HP Pavilion 15 CB008NT İnceleme

Öncelikle merhaba Technopatlar! Sizlere HP Pavilion 15 CB008NT hakkındaki yorumlarımı sunacağım. Öncelikle ben bilgisayarı 4000₺ gibi bir fiyata yılbaşından biraz önce MediaMarkt'tan satın aldım. Şu an oradaki fiyatı 4500-5000₺ seviyelerinde. Ama her ay mutlaka indirime giriyor. Şimdi bilgisayarı anlatayım.

Öncelikle bilgisayarda Intel Core i7 7700HQ işlemcisi bulunmakta. İşlemci fiyata göre gayet iyi ve performansı yeterli. Ama AutoCAD gibi zorlu programlarda işlemci gerçekten yetersiz kalıyor. Eğer bunun gibi programlar kullanacaksanız toplama bilgisayarlara yönelmenizi tavsiye ederim. Devam edecek olursak işlemci biraz ısınıyor ama ısınması için bilgisayarı cidden kasmanız lazım. Bu konuda HP önceki modellerine göre baya bir yol kat etmiş olsa da hala tam olarak ısınma sorunu çözülmüş değil. Ancak bilgisayarın işlemcisi ve ekran kartı sağ tarafa konumlandırıldığı için oyun oynarken sıkıntı yaratmıyor. Ekran kartı tarafı ise güçlü. GTX 1050 her ihtiyacınızı karşılayabilecek durumda bir ekran kartı. GTA gibi günümüzde hala çoğu bilgisayarı zorlayan bu oyunda 50-60 FPS seviyelerinde akıcı bir şekilde oyununuzu oynayabiliyorsunuz. Bu kartın size hiçbir sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. Bunların yanı sıra cihazda SSD bulunmuyor ama sonradan SSD ekleme şansınız var. Cihazda 16GB DDR4 RAM bulunuyor. Günümüz için standart ve yeterli. Cihazda DVD-CD girişi bulunmuyor ancak ne kadar ihtiyacınız olur bilmiyorum. Ekrana gelecek olursak çok iyi var. 1920*1080 çözünürlüklü bu ekran IPS. Yani hangi açıdan bakacak olursanız bakın ekranda herhangi bir bozulma olmuyor. Bilgisayarın giriş çıkışlarına da yeterli diyebilirim. Ancak oyuncu sınıfına giren bu bilgisayarda tek 3mm girişi olması beni gerçekte üzdü. Yani iki girişi olan bir kulaklığınız varsa bir de çevirici almak durumundasınız. Klavye ve touchpade gelecek olursak klavye beyaz ışıklı ve gayet şık. Gece oyun oynamaya elverişli ve sessiz. Touchpad ise ne kadar ihtiyacınız olur bilmiyorum ama gerçekten kalitesiz. Bilgisayarın fan çıkışı ise ekran doğru dönük yerleştirilmiş. Garip bir tercih ama ekrana bir sıkıntısı yok. Ses konusunda cihazın gerçekten üstüne yok. Bang & Olufsen hoparlörler tabiri caizse bangır bangır. Tasarımında ise dış hissiyatı güzel ama plastikten yapılmış. İç taraf ise metal detaylara ev sahipliği yapıyor ve biraz kir be toz tuttuğunu söyleyebilirim. Ağırlık kısmında ise 2.2 kg ile bence hafif ve taşınabilir. Ekran boyutu ise 15.6' inç. Bilgisayara tabii ki Windows 10 yüklü geliyor ve gayet stabil çalışıyor. Pil ömrü ise fazlasıyla iyi. Cihaz hakkında yorumlarım bu kadar.Bence indirimli fiyatı ile gayet alınabilir durumda. Ayrıca normalde yıllığı 250₺ olan Office programı PC ile 449 ₺'ye geliyor. Şimdiden okuduğunuz ve dikkate aldığınız için teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun, sıkıntısız kullanmanız dileğiyle.
Burda yetersiz derken hangi konuda yetersiz?
Sadece bir proje açımında kullandım ama projenin ağırlığından mıdır bilmiyorum, gerçekten çok geç tepki veriyordu ve baya bir kasıyordu. Bu yüzden böyle bir şey yazdım ama projenin ağırlığından da olabilie.

Sadece bir proje açımında kullandım ama projenin ağırlığından mıdır bilmiyorum, gerçekten çok geç tepki veriyordu ve baya bir kasıyordu. Bu yüzden böyle bir şey yazdım ama projenin ağırlığından da olabilie.
Anladım, SSD olmadığından olabilir arkadaşın dediği gibi veya bilgisayar genellikle AutoCAD'i dahili grafik birimi ile açar o yüzden başlarda hafif donmalar olabilir. İ7 7700hq ve 1050 ile AutoCAD bende kullanıyorum da bir yetersizlik görmedim o yüzden sormuştum, cevapladığın için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı