HP Pavilion Gaming 15 "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" hatası

Critness

Megapat
Makaleler
4
Yer
Osmaniye/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistem bu: (SSD'sini değiştirdim.)
Hiç belli olmuyor ne zaman olduğu; bazen boşta, bazen oyun oynarken mavi ekran veriyor ve %0'da kalıyor, sanırım donuyor. %100'e ulaşmasını bekledim ama olmadığı için kendim yeniden başlattım. Minidump oluşturmuyor. Nasıl çözerim? RAM'leri test ettim, sorun çıkmadı.

Aslında mavi ekranlarda konu sahibinden minidump dosyalarının orijinallerini direkt yüklemelerini istiyoruz. WinDbg ile ilgili yapmaları gereken bir şey yok, ama öğrenmek isterlerse açıp bakabilirler.

Eki Görüntüle 1834306

Küçük bellek dökümü mü otomatik bellek dökümü mü seçili? Hangisi seçiliyse bir diğerini seçin.

Küçükse otomatik, otomatikse küçük seçin. Bir dahaki mavi ekranda dökümler oluşursa paylaşın.

Sistemde CCleaner gibi temizlik araçları var mı? Otomatik olarak siliniyor olabilir, böyle araçlar varsa ya kaldırın ya da ayarlarından dökümleri silme görevini devre dışı bırakın.

Dökümler oluşmamaya devam ederse aldığınız mavi ekranların fotoğrafını telefonla çekin ve paylaşın.
Otomatikte, küçüğe aldım. CCleaner kullanmıyorum. Olay görüntüleyicisinden 1-2 şey buldum gibi, onlardan birşey anlaşılır mı?

Küçük bellek dökümüne aldıysanız oluşma ihtimali var.

Mavi ekran aldığınız senaryoları canlandırın. Minidump oluşursa paylaşırsınız.

Olay görüntüleyicisinden 1-2 şey buldum gibi, onlardan birşey anlaşılır mı?

.EVTX = Windows XML EventLog (EVTX) format

Evet olay görüntüleyicisi raporu, doğru yüklemişsiniz.

Dikkat çeken hataları paylaşayım:

mmc_VVbKQlgTGw.png

mmc_LABgNxSmPX.png

mmc_jc4rYqMo1S.png

mmc_0nrt6QvAT1.png

İlki ses cihazlarından / sürücülerinden biriyle ilgili gibi. Özellikle bu sürekli tekrarlanmış.

İkincisi TPM ile alakalı bir problemden kaynaklanmış.

Üçüncüsü klasik Kernel 41 (63). PSU ile ilgili bir problem olabilir. Detaylı bilgi: (Çözüldü) Kernel Power 41 63

Sonuncusu ise Fast Boot (hızlı başlatma) sebebiyle kaynaklanmış veya dolaylı olarak onunla bağlantılı olan bir şeyle alakalı. Hızlı başlatmayı devre dışı bırakın.

PSU yok ki, laptop bu.
Emin olmamakla birlikte adaptör ile alakalı bir problem olabilir.

Bu arada, işlemcide herhangi bir undervolt / overclock var mı? ThrottleStop gibi bir programla veya BIOS'ta işlemci ayarlarıyla bir oynama yapmış mıydınız? Çünkü WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR bu tip stabil olmayan işlemlerden sonra kaynaklanıyor.

Windows hızlı başlat özelliğini devre dışı bırakın şimdilik.

Yine HP bir laptopta sizin yaşadığınız ses cihazı sorununun aynısını yaşayan birileri olmuş daha önce.

Rastgele zamanlarda ekran kapanıyor, donuyor, tepki vermiyormuş sistem. Her şey gidiyormuş. Olay görüntüleyicisi raporu da aynı.

Çözümüne gelelim. Ses sürücüleri ile alakalı bir problem var yüksek ihtimalle. Daha önce problemi çözenler de böyle söylemiş zaten.

