HP Pavilion dv6 Ekran kartı GPU'sunu nasıl sökerim?

Emprialyx

Hectopat
Laptopumun ekran kartı çipi yandığı için ekran kartını söküp işlemcinin çipiyle kullanarak yani günlük bilgisayar gibi kullanmak istiyorum fakat nasıl söküleceğini bilmiyorum bununla alakalı YouTube'da video varsa linkini veya buradan nasıl olacağını anlatır mısınız?
Laptop: HP Pavilion dv6.

Son düzenleyen: Moderatör:
Harici ekran kartı böyle sökülüyor, sökebilirsen sök, ayrıca dahili ekran kartı işlemcinin içinde bulunuyor ve sökülemez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Harici ekran kartı böyle sökülüyor, sökebilirsen sök, ayrıca dahili ekran kartı işlemcinin içinde bulunuyor ve sökülemez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Biraz geç bir cevap olacak ama konuyu açan arkadaş umarım okur burayı.

Harici (dedicated) GPU bozulduysa genelde bilgisayar açılmıyor bile. Devre dışı bırakmak için de çipi sökmeye gerek yok, çipe güç sağlayan ufak bir parça var (coil), onu havya ile sökmeniz yeterli. Dahili (integrated) GPU varsa işlemcinizde otomatik olarak onu kullanırsınız bu şekilde. Bazı laptoplarda dahili GPU'ya güç veren coil'i bilerek koymuyorlar, yani hariciyi devre dışı bıraksanız bile laptop kullanılamıyor anlattığım şekilde yaparsanız, bunu da belirteyim, ama yine de denemeye değer. Benim de başıma aynı durum geldi ve bu yöntemle şimdi sorunsuzca kullanıyorum laptopumu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı