HP Omen 17-CK0007NT 90 derece normal mi?

Tahmin ettiğim gibi anlık işlemlerde sıçramalar oluyor ama sürekli kullanımlarda ise sıcaklık belli dereceye inip belli rakamlarda seyrediyor. Muhtemelen fanın geç tepki vermesi ve düşük RPM olan döngüyü hızlıca yükseltemiyor.

Son olarak macun gerektiği kadar iletken değil ve sıcaklık anlık olarak yaptığınız işlemlere göre yükseliyor ve sürekli kullanıma girince ise belli dereceye inip aynı değerlerde kullanmanıza izin veriyor.

Hocam buradaki anlık sıçramaların sebebi bizim işlemcilerde 8 çekirdek oluyor her biri için ayrı sıcaklık sensörleri ve ayrı sıcaklık değerleri oluyor bazı işlemler tek başına bir çekirdeğe yüklenince o çekirdek çok ısınır mesela 8 çekirdekten 1I 95derecelere anlık çıkarken diğer 7'si 75-80 arası gidip geliyordur o sırada sıcaklık değerlerini gösteren uygulamalarda örneğin MSI Afterburner'da 8 çekirdeğin de sıcaklıklarının ortalamasını alıp çıkan sonucu işlemcinin sıcaklığı olarak gösterir zaten olması gereken de budur fakat bu Omen Hub'ta sıcaklık değerini sürekli anlık sıçrama yapan tek bir çekirdeğin sıcaklığı olarak gösterir bu da sanki bilgisayarda sürekli sıcaklık sıçraması varmış gibi görülür fakat diğer 7 çekirdek normal sıcaklıklarda işlemine devam ediyordur o sırada12:28

/Alıntı/

Vallahi hiç anlam veremedim bende ya nasıl olacak nasıl çözülecek ama çok fazla FPS düştü onu da anlamadım.

Tahmin ettiğim gibi anlık işlemlerde sıçramalar oluyor ama sürekli kullanımlarda ise sıcaklık belli dereceye inip belli rakamlarda seyrediyor. Muhtemelen fanın geç tepki vermesi ve düşük RPM olan döngüyü hızlıca yükseltemiyor.

Son olarak macun gerektiği kadar iletken değil ve sıcaklık anlık olarak yaptığınız işlemlere göre yükseliyor ve sürekli kullanıma girince ise belli dereceye inip aynı değerlerde kullanmanıza izin veriyor.

FPS çok düştü ama 180 FPS LoL gibi bir oyunda bizim bilgisayarlarda çok düşük Valorant'ta 200-220 FPS civarı değişiyor @Str0xy hocam bir ara yanlış hatırlamıyorsam 350 alıyorum demişti.

ben macun sipariş ettm bunu değiştirdiğimde garanti ile ilgili bir sıkıntım oluyor mu peki?

Bende garanti bozulmuyor diye biliyorum ama siz yine de bir sorun.
Hayır olmaz yeterki dikkat et anakart vs üstüne taşırma silerken ve sürerken. Arka kapağı açtığında mutlaka bataryanın fişini Çek anakarttan!!!
videosunu izledim gayet basit duruyor sök tak işlemi. uygun olursam bi konu açıp deneyimlerimi paylaşırım belki.

Videosunu izledim gayet basit duruyor sök tak işlemi. Uygun olursam bir konu açıp deneyimlerimi paylaşırım belki.

Yeni konu açarsan bizi etiketlemeyi unutma lütfen.
Şimdi eve geldim bir el Valorant gireyim dedim girdim oyuna bir baktım sıcaklık bir 85 üstüne çıktı sonra 75-80 arası gezdi sürekli tam düzeldi herhalde size yazayım derken fark ettim ki balanced modda girmişim sonra performans modunda gireyim o zaman daha da düşer dedim bir girdim tam tersine arttı sıcaklık 90-95 arası gezdi hep. Balanced modda girdiğimde RAM kullanımı 9800 10200 civarı iken performans modunda 11200 civarı gezdi performans modunda çok daha fazla ısınıyor PC balanced modda fan 2800 RPM çalıştı bende dedim ısınmadı ondan çalışmıyor herhalde performance modunda 4000 RPM altına inmedi ben bu işten hiçbir şey anlamadım anlayan biri anlatsın bana lütfen.

Son düzenleme:
Şimdi eve geldim bir el Valorant gireyim dedim girdim oyuna bir baktım sıcaklık bir 85 üstüne çıktı sonra 75-80 arası gezdi sürekli tam düzeldi herhalde size yazayım derken fark ettim ki balanced modda girmişim sonra performans modunda gireyim o zaman daha da düşer dedim bir girdim tam tersine arttı sıcaklık 90-95 arası gezdi hep. Balanced modda girdiğimde RAM kullanımı 9800 10200 civarı iken performans modunda 11200 civarı gezdi performans modunda çok daha fazla ısınıyor PC balanced modda fan 2800 RPM çalıştı bende dedim ısınmadı ondan çalışmıyor herhalde performance modunda 4000 RPM altına inmedi ben bu işten hiçbir şey anlamadım anlayan biri anlatsın bana lütfen.
Mühendis olucaz yakında az kaldı 😅 bir daha performans moda alıp fan hızını sabit 2800-3000 yapıp denesene belki fan turboda olduğu için daha fazla ısınma işleme geçiyor olabilir 🤔

Bu sıcaklıklar yazılımsal da olabilir. Normalde performans modunda sıcaklık artmaması lazım. Şöyle bir bilgi vereyim size, Omen performans modunda işlemcinin gücünü kısıyor ısınmasın diye. Yabancı bir kaynakta karşılaştığım test sonuçlarına göre bunu söylüyorum. Ona rağmen performans modunda ısınması garip.

Geri
Yukarı