HP Omen 17 vs Lenovo Legion 5 Gaming vs Monster Tulpar T7

Bütçe
En fazla 25.000
Yaz geldiği için olabilir. Ayrıca kendi termal macunu çok sağlam olmayabilir. Sıcaklık değerleri iyi fakat daha da iyileştirilebilir diye düşünüyorum. Şu termal macunu almayı düşünüyorum öneririm. Fiyatı fazla gibi ama hem uzun ömürlü, hem de baya idare eder.
Normalde ne kadar sürede kullanılması gerekiyor?
Güç modu en iyi performans şu an. Bahsettiğim CPU bu arada GPU 60-65 arası oynuyor
Servise gitmeden önce senin PC de böyle bişey yoktu sanki o zaman konuştuğumuzda 65 civarı demiştin diye hatırlıyorum. Benim gönderdiğim PC de 65 civarıydı hatırladığım kadarıyla, 90 üstü sadece stres testinde görmüştü

Servise gitmeden önce senin PC de böyle bişey yoktu sanki o zaman konuştuğumuzda 65 civarı demiştin diye hatırlıyorum. Benim gönderdiğim PC de 65 civarıydı hatırladığım kadarıyla, 90 üstü sadece stres testinde görmüştü
1 yılda bir değiştiren de var. 6 ayda bir değiştiren de. Ben yaklaşık 8-9 ayda bir değiştiriyorum. 6 ayda bile değiştirseniz bu aldığınız macun 4 yıl idare eder. Bozulur mu bilmiyorum ama.

Arkadaşlar baya sorun mesajlarından sonra iyice araştırdım. Yabancı forumlarda, YouTube kanallarında vs. Cihazda çoğu kişide belli bir zaman sonra CPU sıcaklıklarında artış oluyor çünkü üründe kronik pump-out sorunu oluşmakta. Pump-out yaşanan cihazlarda genelde çoğunda çıkıyor bu sorun. Bunun sebebi işlemcide ki macun ısınıp daha sonra soğuduktan sonra ve döngü tekrar devam ettiği için zamanla macun işlemci yüzeyinden taşarak macunsuz kalıyor. Kullanılan macun gördüğüm kadarıyla katı bir macun değil ve çoğu yabancı kullanıcı bilinçli şekilde ürünü aldıktan sonra kaliteli pump-out yapmayacak bir macun ile yeniliyorlar veya sıvı metal termal macun uyguluyorlar. Yani işlemciniz daha önceden 60-80 arasında çalışıp belli zaman sonra bir anda 90 ve üstü çalışıyor %90 pump-out sorunu oluşmuştur. Eğer cihazı alacak yeni kişiler varsa bunu göz alarak satın alsınlar, hatta imkanları varsa macun değişimi yapsınlar.

Yaz geldiği için olabilir. Ayrıca kendi termal macunu çok sağlam olmayabilir. Sıcaklık değerleri iyi fakat daha da iyileştirilebilir diye düşünüyorum. Şu termal macunu almayı düşünüyorum öneririm. Fiyatı fazla gibi ama hem uzun ömürlü, hem de bayağı idare eder.

Yok öyle bir problemle karşılaşmadım. Denemek için Valorant girmiştim ilk aldığım zaman. En yüksek ayarlarda ısınıyordu evet ama 90 gibi değildi sanki. 75 civarı ancaydı. Cihaz Omen Gaming Hub'dan performance moduna alınarak mı denendi. Eğer öyleyse bir sorun var gibi. En düşük ayarlarda ise 65 derece falan dolanıyordu Valorant.

Performans modunda yüksek ayarlarda denendi.

Servise gitmeden önce senin PC de böyle bir şey yoktu sanki o zaman konuştuğumuzda 65 civarı demiştin diye hatırlıyorum. Benim gönderdiğim PC de 65 civarıydı hatırladığım kadarıyla, 90 üstü sadece stres testinde görmüştü.

Vallahi ne olduğunu bende anlamadım ya.

@Kéd Ben de bu forumda okuduğum bir konuda herkes ne denediyse pump-out sorununu çözememişti, birkaç macun kısmen işe yarıyordu sadece. Ayrıca bu sorun tüm laptoplarda mı var anlamış değilim.

Yaz geldiği için olabilir. Ayrıca kendi termal macunu çok sağlam olmayabilir. Sıcaklık değerleri iyi fakat daha da iyileştirilebilir diye düşünüyorum. Şu termal macunu almayı düşünüyorum öneririm. Fiyatı fazla gibi ama hem uzun ömürlü, hem de baya idare eder.
Hocam almadan önce araştırın, laptoplarda bu macun pump-out sorunu yaratıyor mu diye. Çünkü masaüstünde pump-out yapmayan ürünler laptoplarda yapabiliyorlar çünkü yüzeyini daha küçük olduğu için ve daha çok ısınıp soğudu için. Ben bunun bir önceki macunlarını kullanmıştım şuan ki laptopuma pump-out oluşmaya başladı. İlk başlarda iyiydi fakat aradan birkaç ay geçince ısınmaya başladı. Macun çok sıvıydı. Pump-out yaratmayan macun bulursanız işinize çok yarar.
@Kéd Ben de bu forumda okuduğum bir konuda herkes ne denediyse pump-out sorununu çözememişti, birkaç macun kısmen işe yarıyordu sadece. Ayrıca bu sorun tüm laptoplarda mı var anlamış değilim.
Tüm laptoplar da değil fakat yüksek bir ihtimal ile çıkma şansı var sonuçta hepsinde aynı macun var ve dediğim gibi ne kadar uzun süre yüksek ısıda kullanıp sonra soğudu zamanlarda sorun çıkıyor. Sırf bunun yüzünden laptoplarda sıvı metal kullanmak çok daha iyi. Pump-out olayı laptoplarda çok dert maalesef.

Anlatması biraz zor o yüzden bir video bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Pump out sorunu için thermalright tfx öneriliyor bayağı katı gibi vizkozitesi yüksek hatta uygulanırken fön makinesi ile ısıtılarak yapılıyor ayrıca bunları grupta konuşursak daha yararlı olur diye düşünüyorum YouTube'ya video yükledim açıklamasında davet var YouTube'ya HP Omen 17 destek yazın yükleme tarihine göre sıralayıp orada emre ismindeki kanalın videosunda açıkalamda var.

@Str0xy cihazı aktif kullanıyor musun şu an normal kullanımda balanced modda sıcaklıkların nedir şu an?
Baksanıza arkadaşlar normal mi yani şimdi bu sıcaklıklar.
Valorant Screenshot 2022.06.03 - 20.34.17.77.png
Valorant Screenshot 2022.06.03 - 20.34.38.66.png
Valorant Screenshot 2022.06.03 - 20.34.55.25.png
Valorant Screenshot 2022.06.03 - 20.34.57.31.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı