HP Victus 16 laptopta Dying Light 2 oynarken GPU'nun 86, işlemcinin 90 derece olması normal mi?

@Bestty niye beğenmedim attıniz merak ettim en baba laptoplarda bile i7 12700H'ın 94 derecelere kadar çıktığını biliyor musunuz? Lutfen burayı desktop ile karıştırmayın.

i7 12700H için gercekten normal hocam 90 derece ama ekran karti 86 derece cok fazla.

Hocam bende Legion 5 var ortalama 72 73 derecelerde takılıyor ama HWiNFO'dan Max dereceye baktığımda anlık 95 97 99 falan olmuş olarak gözüküyor sıkıntı yaratır mı oyun içi MSI aftrrburner da 90 dereceleri hiç görmüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aya dikkat çekerim aralik ayinda Valorant'ta 95'leri yokluyor. 12:20'den itibaren seyredebilirsiniz. 2022 kasa bir Nitro 5 ve fanları 7000 RPM'e kadar cikabilen bir laptop ve aralık ayı.

Hocam bende Legion var 12700H 3070 kışın performans modunda 70'i görmüyor bile ki kışın dediğim mayıs ayı Mayıs'ta aldım laptopu.

Hocam bende Legion 5 var ortalama 72 73 derecelerde takılıyor ama HWiNFO'dan Max dereceye baktığımda anlık 95 97 99 falan olmuş olarak gözüküyor sıkıntı yaratır mı oyun içi MSI aftrrburner da 90 dereceleri hiç görmüyorum.

Yok hocam onlar anlık giren yanlış değerler aldırış etme. Sabit olarak bir sıcaklıkta seyreder, bir anda 20 derece artması mümkün değil.

Yaratmaz? Kaynak nedir? Yaratacak olsaydı mühendisler 100 derecede değil 80 derecede kapanmasını sağlardı. Bu arada temmuz sıcağında 80 dereceyi geçmeyen kaç tane laptop var Allah aşkına? En üst düzey soğutmalı laptoplar bile 70-85 derece arası çalışıyor.

Hocam sen sürekli 99 da kullan diye üretmiyorlar PC'yi fanda bir yerden sonra sıkıntı çıkıyor ve gereken devri alamadığından PC soğutamıyor (şu an tam da bu sıkıntıyı yaşıyorum)

Temizleyebilirsiniz fakat dediğim gibi 1 yıl olduğu için termal macun değişimi de gerekli. Biliyorsanız yapabilirsiniz yoksa risk almayın derim. Garantisi devam ediyorken macun değişimi için yollamakta fayda var.

Hocam macun değişimi durumu 1 yıldan 1 yıla değil o macun kurumadığı sürece soğutur fanlar temiz bir şekilde olduğu halde ısınıyorsa işte o zaman değiştirme denenmelidir. 10 yıllık bir PC de (hiç macun değişmemiş) bilgisayar kendini soğutabiliyordu. Macun değiştim ve sıcaklık değerleri Max 1-2 derece değişti.

Hocam sen sürekli 99 da kullan diye üretmiyorlar PC'yi fanda bir yerden sonra sıkıntı çıkıyor ve gereken devri alamadığından PC soğutamıyor (şu an tam da bu sıkıntıyı yaşıyorum)

Hocam macun değişimi durumu 1 yıldan 1 yıla değil o macun kurumadığı sürece soğutur 10 yıllık bir PC de (hiç macun değişmemiş) bilgisayar kendini soğutabiliyordu. Macun değiştim ve sıcaklık değerleri Max 1-2 derece değişti.

Kaynak olarak aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam macun değişimi durumu 1 yıldan 1 yıla değil o macun kurumadığı sürece soğutur fanlar temiz bir şekilde olduğu halde ısınıyorsa işte o zaman değiştirme denenmelidir. 10 yıllık bir PC de (hiç macun değişmemiş) bilgisayar kendini soğutabiliyordu. Macun değiştim ve sıcaklık değerleri Max 1-2 derece değişti.

Zaten 6 ayda bir macun degistirmek macundan anlamayan bilgisayardan anlamayanların isi. Oldu olacak 3 ayda bir degistirelim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam zaten kimseye durduk yere macun değiş dediğimiz yok. Eğer 1 yılın sonunda cihazda ısınma sorunu olduğunu belirtiyorsa bir ihtimal macunu kurumuştur. Yukarıdaki arkadaş 2 gündür benimle uğraşıyor fakat hala attığı videoların kendi tezini çürüttüğünü kabullenemiyor.

Isı sıcaklık farkını bile bilmiyorsunuz.
Bu nasıl bir argüman ben onu anlayamadım. İnsanların mükemmel fizik bilmesine gerek yok. Üste çıkacağım diye nereden neler çıkartıyorsunuz şaşıyorum gerçekten. Konuşma dilinde ısı da dersin sıcaklık da dersin, niye bu kadar.

Buradaki asıl sorun işlemci üreticilerinde. Bunun için "mühendisler düşünmüştür." diyerek insanların elinde soba tutmasında kullanıcıları suçlayanlar var orası ayrı. Bir kimse de çıkıp bu bilgisayarlar neden bu kadar ısınıyor demiyor. 90 decere bir dizüstü bilgisayar için kabul edilemez sıcaklık, bunlar taşıanbilir cihazlar ve bu kadar ısınmamaları gerekir. Bilgisayarın herhangi bir yerine dokunduğunda tutamıyorsan elini bu bilgisayarın suçudur, özellikle taşınabilir bir cihazdan bahsediyorsak. x86 mimarisinin suyunu sıktıkça sıkmaya çalışıyorlar. Bu eski mimari çok ısınıyor, çip üretimini ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar enerji tüketimini azaltamıyorlar, daha büyük bakır soğutma blokları ve gerekirse kasada ek bakır dağıtıcılar gerekiyor. Bu bilgisayarların çoğu zaten yük altında performansının 60%'ını zor veriyor. Bugün sözde "dizüstü" bilgisayarı kucağına aldığında bacakların yanmaya başlıyor. M1 ve M2 serilerine gıpta ile bakıyorum bu konuda; Sadece performansın anlamsız, stabil ve verimli performansın önemli olduğu.

Bu nasıl bir argüman ben onu anlayamadım. İnsanların mükemmel fizik bilmesine gerek yok. Üste çıkacağım diye nereden neler çıkartıyorsunuz şaşıyorum gerçekten. Konuşma dilinde ısı da dersin sıcaklık da dersin, niye bu kadar.

4 kişi saldırıp birinin bile mantıklı argümanı olmayınca böyle oluyor.

Buradaki asıl sorun işlemci üreticilerinde. Bunun için "mühendisler düşünmüştür." diyerek insanların elinde soba tutmasında kullanıcıları suçlayanlar var orası ayrı. Bir kimse de çıkıp bu bilgisayarlar neden bu kadar ısınıyor demiyor. 90 decere bir dizüstü bilgisayar için kabul edilemez sıcaklık, bunlar taşıanbilir cihazlar ve bu kadar ısınmamaları gerekir. Bilgisayarın herhangi bir yerine dokunduğunda tutamıyorsan elini bu bilgisayarın suçudur, özellikle taşınabilir bir cihazdan bahsediyorsak. X86 mimarisinin suyunu sıktıkça sıkmaya çalışıyorlar. Bu eski mimari çok ısınıyor, çip üretimini ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar enerji tüketimini azaltamıyorlar, daha büyük bakır soğutma blokları ve gerekirse kasada ek bakır dağıtıcılar gerekiyor. Bu bilgisayarların çoğu zaten yük altında performansının 60%'ını zor veriyor. Bugün sözde "dizüstü" bilgisayarı kucağına aldığında bacakların yanmaya başlıyor. M1 ve M.2 serilerine gıpta ile bakıyorum bu konuda; Sadece performansın anlamsız, stabil ve verimli performansın önemli olduğu.

Mimari konusunda bilgim yok fakat soğutma anlamında bu konuya gerçekten kafa yoran modellerin hala çok iyi sıcaklık değerleri elde ettiğini düşünüyorum. Bu konuda hep örnek gösterdiğim cihaz budur. Tek fanla bizim çift fanlı sistemlerin alamadığı soğutma performansını alabiliyor. 4070'li Monster'in bile şu soğutmaya sahip 4050'ye performans anlamında yanaşamayacağını anlasak bu tarz cihazlar yaygınlaşır.

Mimari konusunda bilgim yok fakat soğutma anlamında bu konuya gerçekten kafa yoran modellerin hala çok iyi sıcaklık değerleri elde ettiğini düşünüyorum. Bu konuda hep örnek gösterdiğim cihaz budur. Tek fanla bizim çift fanlı sistemlerin alamadığı soğutma performansını alabiliyor. 4070'li Monster'in bile şu soğutmaya sahip 4050'ye performans anlamında yanaşamayacağını anlasak bu tarz cihazlar yaygınlaşır.
4050'nin Max-Q sürümü olabilir mi? Tek fanla bana da çok gerçekçi gelmedi. Ancak 4070'li bir laptopta kullanılacak son nesil işlemciler 100 Watt'ın üstünde NVIDIA GPU kadar güç tüketebilir. Toplam soğutulması gereken havuz 2 kattan daha fazladır denebilir.

Ekleme: Videoya baktım, GPU 45 Watt civarı maksimumda tüketiyor, asıl 4050'nin TDP değeri 115 Watt. Max-Q olması veya 4050'nin güçsüzü olması olası. Soğutması pek mucize değil.

Geri
Yukarı