptop alacağım için laptop tarafında biraz cahilim :) Zaten aldığımda da harici klavye ile kullanacağım hissedilir sıcaklık çok olmayacaktır o yüzden. Bu kadar sorgulamamın nedeni alete zarar gelmesin diye sonuçta az paralar vermiyoruz :) HP Omeni deneyimleyelim öyleyse.

Ekranları zaten 144Hz o tür oyunlarda MUX olsa ne olur olmasa ne olur?

Çok fark ettiriyor.

Geri
Yukarı