HP Omen servis sonrası düşük performans veriyor

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
Selam dostlar. 2 hafta önce HP teknik destek ekibi ile iletişime geçip, fan sesi sorunu ve termal macun yenilemesi ile alakalı ürünü servisine verdim. Fakat eskiden oyunları cayır cayır çalıştıran alet, şimdi oyunlarda drop sorunu yaşatıyor. Bu sorunu şöyle izah etmem gerekirse, örneğin MSI Afterburner size oyundan 60 FPS görüntü aldığınızı gösteriyor fakat sizin gözünüzde 40 FPS dolaylarında seyrediyor. Ama daha çok takılamlar şeklinde gerçekleşiyor. Yani göz bariz bir şekilde bunu fark edebiliyor.

Kaldı ki servis öncesi Dying Light 2 oyununda Ray Tracing kapalı iken minimum 90 FPS alıyordum. Şimdi 65 FPS (sözde). Bununla birlikte CPU kullanımı eskiden %90'lara varırken, şimdi %30 maksimum dolaylarında seyiriyor. Serviste CPU fan değişimi yapılmıştı belirtmemde yarar var fakat bana hala sanki yazılımsal bir sorun varmış gibi geliyor.

Yine servis öncesi oyun içi fanlar 4600 RPM değerini görüyorken, şimdilerde 3500 RPM değerinde seyiriyor.

Güncelleştirmeleri almama, Omen Gaming Hub ayarlarını kontrol etmeme, Windows 11 güç ayarını performansa çekmeme ve HP Support assistant üzerinden tüm güncelleştirmelerin doğru bir şekilde alındığından emin olmama rağmen problem devam etmektedir.

Gaming Hub;
-Undervolting= kapalı.
-Performance Control= performance.
-Graphic switcher= discrete.

Şimdiden ilginize sağlık. Link aşağıdadır;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Video atmış adam görünüyor sıcaklık değerleri.
Evet hocam. İşin tuhafı bir de not düşmüştüm sıcaklık değerleri çok fazla diye. Düzeltildi dendi. Şimdi bakıyorum misal sıcaklık değerleri iyi ama örneğin servis öncesi değerler ortalama şöyle idi;

GPU: %90-%95 kullanım = 75-80 Derece
CPU: %50-%100 kullanım = 100 Derece

Ama iyi bir performans alıyordum. Şimdi sanki şey gibi olmuş, "dur ben bu fan devrine bir ayar çakayım, hem ses problemi ortadan kalksın, hem oyunlarda düşük derece göstersin (ki bu nasıl oldu anlayamadım)".

Kafalar karışık.

Değ
Sıcaklık değerlerini kontrol ettiniz mi. Isınmadan dolayı donanım çalışma frekanslarını aşağı salıyor gibi geldi.
Değerler sol üstte var dostum, sıcaklık değerleri gayet yerinde. Zaten bunun sebebi (CPU için konuşuyorum) tam olarak kullanılamayışı. GPU %100 kullanılıyor, eskisine göre sıcaklık düşüşü var fakat asıl problem CPU kullanımıyla alakalı. Tam randıman alamıyorum ve bunun sonucunda oyunda sıkıntılar yaşıyorum. Düşünceme göre böyle tam olarak.

Son düzenleme:
Evet hocam. İşin tuhafı bir de not düşmüştüm sıcaklık değerleri çok fazla diye. Düzeltildi dendi. Şimdi bakıyorum misal sıcaklık değerleri iyi ama örneğin servis öncesi değerler ortalama şöyle idi;

Ama iyi bir performans alıyordum. Şimdi sanki şey gibi olmuş, "dur ben bu fan devrine bir ayar çakayım, hem ses problemi ortadan kalksın, hem oyunlarda düşük derece göstersin (ki bu nasıl oldu anlayamadım)".

Kafalar karışık.
Videodan gördüğüm kadarıyla sıcaklık değerleri gayet iyi duruyor, sorununun sebebi ne pek bir fikrim yok açıkçası çünkü ekran kartın tam yükte ve oldukça serin çalışıyor.

Kafalar karışık.

Değ

Değerler sol sütte var dostum, sıcaklık değerleri gayet yerinde. Zaten bunun sebebi (CPU için konuşuyorum) tam olarak kullanılamayışı. GPU %100 kullanılıyor, eskisine göre sıcaklık düşüşü var fakat asıl problem CPU kullanımıyla alakalı. Tam randıman alamıyorum ve bunun sonucunda oyunda sıkıntılar yaşıyorum. Düşünceme göre böyle tam olarak.
CPU zaten bu tarz yüksek grafikli, yükün GPU'ya bindiği oyunlarda tam yükte çalışmaz, kullanımda bir sorun yok. Cpu'nu aida64 stress testine sokup frekans kısıp kısmadığına bakabilirsin ama ben pek bir sorun göremedim açıkçası. O kullanım değerleri normal.

Videodan gördüğüm kadarıyla sıcaklık değerleri gayet iyi duruyor, sorununun sebebi ne pek bir fikrim yok açıkçası çünkü ekran kartın tam yükte ve oldukça serin çalışıyor.

CPU zaten bu tarz yüksek grafikli, yükün GPU'ya bindiği oyunlarda tam yükte çalışmaz, kullanımda bir sorun yok. Cpu'nu aida64 stress testine sokup frekans kısıp kısmadığına bakabilirsin ama ben pek bir sorun göremedim açıkçası. O kullanım değerleri normal.
İşin garip yanı da burda. Önceden ben de öyle sanıyordum fakat yüksek CPU kullanımı istemeyen oyunlarda dahi min. %80'lik bir kullanım oluyordu CPU'da. Temel sorunun bu olduğunu düşünüyorum. Stres testine sokacağım

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu da Valheim'dan bir test.

Altta geçen yazıya dikkat ederseniz daha net anlaşılmaktadır. FPS drop gibi değil de takılma gibi, garip bir durum.

Son düzenleme:
Konuyu ilk açtığımda video görünmemişti, şimdi tekrar inceledim.
Isı değerleri gayet normal GPU yüklenmesi de gayet iyi işlemci ise yeterli. Garip bir sorun gerçekten. Masaüstü sistemlerde bu kekeme sorununu genelde güç kaynağıyla ilgili durumlardan ortaya çıkmış, bazıları ise kartı başka yuvaya taktıkları zaman düzelme kaydetmişler. Sizin bilgisayarda Bios sürümünün durumu nasıldı. Siz garantiye göndermeden önce güncel miydi, eğer son sürüm değilse servis sürüm yükseltme falan yapmış olabilir mi? Belki bununla ilgili bir şeydir. O kadar çok ihtimal var ki bilemedim.

Bazen ekran kartı sürücüsü yüzünden böyle şeyler olabiliyor daha önce kullandığınız emin olduğunuz bir sürüme geri alıp test etmenizi tavsiye ediyorum. Watt kullanımları ne durumda onuda açıp bakmanızda fayda var ne kadar alıyor ne oluyor diye.

.
Konuyu ilk açtığımda video görünmemişti, şimdi tekrar inceledim.
Isı değerleri gayet normal GPU yüklenmesi de gayet iyi işlemci ise yeterli. Garip bir sorun gerçekten. Masaüstü sistemlerde bu kekeme sorununu genelde güç kaynağıyla ilgili durumlardan ortaya çıkmış, bazıları ise kartı başka yuvaya taktıkları zaman düzelme kaydetmişler. Sizin bilgisayarda Bios sürümünün durumu nasıldı. Siz garantiye göndermeden önce güncel miydi, eğer son sürüm değilse servis sürüm yükseltme falan yapmış olabilir mi? Belki bununla ilgili bir şeydir. O kadar çok ihtimal var ki bilemedim.
Servisine göndermeden BIOS sürüm F.31 idi, gelince F.41 olmuş zaten yükselttiklerini de yazmışlardı. Bunun haricinde adaptörün kayıp olduğunu rapor etmiştim zira önceki adaptörüm biraz hasar almıştı fiziksel ama esasında pekte bir problem yoktu. Yarın öbür gün satarım diye temiz adaptörü parası ile temin ettirdim. Eski adaptörü kullanmaya devam ediyorum ama ondan kaynaklanmıyordur heralde diye düşünüyorum ama denemekte yarar var.

Aslında ilk kurulum sıralamam şu şekil oldu;
- Temiz bir Win 11 format attım
- Ardından tüm güncellemeleri Win 11 üzerinden denetledim ve yükledim (HP sitesinden tek tek indirip yüklemedim. Ama girip baktığımda BIOS F.42 sürümü vardı sitede, sonradan onu indirip manuel olarak kurdum.)

Yani güncellemeleri Win11 üzerinden yükledim, kendi sitesinden veya HP support assistant üzerinden değil.

Ama iyi dediniz bunu, en doğru tabir FPS veya drop sorunu değil, kekeme sorunu.

Bazen ekran kartı sürücüsü yüzünden böyle şeyler olabiliyor daha önce kullandığınız emin olduğunuz bir sürüme geri alıp test etmenizi tavsiye ediyorum. Watt kullanımları ne durumda onuda açıp bakmanızda fayda var ne kadar alıyor ne oluyor diye.
DDU ile temiz bir kaldırma işlemi yaptım. Şimdi tekrar yükleyip güncellemeleri almaya çalışıyorum. İnternetten muzdaribim o kadar yavaş ki Redbox, bitince geri dönüş sağlayacağım.

Watt kullanımını harici başka bir programla kontrol etmem mümkün mü? Ben sistemi diagnostic üzerinden genel teste tabii tuttum sadece

Ekran kartının Mhz değeri dikkat ederseniz 210Mhz'ye düşüyor ve tekrar 1900Mhz'ye zıplıyor, tekrar 210 Mhz'ye düşüyor. Ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurun bakalım. Nasıl olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı