HP servisi Victus 16 sorununu 3 seferde çözemeyip iade hakkını kullandırtmadı

SucukYiyenKurba

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, size yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. 2023 Ağustos ayında HP Victus 16 bilgisayarı almıştım. Okuluma başladığım ve yurda yerleştiğim vakit bilgisayarımda sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Başımı ağrıtacak en büyük sorun klavyeden gelen cızırtı/gürültü sesiydi. Klavyenin ışığını açtığımda cızırtı sesi geliyor hatta bir USB cihaz bağladığımda sesi değişiyordu. Ben de bu sorunun düzelmesi için kargoyla İstanbul'daki servislerine gönderdim. En başta anakartı değiştirdiler ve iade ettiler.

Bilgisayar benim elime ulaştığında ilk fark ettiğim şey kasanın sağ köşesinde eziklik olmasıydı. En başta bunu şikayet etmeyi düşünüyordum fakat düzelmeyeceğini biliyordum çünkü kargo şirketi ne tutanak tutmuştu ne de bir şey yapılmıştı. Bulunduğum bölgedeki kargocular pek umursamaz birileriydi. Neyse, aldırış etmeden geçmek durumda kaldım ve sırada klavyenin ışığından gelen sesi kontrol ediyordum ki cızırtı sesi hâlen gelmeye devam ediyordu. Bir sonraki gün HP canlı desteği tekrar arayıp sorunumun düzelmediğini söyledim. Canlı destekte yaşadığım bu sorunu yurt dışına ileteceğini, sorunla ilgili bilgi geldiğinde bana bildirip tekrar servise götürmemi söyledi. Aradan 1-1.5 hafta geçti. Canlı destek beni arayıp yurt dışından bilgi geldiğini ve tekrar servise götürebileceğimi söyledi. Fakat ben o sırada okuldaydım ve bilgisayar bana çok gerekli olduğu için biraz geç götürmek durumunda kaldım.

Biraz zaman sonra İstanbul'a geldim ve bilgisayarı servise kendim teslim ettim. Hatta teslim ettiğim sırada oradaki görevlilere "Bakın, bilgisayarı açınca böyle bir ses geliyor. Bir kere daha gönderdim ve sorunum düzelmemişti ama bu sefer yurt dışından bilgi geldiği için düzeltileceği söylendi." diye bahsettim. Bilgisayarı verdikten bir gün sonra beni aradılar ve bilgisayarımın kasa, klavye ışık gibi parçalar için ücret gerektiğini söylediler. En başta şaşırdım çünkü cihazım daha yeniydi ve garanti kapsamı içerisindeydi. Bana söylenen ise "Bilgisayarınız köşesinde eziklik var. Bu yüzden garanti kapsamı dışında tamir edilip sorunları düzeltilecek." dendi. Ben de sorunumun düzelmesi umuduyla tamir için gerekli ücreti ödedim.

Biraz zaman geçti ve bilgisayarı tekrar aldım ve ne göreyim. Klavyeden gelen cızırtı sesi hala geliyordu ve üzerindeki seri numara bilgiler çıkartmalar her şey gitmişti. Üstelik kasa tek elle açılırken zorlanıyordu. Oradaki görevliye bu durumu anlattım. Bana "Yapacağım bir şey yok. Farklı model veya aynı başka bilgisayarda dene. Bu sorun yoksa tekrar getir." dedi. Bende arkadaşlarımda bulunan Victus modellerinde bu sorunu yaşayan var mı diye sordum ve böyle bir sorun yaşamadıklarını, büyük ihtimalle bana gelen bilgisayarın sorunlu olduğunu söylediler. Bende HP canlı desteği tekrar aradım ve durumu izah ettim. Bana söylenen ise şu şekilde. "Önceden attığınız videoları tekrar izledik. Klavyeden gelen sesler normal değil. Şikayetinizi okuduğumuzda 2. kez servise gönderdiğinizi fakat sorununuzun çözülmediğinden bahsetmişsiniz. Eğer servise tekrar gönderirseniz ve sorununuz tekrar düzelmez ise iade ve değişim yapma hakkınız bulunmaktadır." denildi. Ben de tekrar servise gönderdim.

Aradan 4 gün geçti. Beni, bilgisayarımı tamir eden teknisyen aradı. Bana "Bilgisayarını 4 gündür test ediyorum. Bilgisayarında bulunan sorun normalde bir sorun değil. Bilgisayarın performans bilgisayarı olması -bobinler- güç- yüksek çalışması" gibi şeyler anlattı. Ben de "Nasıl olur, başka bilgisayarlarda böyle bir şey görmedim.". Benimkinin daha üst üst modellerde böyle sorun olmadığını bahsettim ama nafile. Teknisyene canlı desteğin bana anlattıklarını anlattım. Teknisyense değişim için bildireceğini söyledi. Aradan birkaç gün geçti. Beni müşteri temsilcisi aradı. Bana söyledikleri şey kısaca "Değişim veya iade yapamayacağız.". Ben de yukarıda yaşadığım durumu anlattım. Tekrardan bildireceğini ve 7 iş günü içerisinde bana bildireceğini söyledi.

Şu an beklemekteyim.

Arkadaşlar artık tahammül edecek halim kalmadı. Ben şehir dışında yurtta kalan bilgisayar ile ilgili bir bölüm okuyan öğrenciyim. Bilgisayar benim için en önemli cihaz. Her işimi bilgisayar üzerinden halletmek zorundayım. Fakat yaşadığım bu sorunlar 2023 Kasım ayından beri beni engelliyor. Ayrıca yaşadığım sıkıntıların ileride sorun açmasından korkuyorum. Geçirdiğim süre boyunca HP, bilgisayarımda değişmeyen parça bırakmadı. Düzelme umudu verip üstüne benden ücret alıp sorunumu düzeltmedi. Bilgisayarımın kasasını eskisinden daha da kötü yaptı. Ama en önemlisi benim vaktimi çaldı.

Hani madem düzeltilemeyecek bir sorundu, neden aylardır beni uğraştırıyorsunuz? Neden anakartı, kasasını, ışıklarını değiştirip birçok kez format atıp serviste geçen süre boyunca benim vaktimi boşu boşuna çaldınız? En başta neden bu bir sorun değil demediniz? Gerçekten kafayı sıyırmak üzereyim. Anlatacaklarım bu kadar. Ne daha yazacak ne de kaldıracak kafa kaldı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle geçmiş olsun. Maalesef Türkiye'de herhangi bir teknolojik cihaz almak kumar gibi bir şey. Bundan sonra yapılabilecek tek şey THH'ye başvurup HP'den şikayetçi olmak. Rahatsız etse de kullanıma engel olmadığı için daha fazla servise falan göndererek mağdur olmayın derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı