Rehber HP Pavilion Gaming 15 serisi Laptop'larda fan hızını kontrol etme

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, ilk rehberim olduğu için hatalarım olabilir, o yüzden şimdiden özür dilerim. İnternette araştırma yapmama rağmen bir tane bile kaynak bulamadım, bu sorun hakkında birçok konu açılmıştı ama hiçbiri tam çözülmemiş. Rehberi okumadan eleştiri yazanlar için şunu söyleyeceğim: Notebook Fan Controller'da HP Pavilion Gaming 15'in Config dosyası bulunmuyor.

- İlk olarak bu iki linkteki dosyaları indirmeniz gerekecek;
Notebook Fan Controller: NoteBook FanControl. Get the software safely and easily.
HP Pavilion Gaming 15 Config profil dosyası: Hp_Gaming_15_profile.rar dosyasını indir - download

Ardından bilgisayarımızı kapatıp BIOS'a girelim. Benim modelim de F10 tuşuydu sizde farklı olabilir.

HP Pavilion.jpg

HP Pavilion.jpg

Fotoğraflarda da gösterdiğim gibi 'Configuration' kısmından 'fan always on' seçeneğini enabled yapıyoruz ve 'exit' bölümünden "save changes and exit" seçeneğini seçip, yaptığımız değişlikleri kaydedip çıkıyoruz.
Bilgisayarımızı açıldıktan sonra uygulamaya giriyoruz.

adım 1.PNG

adım 2.PNG

İşaretli butona basıp herhangi bir Config'i seçiyoruz. Apply deyip uygulamanın ana menüsüne geri dönüyoruz.

adım 3.PNG

Ardından tekrar Config seçme menüsüne gelip 'edit' yazan butona basıyoruz.

adım 4.PNG

Böyle bir sekme açıldıysa doğru yoldasınız demektir. Burada işaretli olan 'import' butonuna bastıyoruz. Ardından size yüklemenizi söylediğim 2. dosyayı seçiyoruz ve 'save' butonuna basıyoruz.

adım 6.PNG

adım 5.PNG

Config seçme menüsüne tekrar gelip işaretli olan 'HP Pavilion Gaming laptop 15-EC1xxx' seçeneğini seçiyoruz ve apply ile uyguluyoruz. Sol taraftaki menü geldiğinde işaretli olan 'enabled' seçeneğini tikliyoruz ve artık 'CPU fan' bölümünden fan hızını kontrol edebilirsiniz.

Merhaba, HP Pavilion Gaming 15 Config profil dosyası linki ölmüş, yenileme şansınız var mı?

i5-11300H ve 3050ti'lı pavilion gaming 15'te çalıştıramadım programı. aynı problemi yaşayan var mı? 11. nesil işlemcilerde fan hızı kontrolü imkansız diyenler var

İlginç bir çözüm buldum fakat tavsiye etmem;
Bilgisayarı söküp fan kablolarını söktüm ve çalıştırdım uyarı verse de devam edip Windows açıldı bi baktım ısısına sonra bilgisayarı kapatıp test etmek için birini taktım tekrar çalıştırdım kullanmadı ve tekrar kapatıp diğer fan kablosunu taktım şuan tam güçte ve sürekli çalışmıyor normale döndü. Olması gerektiği gibi... Sadece gerektiğinde ve gerektiği kadar çalışıyor.

İlginç bir çözüm buldum fakat tavsiye etmem (düzenli olmasa da macun değişikliği felan yaptım diye laptop sökebiliyorsanız belki denersiniz ama tecrübeniz yoksa denemeyin);
Laptop: HP Pavilion Gaming Laptop - 16-a0000nt
Sorunum bilgisayarı açar açmaz hiç durmadan ve tam güç fan kullanıyordu ve şöyle çözüldü;
Bilgisayarı söküp fan kablolarını çıkardım; söktüm, ve çalıştırdım BIOS uyarı verse de devam edip Windows açıldı bi baktım ısısına sonra bilgisayarı kapatıp test etmek için birini taktım tekrar çalıştırdım kullanmadı ve tekrar kapatıp diğer fan kablosunu taktım şuan tam güçte ve sürekli çalışmıyor normale döndü. Olması gerektiği gibi... Sadece gerektiğinde ve gerektiği kadar çalışıyor. BIOS'da fan ayarını aç kapa derseniz hiçbir işe yaramadı.
KESİNLİKLE fan kablosunu uzun süreli sökmeyin uyarayım.

Öncelikle herkese merhaba, arkadaşlar, ilk rehberim olduğu için hatalarım olabilir, o yüzden şimdiden özür dilerim. İnternette araştırma yapmama rağmen bir tane bile kaynak bulamadım, bu sorun hakkında birçok konu açılmıştı ama hiçbiri tam çözülmemiş. Rehberi okumadan eleştiri yazanlar için şunu söyleyeceğim: Notebook fan Controller'da HP Pavilion Gaming 15'in Config dosyası bulunmuyor.

- İlk olarak bu iki linkteki dosyaları indirmeniz gerekecek;
Notebook fan Controller: NoteBook FanControl. Get the software safely and easily.
HP Pavilion Gaming 15 Config profil dosyası: Hp_Gaming_15_profile.rar dosyasını indir - download

Ardından bilgisayarımızı kapatıp BIOS'a girelim. Benim modelim de F10 tuşuydu sizde farklı olabilir.

Eki Görüntüle 990489

Eki Görüntüle 990498

Fotoğraflarda da gösterdiğim gibi 'Configuration' kısmından 'fan always on' seçeneğini enabled yapıyoruz ve 'exit' bölümünden "save changes and exit" seçeneğini seçip, yaptığımız değişlikleri kaydedip çıkıyoruz.
Bilgisayarımızı açıldıktan sonra uygulamaya giriyoruz.

Eki Görüntüle 990502

Eki Görüntüle 990505

İşaretli butona basıp herhangi bir Config'i seçiyoruz. Apply deyip uygulamanın ana menüsüne geri dönüyoruz.

Eki Görüntüle 990510

Ardından tekrar Config seçme menüsüne gelip 'edit' yazan butona basıyoruz.

Eki Görüntüle 990518

Böyle bir sekme açıldıysa doğru yoldasınız demektir. Burada işaretli olan 'import' butonuna bastıyoruz. Ardından size yüklemenizi söylediğim 2. dosyayı seçiyoruz ve 'save' butonuna basıyoruz.

Eki Görüntüle 990534

Eki Görüntüle 990520

Config seçme menüsüne tekrar gelip işaretli olan 'HP Pavilion gaming laptop 15-EC1xxx' seçeneğini seçiyoruz ve apply ile uyguluyoruz. Sol taraftaki menü geldiğinde işaretli olan 'enabled' seçeneğini tikliyoruz ve artık 'CPU fan' bölümünden fan hızını kontrol edebilirsiniz.

Cevap yazma nedenim denedim ama olmadı;
1) HP Pavilion Gaming 15 Config profil dosyası linkinde dosya yok (programı ilk açığımda resimdeki gibi boş değildi),
2) fan ayarını program ile kontrol edemedim fan Control diye başka program buldum ama o da sonuç vermedi; yönetici olarak çalıştırmak dışında programın fan ayarını kontrol edebilmesi için yapılacak bir şey mi var?
Sorunu önceki yanıtta anlattığım şekilde çözsem de bu anlattığınız yöntemi de denemek isterim.

Dosya Ekleri

• fan.png
    fan.png
    562,7 KB · Görüntüleme: 33
  • fan.png
    fan.png
    562,7 KB · Görüntüleme: 22
  • resim_2023-11-26_003236466.png
    resim_2023-11-26_003236466.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
İlginç bir çözüm buldum fakat tavsiye etmem;
Bilgisayarı söküp fan kablolarını söktüm ve çalıştırdım uyarı verse de devam edip Windows açıldı bi baktım ısısına sonra bilgisayarı kapatıp test etmek için birini taktım tekrar çalıştırdım kullanmadı ve tekrar kapatıp diğer fan kablosunu taktım şuan tam güçte ve sürekli çalışmıyor normale döndü. Olması gerektiği gibi... Sadece gerektiğinde ve gerektiği kadar çalışıyor.

İlginç bir çözüm buldum fakat tavsiye etmem (düzenli olmasa da macun değişikliği felan yaptım diye laptop sökebiliyorsanız belki denersiniz ama tecrübeniz yoksa denemeyin);
Laptop: HP Pavilion Gaming Laptop - 16-a0000nt
Sorunum bilgisayarı açar açmaz hiç durmadan ve tam güç fan kullanıyordu ve şöyle çözüldü;
Bilgisayarı söküp fan kablolarını çıkardım; söktüm, ve çalıştırdım BIOS uyarı verse de devam edip Windows açıldı bi baktım ısısına sonra bilgisayarı kapatıp test etmek için birini taktım tekrar çalıştırdım kullanmadı ve tekrar kapatıp diğer fan kablosunu taktım şuan tam güçte ve sürekli çalışmıyor normale döndü. Olması gerektiği gibi... Sadece gerektiğinde ve gerektiği kadar çalışıyor. BIOS'da fan ayarını aç kapa derseniz hiçbir işe yaramadı.
KESİNLİKLE fan kablosunu uzun süreli sökmeyin uyarayım.

Cevap yazma nedenim denedim ama olmadı;
1) HP Pavilion Gaming 15 Config profil dosyası linkinde dosya yok (programı ilk açığımda resimdeki gibi boş değildi),
2) fan ayarını program ile kontrol edemedim fan Control diye başka program buldum ama o da sonuç vermedi; yönetici olarak çalıştırmak dışında programın fan ayarını kontrol edebilmesi için yapılacak bir şey mi var?
Sorunu önceki yanıtta anlattığım şekilde çözsem de bu anlattığınız yöntemi de denemek isterim.

Burada çözüm var. OpenHardwareMonitorLib.zip.

Arkadaşlar konunun açılmasından yıllar sonra bir GitHub üzerinden bulduğum config dosyasıyla geldim. HP Pavilion Gaming 15 EC-2021NT (434L6EA) Ryzen 5600H - RTX3050 model bilgisayar kullanıyorum. Sorunsuz çalışıyor. Vallahi şaşkınlık içerisindeyim. Nasıl yapacağınızı hemen anlatayım.

1-) Şu linkten xml yani config dosyasını indirin.
2-) NoteBook FanControl uygulamanızı kurduğunuz klasöre gidin.
3-) İndirmiş olduğunuz config dosyasını configs klasörünün içine atın.
4-) NoteBook FanControl uygulamasını açın.
5-) Selected config bölümünün yanındaki üç noktadan yüklediğimiz dosyayı bulup seçin ve apply butonuna basın.
6-) Fan hızının keyfini çıkarın.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    264,8 KB · Görüntüleme: 28
  • Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    1,1 MB · Görüntüleme: 27

Yeni konular

Geri
Yukarı