• Güncel ses sürücünüzü indirin, ama yüklemeyin.
  • Tüm ses sürücülerini kaldırın.
  • İnterneti kesin.
  • Laptop'u yeniden başlatın.
  • İndirdiğiniz ses sürücüsünü kurun.

Emin olmamakla birlikte adaptör ile alakalı bir problem olabilir.

Bu arada, işlemcide herhangi bir undervolt / overclock var mı? ThrottleStop gibi bir programla veya BIOS'ta işlemci ayarlarıyla bir oynama yapmış mıydınız? Çünkü WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR bu tip stabil olmayan işlemlerden sonra kaynaklanıyor.

Windows hızlı başlat özelliğini devre dışı bırakın şimdilik.

Yine HP bir laptopta sizin yaşadığınız ses cihazı sorununun aynısını yaşayan birileri olmuş daha önce.

Rastgele zamanlarda ekran kapanıyor, donuyor, tepki vermiyormuş sistem. Her şey gidiyormuş. Olay görüntüleyicisi raporu da aynı.

Çözümüne gelelim. Ses sürücüleri ile alakalı bir problem var yüksek ihtimalle. Daha önce problemi çözenler de böyle söylemiş zaten.

• Güncel ses sürücünüzü indirin, ama yüklemeyin.
  • Tüm ses sürücülerini kaldırın.
  • İnterneti kesin.
  • Laptop'u yeniden başlatın.
  • İndirdiğiniz ses sürücüsünü kurun.
Hayır, laptop işlemcisini ellemedim hiç. Aslında bir termal macun değişimi geldi, oyunda 95-100 civarını görüyor. Ondan da olabilir mi? Bu arada ses sürücüsünü nereden indireceğim ki?

95-100 °C bir laptop için bile oldukça yüksek bir değer.

Mutlaka kaliteli bir termal macunla doğru bir şekilde termal macun uygulamasını yapın zamanınız olduğunda.

Çünkü WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR'ün bir diğer kaynağı da işlemcinin aşırı ısınması. Aşağıdaki konudan bu hatanın olasılıklarını inceleyebilirsiniz.

HP sürücü arama kutucuğuna 15-ec2023nt yazınca aşağıdaki sistem çıkıyor. Kullandığınız laptop bu olması lazım:

Ama yine de otomatik algılatma yapın:

msedge_5H9CNrTdsa.png

Eğer buysa, işletim sisteminiz Windows 11 22H2 değil mi? Başlata winver yazıp bir ekran görüntüsü gönderir misiniz?

Şu sürücüyü buldum.

msedge_1zTxgpnUOv.png

Hazır girişmişken BIOS'u da güncelleyin güncel değilse.

95-100 °C bir laptop için bile oldukça yüksek bir değer.

Mutlaka kaliteli bir termal macunla doğru bir şekilde termal macun uygulamasını yapın zamanınız olduğunda.

Çünkü WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR'ün bir diğer kaynağı da işlemcinin aşırı ısınması. Aşağıdaki konudan bu hatanın olasılıklarını inceleyebilirsiniz.

HP sürücü arama kutucuğuna 15-ec2023nt yazınca aşağıdaki sistem çıkıyor. Kullandığınız laptop bu olması lazım:

Ama yine de otomatik algılatma yapın:

Eki Görüntüle 1834413

Eğer buysa, işletim sisteminiz Windows 11 22H2 değil mi? Başlata winver yazıp bir ekran görüntüsü gönderir misiniz?

Şu sürücüyü buldum.

Eki Görüntüle 1834410

Hazır girişmişken BIOS'u da güncelleyin güncel değilse.
Termal macunum var ama depremden dolayı başka şehirdeyim yani ekipmanım yok, birkaç güne dönünce halledeceğim. Kullandığım laptop doğru göstermişsiniz. BİOS sürümüm güncel. Ses sürücüsünü de indiriyorum şimdi.

Yine hata verdi, öncekiyle aynı mı?

Yardım edecek yok mu? En son bu hali aldı. @EgeN7 https://www.mediafire.com/file/46ylaikuyofex2x/crash.evtx/file

Son düzenleme:

Geri
Yukarı