HP Pavilion DV6-6020ET Anakart yanmış olabilir mi?

• Konuyu başlatan Txnk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 848

Txnk

Femtopat
İyi forumlar, az önce HP Pavilion DV6-6020ET bilgisayarımı kullanırken şarj olmadığını fark ettim. Bilgisayarı kapattım adaptörünü çıkarttım bataryasını çıkarttım güç tuşuna basılı tuttum birkaç kez bastım daha sonra bataryayı takıp bilgisayarı açtım. Bilgisayar açılırken güç kablosunu taktım ve birden laptop kapanıp pat diye bir ses geldi içinden. Hemen elektriğini kestim hatta bataryayı çıkartırken kıvılcım attı. Sonra tekar bataryayı ve adaptörü takınca adaptörden bip bip ses gelmeye başladı ve şarj ışığı da resmen yanamıyordu çok hızlı bir şekilde düşük parlaklıkta yanıp sönüyordu yani tam kısa devre gibi. Hem sadece pil ile çalıştırmayı denedim hem de adaptör ile. İkisinde de olmadı ve adaptörde yine bip bip ses geldi. İçini açıp baktığımda anakartın üzerinde işlemcinin etrafında bulunan küçük parçacıkların (isimlerini unuttum) 3-4 tanesinin yanık gibi olduğunu gördüm. Şimdi birkaç sorum var. Anakart yanması demek oluyor sanırım bu değil mi? İlk sorum: Bilgisayarım daha önce boştayken bile işlemcinin normalde 2GHz'e kadar çalışma frekansı var iken %10-%20 yükte bile 2.6GHz çalışıyordu 2.9 bile olduğunu gördüm ve ben bilgisayarda hiçbir overclock işlemi yapmadım fanı da stock fan. İşlemci açılırken bir anda fazla güç çekip yakmış olabilir mi? Kullandığım adaptör orijinal fakat pil retro marka ve pili neredeyse 2017-2018'den beri kullanıyordum. İkinci sorum: 2 gün önce ekran kartım çalışmadığı için çakmak ile çok dikkatli bir şekilde baking işlemi yaptım ekran kartının metal kısmına ve anakarta değdirmeden ve sonucunda ekran kartı çalışmaya başladı sadece tek sıkıntısı açılışta 1-2 dakika içerisinde açılıyordu fakat o da eskiden ekran kartının çalıştığı zamanlardaki açıldığı normal süre. Sıkıntı benim yaptığım baking kaynaklı olabilir mi? 3. sorum: Bilgisayarın kamerası çalışmıyordu, yaklaşık 5-6 gün önce Online dersler için içini açıp anakrattan kamerayı söküp tekrar taktım çalışmaya başladı. Kamerayı tekrar bağlamam ile ilgili bir sorun olabilir mi? Sonuç olarak problem anakart yanması mı ve evde tamir edilebilir bir şey mi? Cevaplarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

Bilgisayara onca işlem yapmışsınız dayanamamış o da.

Haklı garibim yıllar önce de birisi üstüne oturmuştu klavye anakart falan hepsi değişmişti. Bir bakıma da kurtuldu bu eziyetten. Olan oldu artık. Fakat şu anda benim için önenli olan sorulardan birisi ekran kartına yaptığım işlemden dolayı olup olmadığı ve sorunun kaynağının ne olduğu. Çünkü kaynağını bulamazsam 2 gün önce ekran kartına işlem yaptığım için suç benim üzerime kalacak ve ailemle aramız kötü olacak. Eğer sıkıntı gerçekten ekran kartı ise yapabileceğim bir şey yok kendim ettim kendim buldum fakat ben başka bir durum olduğunu düşünüyorum.

Çakmak ile reballing yapılabileceğini kim söyledi? O kafayı merak ettim cidden.
İzlediğim birkaç videoda gördüm ve forumlarda da okudum yapan 1-2 kişi ile de iletişime geçtim hepsi de çok memnun olduklarını söyledi ve yaptıkları videoları attılar. Ben de bir gaza geldim yaptım ama sıkıntı çıkartmadı eski haline döndü ekran kartı. Yaklaşık 4 senedir bozuktu bana da lazım oldu bu dönemde 3d modelleme vs. için o yüzden risk aldım. Fakat problemin bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Hatta ekran kartında oyun içinde aldığım normal fpsten daha fazla fps almaya başlamıştım. Problemin kaynağı için ise teorim bilgisayarın düşük güç modunda normal çalışması ve bir anda prize takıp performansı en üst düzeye getire geçtiği için ve benim işlemci de sürekli kendini overclockladığı için (ki bunu da ben aktif etmedim ve açabileceğim ya da kapatabileceğim bir ayar ne biosta var ne windowsta.) bir anda fazla elektrik çekip anakartı yakmış olabilir diye düşünüyorum. Normalde aylardır elektriğe bağlı kullanıyordum ve performans ayarlarını daha geçen gün yaptım eskiden normaldeydi ayarlar.

Geri
Yukarı