F/P Kralı HP Omen Reactor İncelemesi

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 gündür kullandığım HP Omen Reactor'ün elimden geldiğince detaylı incelemesini yazdım. umarım işinize yarar.

Ürünü satın alabilmeniz için link: https://www.hepsiburada.com/hp-omen-reactor-optical-16000-dpi-oyuncu-mouse-7zf19aa-pm-HB00000R92L8

Kutu Tasarımı

Kutusunu çok beğendim hem sade hem şık. Siyah kutunun üstünde kırmızı Omen logosu ve farenin üstten fotoğrafı var.
Arkasında ve yanlarda Mouse özellikleri yer almakta.

IMG_20210529_095936.jpg

IMG_20210529_101908.jpg

IMG_20210529_101928.jpg

Kutu içeriği

Kutu içeriği olarak : Mouse ,garanti belgesi, kullanma kılavuzu, 1 büyük 1 küçük Omen logolu Sticker içeriyor.

IMG_20210529_102159.jpg

Fiyat

Mouse'un en can alıcı yeri fiyatı. benim aldığım tarih 24.05.2021 tarihinde beyaz olanı Hepsiburada sitesinde 259 TL.
Fakat ben ilk mobil alışverişe özel 50 TL kampanyası sayesinde 209 TL'ye aldım.
Önceden alıp iade ettiğim Hp Omen 600'den gelen 209 TL iade parasının üstüne 1 kuruş eklemeden bu mouse'a geçiş yapmak benim için çok iyi oldu.
Altta yazacağım özelliklerinin yanında bu fiyatı gerçekten çok ucuz.
Yurtdışı fiyatı Amazon'da 75 dolar civarı olan Mouse Türkiye için özel fiyatlandırılmış ve Hepsiburada üzerinden 259 TL'ye satılmakta.

Reactor amazon.png

Reactor Hepsiburada.png

Teknik Özellikler

16.000 DPI optik Sensör

400 IPS / 50 g hızlanma

1.000 Hz tarama hızı

Optik-mekanik fare anahtarları

50 milyon tıklama ömrü

Yüksekliği ayarlanabilir avuç içi dayama desteği

Anında DPI ayarlama

2 m uzunluğunda metal kablo

Yaklaşık boyut:122,5 mm (Uzunluk) x 80mm (Genişlik) x 41,6 mm (Yükseklik)

Yaklaşık ağırlık: 160 g/0,35 lbs

Kullandığı Sensör yazılmamış fakat bu özellikler PMW 3389 Sensörüne işaret ediyor.

Mouse malzeme kalitesi Ve Görünüşü

Farenin malzemesi mat kaplamalı bir ABS plastik. gövdesi ise fırçalanmış plastik.
tasarımından da gördüğünüz gibi sağ el kullanımına uygun.

IMG_20210529_102855.jpg

IMG_20210529_102838.jpg

Sağ tarafında bulunan tuş sayesinde avuç içi desteğini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
sol tarafında ise büyük bir baş parmak koyma yeri ve 2 tane makro atanabilen tuş bulunmakta. parmak koyma yeri gayet güzel . Malzeme olarak kauçuk gibi duruyor.
Scroll tuşunun hemen altında bir adet DPI tuşu bulunmakta. Bu tuş sayesinde 16000 DPI‘a kadar DPI seçimi yapmanız mümkün.
Görünüşü bana göre çok güzel rgb aydınlatması gayet sade ve hoş fakat Rgb logolu aydınlatmayı kullanırken görememek biraz kötü.

IMG_20210529_102828.jpg

Mouse clicklerine gelirsek önceden kullandığım Omen 600'ün mekanik clicklerine göre daha sessiz ve yumuşak.
altta hem click sesleri hem de masaya sürtünce çıkardığı seslerin olduğu bir video koyuyorum. masa sürtünce çıkan ses bende olmuyor çünkü büyük bir mousepad'im var.
ama sizde yoksa bu sesi göz önünde bulundurun.
Dışarıdan bakınca üst düzey bir Mouse gibi duruyor. Genel anlamda malzemesi kaliteli.

Omen Reactor click sesleri video: https://dosya.co/07akiepccxgh/VID_20210529_104035.mp4.html

Bu Mouse'u diğerlerinden ayıran özellikler ne?

Bu Mouse'ta diğerlerinde daha önce görmediğim 2 özellik var. bunlar Reactor'ü eşsiz kılıyor.
birincisi ayarlanabilir avuç içi desteği. bunun sayesinde 3 tutuş için de çok güzel oturuyor. bu destek ilk
kademe yani en altta iken palm grip için, 2. kademede fingertip grip , 3. kademede ise claw tutuş için çok iyi.

ikinici özelliği iste metal kablo. bu kablo mouse'un hem eksisi hem artısı. Artı olarak çok dayanıklı olması.
istediğiniz kadar asılın kopmaz. Eksisi ise rekabetçi oyunlarda hantal kalıyor ve masaya sürtünce ses çıkarıyor. Bu sorun ben de yok çünkü Mousepad kullanıyorum.
Kablo bazen ani dönüşler de sizi yavaşlatabilir. Omen 600'de attığım flickleri bunda atamadım mesela. Online oyun oynamayanlar için ağırlığı göze batmayacaktır.

IMG_20210529_104148.jpg

Yazılım Programı

Windows Store üzerinden Omen Gaming Hub uygulamasıyla birçok özelliği kontrol edebiliyoruz.
Bunlar : Mouse tekerleği ve Logosundaki Rgb renkler, makro atama, Mouse hertz değiştirme, DPI değiştirme, Yüksek veya alçak kaldırma mesafesini değiştirme.

Gaming Hub.png

Rgb aydınlatma için 3 seçenek var bunlar: Color Cycle , Breathing, Blinking. Color Cycle benim de kullandığım renkler arası yavaşça geçiş yapıyor.
Breathing bildiğiniz nefes alma modu. Blinking yanıp sönüyor fakat çok daha keskin.

Color Cycle için 4 tane diğerleri için 3 tane özel renk modu var bunlar: Omen Galaxy (sadece Color Cycle için) Omen volcano, Omen ocean, Omen Jungle.
renk modlarındaki yazan temanın renklerini içeriyor.(jungle yeşil ağırlıklı, ocean mavi gibi)
İstediğiniz renkleri de tekerlek ve logoya ayrı ayrı olarak atayabilirsiniz.

Gaming Hub 1.png

Ek olarak uygulaması üzerin HP Omen temalı duvar kağıtları indirebilirsiniz. Bir de oynadığınız oyunları ve kaç saat oynadığınız da
'My Games' kısmından görebiliyorsunuz.

Gaming Hub Games.png

Gaming Hub Wp.png

Gaming Hub games 2.png

Macro ve Hz DPI değiştirme

Soldaki 2 tuşa, Mouse tekerleğine, ve sağ click'e makro atayabilirsiniz. isterseniz makrolara gecikme ekleyebilirsiniz.
ek olarak istediğiniz bir yazıyı makro olarak ekleyebilirsiniz.

Gaming Hub 2.png

Gaming Hub 3.png

Gaming Hub 4.png

Ben kullanmadığım için fazla kurcalamadım. Settings kısmından DPI, Hz ve kaldırma mesafesini ayarlayabilirsiniz.
DPI Indicator ayarı ile o an hangi Dpi'da olduğunuzu renkler ile görebilirsiniz.

Gaming Hub 5.png

Bu Mouse'u kimler almalı?

Dostlar bu Mouse bence FPS oyuncuları için pek iyi değil. deneme amaçlı CS-GO oynadım biraz.
Mouse ağır kablosu da metal olunca bazen yavaş kalıyorsunuz. benim için sorun olmadı çünkü rekabetçi oyunları çok oynamıyorum. Fakat
şunu da belirtmeliyim ki bazen girip birkaç el atıp çıkıyorsanız da sizi yarı yolda bırakmaz.
Fakat sadece rekabetçi oyunlar için alırsanız sizi üzebilir. offline oyun oynarken veya nette takılırken gayet iyi.

Elimin uzunluğu 19-20 cm civarı ve çok iyi oturdu. Her ele uygun gibi fakat orta ve büyük eller için ideal.
3 kademeli avuç içi desteği sayesinde elinizi gayet rahat ettirir.
Destek sayesinde 3 tutuş için de ideal olduğu yazıyor sitesinde bu doğru 3 tutuşu da denedim gerçekten çok iyi oturuyor.

UYARI: Altta yazdığım artıları ve eksileri kendime göre yazdım.
Yani benim artı olarak gördüğüm bir özellik sizin için olmayabilir.

Artıları

+TR için özel fiyatlandırma

+Metal kablo (benim için artı)

+Ayarlanabilir 3 kademeli avuç içi desteği

+Kauçuk baş parmak koyma yeri

+Güzel tasarım ve malzeme kalitesi

+3 tutuş için de uygun

+50 milyon tıklama ömrü

+Yazılım desteği üzerinden yazı veya normal Macro atama

+Kablosu dolanmıyor

+Yüksek kalite Sensör

+Optik-mekanik anahtarlar sayesinde 0.2 Ms gecikme

Eksiler

-Metal kablo ( rekabetçi oyunlarda biraz hantal kaldı)

-Ağırlığı çok fazla (160 gr)

-İnternette okuduğum kadarıyla darbe alırsa avuç içi kısmı çatlama yapabiliyormuş
(Emin değilim ama olma ihtimali var.)

-Kullanırken Rgb logo görünmüyor

-Kablosu masaya sürtünce ses çıkarıyor( Mousepad kullandığım için bende olmadı)

Sonuç

Dostlar fiyatına kesinlikle değecek güzel bir Mouse. Arada bir online oyun girince sizi yolda bırakmaz ama sürekli oynayacak arkadaşlar için uygun değil.
Gerek malzeme kalitesi gerek sunduğu özellikler ile HP Omen Reactor şuan için fiyatının en iyilerinden. Alacak arkadaşlar gönül rahatlığıyla alabilir.

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı