HP Victus-16 işlemci sıcaklığı 100 derecelerde geziyor

Hocam daha yeni aldıysanız sorun var. Başka bir model bakabilirseniz daha iyi olur.

Bende de Victus 16 mevcut ama öyle bir çıkış bulunmuyor garip. Ben de attığı yer panelin altı yani kasanın arkası.
doğrudur hocam bazılarında vardı sağdan çıkış olmadığını da görmüştüm. tanıdıklarım hp nin sıcak çalıştığını söylüyor ama bilemedim yani klima açıkken ortam sıcaklığını 22 derceye düşürüp soğutucuyla beraber kullandığım halde sıcaklıklar aynı yazılımsal olarak tutuyor sanki 102 derecede fanlar ile alakası yok gibi. çünkü fanı max'a veya auto ya çektiğimde de sıcaklık değişmiyor fan hızının düşmesine rağmen.

Doğrudur hocam bazılarında vardı sağdan çıkış olmadığını da görmüştüm. Tanıdıklarım HP'nin sıcak çalıştığını söylüyor ama bilemedim yani klima açıkken ortam sıcaklığını 22 derceye düşürüp soğutucuyla beraber kullandığım halde sıcaklıklar aynı yazılımsal olarak tutuyor sanki 102 derecede fanlar ile alakası yok gibi. Çünkü fanı Max'a veya Auto'ya çektiğimde de sıcaklık değişmiyor fan hızının düşmesine rağmen.

Hocam demek ki işlemciniz en yüksek fan hızında bile throttle oluyor bu çok kötü haber. Ben olsam iade ederdim çünkü eğer ilk izlenim de laptop kötüyse o laptop ileride zaten iyi olmaz. Daha termal macunu kuruyacak fanlar tıkanacak. Peki Cinebench R23 testi multi Core puanınız nedir onu da paylaşabilir misiniz?

Hocam demek ki işlemciniz en yüksek fan hızında bile throttle oluyor bu çok kötü haber. Ben olsam iade ederdim çünkü eğer ilk izlenim de laptop kötüyse o laptop ileride zaten iyi olmaz. Daha termal macunu kuruyacak fanlar tıkanacak. Peki Cinebench R23 testi multi Core puanınız nedir onu da paylaşabilir misiniz?
benimde anlayamdığım o zaten hocam fan hızı düşükken de 102 derece fan max'dayken de aynı 102 derece yani çok garip. testi yapayım sonuçları paylaşırım...

Benim de anlayamdığım o zaten hocam fan hızı düşükken de 102 derece fan Max'dayken de aynı 102 derece yani çok garip. Testi yapayım sonuçları paylaşırım...

Hocam demek ki HP throttle derecesini 102 olarak ayarlamış yani AMD'nin 3 derece altı. Bende Intel i7 12700H mevcut bazen 98 derece görsede 97 derece de throttle oluyor. Yani Intel'in 3 derece altı. Bu demek oluyor ki Victus'lar üreticinin belirttiği derecenin 3 altı derecede throttle oluyor. Test yapın bakalım.

Hocam demek ki HP throttle derecesini 102 olarak ayarlamış yani AMD'nin 3 derece altı. Bende Intel i7 12700H mevcut bazen 98 derece görsede 97 derece de throttle oluyor. Yani Intel'in 3 derece altı. Bu demek oluyor ki Victus'lar üreticinin belirttiği derecenin 3 altı derecede throttle oluyor. Test yapın bakalım.
dediğiniz gibi testi yaptım sonuçlar ilk fotodaki gibi sıcaklık ve güç değerleri ise sağdaki şekilde
2 saat önce cpu-z ile yaptığım testte 100.4 dereceyi görmüştü max. burda 102 olarak güncellenmiş. (bu sıcaklığa rağmen fanlar neredeyse hiç hızlanmadı auto'da)

Dosya Ekleri

• 1692360937694.jpg
    1692360937694.jpg
    171 KB · Görüntüleme: 19
  • 1692360937718.jpg
    1692360937718.jpg
    132,2 KB · Görüntüleme: 18
Dediğiniz gibi testi yaptım sonuçlar ilk fotodaki gibi sıcaklık ve güç değerleri ise sağdaki şekilde
2 saat önce CPU-Z ile yaptığım testte 100.4 dereceyi görmüştü Max. Burada 102 olarak güncellenmiş. (bu sıcaklığa rağmen fanlar neredeyse hiç hızlanmadı Auto'da)

Öncelikle şunu söylemeliyim Omen Gaming Hub'dan fan hızını direk Max'a ayarlayın. Omen Gaming Hub bu güne kadar gördüğüm en sorunlu yönetim uygulaması. Eğer fan hızını Max'a alamazsanız yeniden başlatıp tekrar Max'a almayı deneyin yine olmaz ise tekrar yeniden başlatın.

Puanınız normalde olması gerekenden ortalama 2k düşük.

Öncelikle şunu söylemeliyim Omen Gaming Hub'dan fan hızını direk Max'a ayarlayın. Omen Gaming Hub bu güne kadar gördüğüm en sorunlu yönetim uygulaması. Eğer fan hızını Max'a alamazsanız yeniden başlatıp tekrar Max'a almayı deneyin yine olmaz ise tekrar yeniden başlatın.
fan hızını max'a alıp testi tekrarlıyorum o zaman (bence yine aynı sıcaklık değerlerini verecek ama deneyelim:)

Başka bir sorunum yok sadece sıcaklık fazla, boştayken arada 70-80'e kadar çıkıp tekrar iniyor (50 derecelere) oyunlarda da genelde 100'ün üstünde (en fazla 103 gördüm) soğutuculu, masanın üstünde veya silgi tarzı bir şeyle kaldırsam bile sıcaklıklar değişmiyor sürekli aynı garip bir şekilde. Masadan kaldırdığımda net bir şekilde fan havasının çoğaldığı hissediliyor ama sıcaklık değişmiyor bu sicaklık uzun vadede zarar verir diye endişeleniyorum, 15 günlük iade sürem yarın bitiyor bu şekilde kullanırsam sıkıntı çıkarır mı yoksa iade edip farklı bir laptop mu almalıyım. Ayrıca fotoğrafta belirttiğim gibi arka sağ ve sol köşelerde fan çıkışı bir de sağda hava çıkışı bulunuyor benim modelimde, diğer modellerde farklı çıkışlar olduğunu hatırlıyorum.

Merhaba hocam bende de aynısı var HP AMD Ryzen 7 5800H RAM 16 GB diğer özellikler aynı bende 90-92'lerde boşta 45 altına fanlara denk gelmeyecek şekilde kitap koydum 85-87 indi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı