HP Pavilion Gaming 15 panel değişimi nasıl yaptırılır?

rag odinsson

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler,
Ben HP Pavilion Gaming 15 (15-EC0007NT) modelini kullanmaktayım. Bilgisayarı alırken biraz aceleci davrandığım ve diğer modellerin IPS panel olduğunu gördüğüm için panelini kontrol etmeden almışım. Sorunum şu ben grafik tasarım işleriyle uğraşmaktayım, doğru renk almak çok önemli bu yüzden güncel SVA panelimi IPS panel ile değiştirmek istiyorum. Yetkili servisteki çalışanlar net bir cevap vermedi ama olmuyor gibi bir karşılık aldım. Panel değişimi mümkün mü mümkünse, nerede nasıl yaptırabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Panel değişimi tabii ki mümkün. İstediğiniz özelliklerde, bilgisayarınızla uyumlu bir panel bulduktan sonra her servis değiştirebilir. Basit bir işlem, panel alıp kendiniz bile değiştirebilirsiniz.

Değişim olması için ekrana hasar gelmiş olması lazım. Monitör veya satıp yeni laptop alacan.
teşekkür ederim ancak ben kendilerinden ücret karşılığı değiştirmelerini istiyorum zaten. direkt kendilerinin değişmesini istemek haksızlık olurdu.
Panel değişimi tabii ki mümkün. İstediğiniz özelliklerde, bilgisayarınızla uyumlu bir panel bulduktan sonra her servis değiştirebilir. Basit bir işlem, panel alıp kendiniz bile değiştirebilirsiniz.
teşekkür ederim. uyumlu panel bulamadım, 15.6" ekrana sahibim ancak bu model laptop için nereden nasıl bulabilirim bilmiyorum.

@rag odinsson Panel değişiminde en önemli husus pin sayısıdır. Anakarttan panele gelen kablonun girişi ya 40 pin ya da 30 pin olur. Pin sayısı ve inç boyutu aynı olduktan sonra uyum sıkıntısı çıkmayacaktır. Sizin bilgisayarınız yüksek ihtimalle 30 pindir. İnternette "HP Pavilion Gaming 15 ekran paneli" yazdığınızda bilgisayarınızla uyumlu paneller çıkacaktır.

Şimdi baktım, Pavilion Gaming serisinde kasa tipi biraz farklıymış. Bu nedenle kendim ekran panelini değiştiremem diyorsanız kaliteli bir yere gitmenizi öneririm. IPS panel istediğinizi özellikle belirtirsiniz, ya da kendiniz panel temin edersiniz; onlar değiştirir :)

@rag odinsson Panel değişiminde en önemli husus pin sayısıdır. Anakarttan panele gelen kablonun girişi ya 40 pin ya da 30 pin olur. Pin sayısı ve inç boyutu aynı olduktan sonra uyum sıkıntısı çıkmayacaktır. Sizin bilgisayarınız yüksek ihtimalle 30 pindir. İnternette "HP Pavilion Gaming 15 ekran paneli" yazdığınızda bilgisayarınızla uyumlu paneller çıkacaktır.

Şimdi baktım, Pavilion Gaming serisinde kasa tipi biraz farklıymış. Bu nedenle kendim ekran panelini değiştiremem diyorsanız kaliteli bir yere gitmenizi öneririm. IPS panel istediğinizi özellikle belirtirsiniz, ya da kendiniz panel temin edersiniz; onlar değiştirir :)
çok teşekkür ederim, gördüğüm kadarıyla 30 pin panel.. peki bir marka, model öneriniz var mıdır?

Çok teşekkür ederim, gördüğüm kadarıyla 30 pin panel.. Peki bir marka, model öneriniz var mıdır?
Zaten panel üreten sayılı marka var, AUO (AU Optronics), LG, Samsung, Hannstar gibi.
Ben laptop'umun ekranını değiştirirken AUO marka B156HTN03.8 kodlu olanı almıştım. Gayet kaliteliydi ancak aldığım satıcı yüzünden ölü pikselli gelmişti, iade etmek zorunda kalmıştım.

Siz de 15.6" 30 pin AUO panel alırsanız çok yüksek ihtimal uyum sıkıntısı çıkmayacaktır ancak ne olursa olsun kolay iade/değişim yapabileceğiniz bir yerden alın çünkü ekran panelleri kolay zarar görebiliyorlar. Ek olarak, benim aldığım panelin aynısını da almayın; zira mat ekran ve TN panel kendisi :)

Hocam kusura bakmayın konuyu hortlattım ama bende de aynı laptop var ve değiştirmek istiyorum. Eğer siz yaptıysanız hangi paneli aldığınızı öğrenebilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı