HP Omen 17 i7-13700HX alınır mı?

Omen 17 aldım bu gün rtx 4080 li 13700hx 69K ya aldım.
Freedos olarak aldım. Windows kurarken soeun oluyor mu ssd görmeme felan.
Bir de yapmam gereken ayar var mı.
Ayrıca driverler icin hp nin yazılımını yüklesek yeterli oluyor mu ?

Hocam auto fanda 3100-3500rpm arasında dönerken 70 dereceyi geçmiyor.
Sıcaklık konusunda içiniz rahat olsun masaüstü gibi serin çalışıyor.

Dediğim sıcaklık last of us, witcher 3 next gen, uncharted gibi üst seviye oyunlarda. Lol valoda fan 2000rpm de sessiz bir şekilde 50 60 derecee arasında oluyor
Dengeli mod da aşırı fan sesi olmadan 3A oyunlar iyi fps verir mi.
Yoksa mecbur kulaklıkla mı kullanmak lazım.
Geceleri oyun oynanır mı yoksa komşu gelir mi. :D

Biz aldık bundan.

İyi makine, ben beğendim. Artıları;

- En f/p tam güç 4080'li laptoplardan ve dandik bi mal değil. Malzeme kalitesi iyi plastik-metal arası bi yerde, var ya öyle kompozit malzemeler, ondan. Dokunuşu soğuk.
- Fan sesi gayet makul. Bundan önce alıp iade ettiğimiz MSI GP68HX rezaletine kıyasla gayet sessiz. Lenovo Legion 5 Pro 2022 fanlarından 1,5 kat daha sesli. Kulaklık kullanma mecburiyeti hissettirmiyor.
- Görünüş açısından sade, renk cümbüşü değil
- Performans modundan smartshift ayarını yaptığınızda GPU full 175W değeri alıyor. Hatta 180'e çıktığını görüyorum zaman zaman
- Klavyesi ek tuşlarıyla normalden biraz değişik ama sadece gaming için kullanılacaksa faydalı bir dizayn
- Omen Hub biraz bloatware ama faydalı görünüyor
- Isındığı zamanlarda klavye soğuk

Eksileri:
- Hava alma bölgesi çok dar, sadece fanların altı açık. Legion gibi full en uzunluğunda bir açıklık daha iyi olmaz mıydı?
- Yük altında özellikle işlemci 90'ları görüyor. GPU da biraz throttle yiyor gibi. Kullandığım soğutucu ile de ilgisi olabilir, fanların hava aldığı yere tam denk gelmiyor. IETS gibi bişi daha faydalı olabilir.
- Tasarım gayet 2015: inanılmaz kalın ekran çıtaları. Çok averaj bir touchpad. Ben desktop replacement olarak aldığımdan yüzüne bakmıyorum ama kendisini direkt kullanacak olsaydım bunu almazdım. Özellikle o alt çeneye tahammül edemem.
- Fanda düşük devirde hafif uğultu var. Islık sesi gibi, çok çınlamıyor ama takıntılı adamı rahatsız eder
- Ekran menteşeleri biraz gevşek. Ekran sallanmaya meyilli.
- Tek Type-C çıkışı var. Cost cutting muhakkak, benim kullanımımı etkilemedi ama thunderbolt ya da başka sebeple Type-C ihtiyacı sabit olanlar için sıkıntı olabilir
- Hoparlör B&O markalı ama dandik gayet
- Freedos geliyor, ilk kurulumda linux GRUB boot manager ile geliyor ve sizi kod ekranına atıyor. Windows kurulumunu başlatsanız da bir sonraki açılışta yine GRUB ekranına atıyor, Linux okuryazarlığı olmayan biri için gereksiz bir zorluk. Uğraşmak istemedim ve tüm disk partisyonlarını sildim.
- Ekran 2k 240Hz ama imaj kalitesi ortalama. Wow dedirten bir ekranı yok.
- Klavye yapı olarak biraz narin geldi. Pavilionlardaki klavyenin az değişiği gibi. MSI'lardaki gibi darbe dayanıklı hissi vermiyor, çata çota oynayan valorantçı tipe dayanmaz gibi
- Adaptör neden kare anlamadım ama bu şekli herhangi bir yere yerleştirmek daha zor.

Totalde benim için mantıklı bir alım oldu. Biraz ek soğutma ihtiyacı var yük altında, onun dışında makul alet.

Scar 16, G18 gibi modellerin daha iyi ekranlar, hoparlörler vb. ile geldiğini biliyorsunuz muhakkak ama Angara dolmuşu tasarımıyla da geliyorlar.
Hocam ben de freedos aldım cihazı kurulumu nasıl yapacağım. bu dediğiniz GRUB boot manager felan dan dolayı. Usb yi takıp kurulum ekranında tüm disk bölümlerini silmem mi gerekli. Bir de hp tools yazan disk bölümünde driverler yok mu onu silersem sorun olur mu.

Şu an cihaz kargoda.

Son düzenleme:
Omen 17 aldım bu gün rtx 4080 li 13700hx 69K ya aldım.
Freedos olarak aldım. Windows kurarken soeun oluyor mu ssd görmeme felan.
Bir de yapmam gereken ayar var mı.
Ayrıca driverler icin hp nin yazılımını yüklesek yeterli oluyor mu ?

Dengeli mod da aşırı fan sesi olmadan 3A oyunlar iyi fps verir mi.
Yoksa mecbur kulaklıkla mı kullanmak lazım.
Geceleri oyun oynanır mı yoksa komşu gelir mi. :D

Hocam ben de freedos aldım cihazı kurulumu nasıl yapacağım. bu dediğiniz GRUB boot manager felan dan dolayı. Usb yi takıp kurulum ekranında tüm disk bölümlerini silmem mi gerekli. Bir de hp tools yazan disk bölümünde driverler yok mu onu silersem sorun olur mu.

Şu an cihaz kargoda.

Yok normal koyuyorsun,
Biraz ses olur. Dengelide olsa duyulmayacak kadar fan sesi ile oynayamazsın.

Duyulmayacak fan sesini yapabiliyorsun ama ancak cs go falan oynayabilirsin Omende fan ayarı var o güzel bir özellik victuslarda yok bu.

Yok normal koyuyorsun,

Duyulmayacak fan sesini yapabiliyorsun ama ancak cs go falan oynayabilirsin Omende fan ayarı var o güzel bir özellik victuslarda yok bu.
Yok o kadar sesiz olmasını beklemiyorum da kulaklık tqkmadan oynanır mı yani dengeli modda. Veya geceleri geç saatlerde rahatsız edermi yan odayı felan.

Yok normal koyuyorsun,

Omen 17 geldi kurulumu yaptım, bios güncellemeleri yaparken beyaz ekranda fanlar çok gürültülü çalısıyor normali bu durum.

Son düzenleme:
Yok o kadar sesiz olmasını beklemiyorum da kulaklık tqkmadan oynanır mı yani dengeli modda. Veya geceleri geç saatlerde rahatsız edermi yan odayı felan.

Omen 17 geldi kurulumu yaptım, bios güncellemeleri yaparken beyaz ekranda fanlar çok gürültülü çalısıyor normali bu durum.
Evet normal bios güncellerken fanlar full çalışır çünkü fanları kontrol eden yazılımı güncellediğin için her ihtimale karşı full çalıştırır.

ıslık sesi bunda var derinden geliyor, demedi demezsin. Bende de var aynısı.

Neyse hayırlı olsun bende çok memnunum ekrandan.
İyi yapmışsın boşver.
Merhaha hocam tekrar rahatsız ediyorum sizi, Ben cihazı açtım sıvı metal uygulaması yapmak için ama işlemciye daha önce de sıvı metal uygulanmış yani fabrika çıkışlı mı oluyor bu model de sıvı metal ben duymadım böyle bir şey hatta siz kendiniz uyguladım demiştiniz sanki yanlış hatırlamıyorsam birde vram üzerinde termal macun var ben termal pad olur sanıyordum ama macun sürülüydü bilseydim termal pad alırdım onun içinde acaba benim aldığım kişi mi uyguladı diyeceğim ama hem ekran kartının hemde işlemci çevresinde sıvı metal akmasın diye koruma vardı ama ekran kartında normal termal macun sürülüydü sadece işlemciye uygulanmış o yüzden aldığım kişinin bu kadar profesyonel olabileceğini düşünmüyorum ama çok acemice işlem yapılmış sıvı metal dağılmış işlemcinin üzerinde bişey kalmamış ki sıcaklık 100 derece görüyordu 7 ayda sıvı metal etkinliğini kaybeder mi yada fabrika çıkışlı kötü bir şekilde uygulanmış bu termal macun uygulamaları başka bir şey aklıma gelmiyor. Şu anda işlemci sıcaklığım maksimum 91 gördü anlık olarak ekran kartı da 76 gördü maksimum önceden işlemci 100 derece yaklaşıyordu anlık ekran kartı da 86 görüyordu 10 derece düştü anlık sıcaklıklar tabi genele vurunca ortalama da 15 dereceyi buluyor sıcaklık düşüşü bayağı etkili oldu değiştirmem.

Merhaha hocam tekrar rahatsız ediyorum sizi, Ben cihazı açtım sıvı metal uygulaması yapmak için ama işlemciye daha önce de sıvı metal uygulanmış yani fabrika çıkışlı mı oluyor bu model de sıvı metal ben duymadım böyle bir şey hatta siz kendiniz uyguladım demiştiniz sanki yanlış hatırlamıyorsam birde vram üzerinde termal macun var ben termal pad olur sanıyordum ama macun sürülüydü bilseydim termal pad alırdım onun içinde acaba benim aldığım kişi mi uyguladı diyeceğim ama hem ekran kartının hemde işlemci çevresinde sıvı metal akmasın diye koruma vardı ama ekran kartında normal termal macun sürülüydü sadece işlemciye uygulanmış o yüzden aldığım kişinin bu kadar profesyonel olabileceğini düşünmüyorum ama çok acemice işlem yapılmış sıvı metal dağılmış işlemcinin üzerinde bişey kalmamış ki sıcaklık 100 derece görüyordu 7 ayda sıvı metal etkinliğini kaybeder mi yada fabrika çıkışlı kötü bir şekilde uygulanmış bu termal macun uygulamaları başka bir şey aklıma gelmiyor. Şu anda işlemci sıcaklığım maksimum 91 gördü anlık olarak ekran kartı da 76 gördü maksimum önceden işlemci 100 derece yaklaşıyordu anlık ekran kartı da 86 görüyordu 10 derece düştü anlık sıcaklıklar tabi genele vurunca ortalama da 15 dereceyi buluyor sıcaklık düşüşü bayağı etkili oldu değiştirmem.

Fabrikasyon işlemci üstünde sıvı metal var. Ben ekran kartınada sıvı metal sürdüm.Ama işlemcide sıvı metal olmasına ragmen benim işlemcide 97-98 lere çıkıyor.

Sıvı metal 7 ayda hiç birşey olmaz :D 5 yıl gider sıvı metal kuruyan birşey değildir.

Fabrikasyon işlemci üstünde sıvı metal var. Ben ekran kartınada sıvı metal sürdüm. Ama işlemcide sıvı metal olmasına ragmen benim işlemcide 97-98'lere çıkıyor.

Sıvı metal 7 ayda hiçbir şey olmaz :D 5 yıl gider sıvı metal kuruyan bir şey değildir.

Evet fabrikasyon var üzerinde işlemcinin ama soğutucuyu söktüğümde işlemcinin üzerinde bir şey kalmamış hep akmış gitmiş sıvı metal iyice temizleyip tekrardan düzgün şekilde sürdüm etrafına da kapton bant çektim ne olur ne olmaz diye tek pişmanlığım keşke termal pad alsaydım VRAM'lar için ben fabrikasyon vardır diye düşündüm meğerse ona da macun sürmüşler artık bir daha sökemem soğutucuyu hem işlemciye hem de ekran kartına sıvı metal sürdüm tekrar açmak büyük risk olur neyse VRAM sıcaklıkları ortalama 80-90 arası gidiyor kolay kolay bir şey olmaz o sıcaklıklarda zaten ona göre dayanıklı oluyor VRAM'lar sonuçta 100 derece de çalışan bile var.

Balance modda oyun oynarken arada fan kendini Max alıyor ve öyle kalıyor serin çalışmasına rağmen oyundan çıkana kadar da düşürmüyor ancak oyundan çıkınca mod değiştiriyorum öyle normale dönüyor çok sinir bozucu bir durum, acaba bu durumu yaşayanlar var mı varsa çözümü buldu mu yoksa illa manuel fan ayarı mı yapacağız Auto da kullanmamak mı gerekiyor çözüm için.

Son düzenleme:
Evet fabrikasyon var üzerinde işlemcinin ama soğutucuyu söktüğümde işlemcinin üzerinde bir şey kalmamış hep akmış gitmiş sıvı metal iyice temizleyip tekrardan düzgün şekilde sürdüm etrafına da kapton bant çektim ne olur ne olmaz diye tek pişmanlığım keşke termal pad alsaydım VRAM'lar için ben fabrikasyon vardır diye düşündüm meğerse ona da macun sürmüşler artık bir daha sökemem soğutucuyu hem işlemciye hem de ekran kartına sıvı metal sürdüm tekrar açmak büyük risk olur neyse VRAM sıcaklıkları ortalama 80-90 arası gidiyor kolay kolay bir şey olmaz o sıcaklıklarda zaten ona göre dayanıklı oluyor VRAM'lar sonuçta 100 derece de çalışan bile var.

Balance modda oyun oynarken arada fan kendini Max alıyor ve öyle kalıyor serin çalışmasına rağmen oyundan çıkana kadar da düşürmüyor ancak oyundan çıkınca mod değiştiriyorum öyle normale dönüyor çok sinir bozucu bir durum, acaba bu durumu yaşayanlar var mı varsa çözümü buldu mu yoksa illa manuel fan ayarı mı yapacağız Auto da kullanmamak mı gerekiyor çözüm için.
Ben de yaşadım. İade ettim zaten. Oyun sırasında alt tab yapıp omen hubdan perrormans modu dengeliye alınca bile düşmüyordu sadece oyundan cikinca düzeliyor.

Ben de yaşadım. İade ettim zaten. Oyun sırasında alt tab yapıp omen hubdan perrormans modu dengeliye alınca bile düşmüyordu sadece oyundan cikinca düzeliyor.
Mantıklı olan o değil mi oyun açıkken 100% gerekirecek bir sıcaklıktaysa işlemci kendini maxlar. Alt tab yapsanda oynadığın oyun arka planda çalışmaya devam ediyordur, durmuyor ki

Güzel bilgisayar, bunun gibi 3 tane görüntü çıkışı veren modeller de azdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı