HP Victus 16 RTX 4060 laptop 91 dereceye ulaşıyor

alivefa

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, ben HP Victus 16 bilgisayarımı fan sorunu nedeniyle teknik servise gönderdim. Cihazın fanları değiştirildi. Daha önce oyunlarda kaç dereceye çıkıyor diye hiç bakmamıştım. Şimdi Valorant'ta FPS limitini kaldırdım. CPU 91 derecelere GPU ise 80'li derecelere yükseldi. Daha önce böyle miydi bilmiyorum. Benim cihazımdan kullanan birileri kendisinde de mi sıcaklıkların böyle olduğuna bakabilir mi?
Sistemim: i7 13700H, RTX 4060.

Bilgisayarı kullanırken olan performansını etkiliyor. Senin denediğin oyunlar muhtemelen GPU'ya yük bindiren zaten yüksek FPS oynayamayacağın oyunlar. Yüksek FPS aldığın zaman işlemciye de yük biniyor ve darboğaz oluyor. CS de örnek veriyorum 250 300 FPS alacağın yerde 150 falan alırsın tamamen sallıyorum. Ek olarak bu yeni nesil işlemciler 90 95 derecelerde uzun süre stabil çalışacak şekilde üretiliyor. Bu sıcaklıkların kendilerinin dediğince hiçbir zararı yok. Fakat fan sesi konusunda haklısın bende orta kalitede bir cihaz olan ASUS TUF A15 4060 modeli mevcut. Performans modunda bilgisayar 93 derecede çalışırken bile 4000 4400 RPM civarlarında fan sesiyle hiç duymuyorum bile neredeyse. Açıkçası cayır cayır yanarsa da onu firma düşünsün beni bağlayan bir durum yok. Ek olarak işlemcilerin asıl performansı Boost moduyla ortaya çıkıyor siz direkt bunu kapatarak birkaç nesil geriye gidiyorsunuz ve boşa para vermiş oluyorsunuz tam tabiriyle.

Tamamen devre dışı bırakmaktan bahsetmiyorum zaten. Bana da oyun dışında kullanırken yaptığım işlemlerde işlemci lazım oluyor bu yüzden oyunlar dışında zaten o ayarı geri devreye sokuyorum. Sadece oyunlarda 5500 rpm le uçak kalkıyor gibi ses duymak ve buna rağmen aşırı ısınmasının önüne geçmek için söylemiştim. Sadece oyunlarda yapmanın bir zararı olur mu sence hocam ?

Tamamen devre dışı bırakmaktan bahsetmiyorum zaten. Bana da oyun dışında kullanırken yaptığım işlemlerde işlemci lazım oluyor bu yüzden oyunlar dışında zaten o ayarı geri devreye sokuyorum. Sadece oyunlarda 5500 RPM'le uçak kalkıyor gibi ses duymak ve buna rağmen aşırı ısınmasının önüne geçmek için söylemiştim. Sadece oyunlarda yapmanın bir zararı olur mu sence hocam?

Yok zararı olmaz tabii. Ben kalıcı olarak kapattın sandım.

Yeni konular

Geri
Yukarı