HP Victus 16-S0015NT (7Z586EA) vs Acer Nitro 5 (AN515-58-775t) vs Excalibur G870

• Konuyu başlatan Techh
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 754

Techh

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ekzosfer
ÖNEMLİ: Yazının tamamını okumak istemeyenler ilk ve son paragrafı okuyarak değerlendirme yapabilirler.

Merhaba. Dizüstü bilgisayar önerisi için daha önce iki konu açmıştım fakat bütçemi arttırdım ve RTX 4050 ekran kartlı bir cihaz yerine RTX 4060 ekran kartlı bir cihaz almaya karar verdim. Bu bağlamda konunun isminde ki 3 adet cihazda birini almak istiyorum. Benim için oyun performansının yanında Ansys, SolidWorks gibi ağır işlem gerektiren uygulamalardaki performans da çok önemli. Ek olarak thermal throttling yaşayan veya bileşenlerinde sınırlama olan bir cihaz da almak istemiyorum. Tam olarak hangi cihazı alacağıma karar verememe sebeplerime gelirsek:
Öncelikle Ryzen 7 7840HS, İntel İ7 12700H'dan neredeyse her konuda daha iyi bir işlemci ancak HP'nin Victus serisindeki cihazlarına ısınma kaygısından dolayı sınır (Thermal throttling) koyduğu ile ilgili birkaç yazı okudum. Ek olarak HP modelinde ekran kartı 120 W iken Acer modelinde ekran kartı 140 W. Acer modelindeki RAM'in resmi sitesinde belirtilmemesine rağmen işlemcinin desteğinden dolayı 4800 mhz olduğunu varsayabiliriz, HP modelinde ise 5600 mhz. HP modelinde resmi sitede RAM'lerin 2x8 olduğu belirtilmiş fakat Acer modelinde detaylı bir yer almamakla birlikte bildiğim kadarıyla RAM'ler 1X16. Acer modeli avantaj olarak yaklaşık iki kat daha fazla depolama ve ekran göze çıkıyor. (HP: 144 hz, ? ms ve 512 GB SSD - Acer: 165 hz, 3 ms ve 1 TB SSD)
Bahsettiğim mühendislik programları açısından durumu değerlendirecek olursam bir program daha çok işlemci istiyorken bir program daha çok bellek istiyor. İki programı da kullanabilme ihtimalim olduğunu varsayarsam en optimum cihazı seçmek istiyorum.
İki cihazın da sesli çalıştığını varsayabiliriz ki Acer'i deneyimleme şansım oldu ve yüksek devirde gerçekten sesli çalışıyor fakat soğutması gerektiği bileşenleri düşünürsek gayet normal diyebilirim.
Bir diğer çok önemli konu cihaz üreticilerinin sunduğu servis kaliteleri. HP Türkiye ve Acer Türkiye garantileri hakkında yorumları da merak ediyorum.
G870 ile ilgili hiçbir şeyden bahsetmedim farkındayım. Sadece bu kasada Casper'ın iyi bir iş çıkardığı konusunda yorumlar okudum ve bu açıdan bu cihazı da listeme dahil etmek istedim.
Benim gönlüm açık konuşmam gerekirse Acer modelinde yana fakat Acer markasına biraz önyargım var. Ek olarak istediğim modelin RTX 4060 soğutmasına yetmediğini belirten bir yorum da okudum. Genel kanı Acer'in Nitro 5 serisi özelinde cihazlarına limit koymadığı ve bilgisayarın thermal throttling yaşamadığı yönünde fakat gerçekten emin olamıyorum. Bu durumlardan dolayı net bir karar veremedim.

Son düzenleme:
Okuyayım dedim de okuyamadım ya amma uzun yazmışsınız, bütçe ne?
İlk ve son paragraftan tüm konuya hakim olabilirsiniz. Arada kalan kısım daha çok cihazların teknik özelliklerinin birbiriyle kıyaslaması ve bilgilendirme. Uzun olduğunun bende farkındayım fakat almışken en makülünü almak istediğim için detaylarda boğuldum 🙂. Bütçem 35000 TL. Bütçe aşımı yapamam, yapacaksam da bu modellerin üzerine baya koyması gerekiyor önerilen cihazın.

Limitsiz cihaz istiyorsanız buyrun, sadece stok macunu değiştirmeniz gerek.

Limitsiz cihaz istiyorsanız buyrun, sadece stok macunu değiştirmeniz gerek.

Açıkçası Monster almayı düşünmüyorum. Şu an kullandığım cihaz bir Monster ve marka ile pek güzel anılarım yok. Ayrıca cihazda sınırlama olmadığına emin misiniz ve düşündüğüm modeller ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

Açıkçası Monster almayı düşünmüyorum. Şu an kullandığım cihaz bir Monster ve marka ile pek güzel anılarım yok. Ayrıca cihazda sınırlama olmadığına emin misiniz ve düşündüğüm modeller ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

Buradan da görebilirsiniz, herhangi bir sınır yok cihazda. Soğutma performansı da gayet iyi.

Buradan da görebilirsiniz, herhangi bir sınır yok cihazda. Soğutma performansı da gayet iyi.
Dediğim gibi Monster özelinde deneyimlerim sebebiyle kendilerinden bir ürün tercih etmek istemiyorum. Kendi cihazımı aldığım ilk günden beri çok fazla sıkıntı yaşadım. Başka önerebileceğiniz veyahut seçeneklerim arasından önerebileceğiniz bir model var mı ?

Öneriniz için teşekkür ederim fakat link atıp geçmek yerine Monster modelinde yaptığınız gibi sebeplerini belirtirseniz çok mutlu olurum.

Öneriniz için teşekkür ederim fakat link atıp geçmek yerine Monster modelinde yaptığınız gibi sebeplerini belirtirseniz çok mutlu olurum.

Sorularınız üzerinden gidelim o zaman.

Ek olarak HP modelinde ekran kartı 120W iken Acer modelinde ekran kartı 140W.

4000 serisinde 50/60/70 modellerinde 100W üstü performansa etki etmiyor, haliyle bunu katmanıza gerek yok.

İki cihazın da sesli çalıştığını varsayabiliriz ki Acer'i deneyimleme şansım oldu ve yüksek devirde gerçekten sesli çalışıyor fakat soğutması gerektiği bileşenleri düşünürsek gayet normal diyebilirim.
Bir diğer çok önemli konu cihaz üreticilerinin sunduğu servis kaliteleri. HP Türkiye ve Acer Türkiye garantileri hakkında yorumları da merak ediyorum.

Yük altında Nitro daha sesli çalışır, iki markanın da servisi Türkiye tarafında iyi değil ama ikisinden birini seçersek HP daha iyi.

Benim gönlüm açık konuşmam gerekirse Acer modelinde yana fakat Acer markasına biraz ön yargım var. Ek olarak istediğim modelin RTX 4060 soğutmasına yetmediğini belirten bir yorum da okudum. Genel kanı Acer'in Nitro 5 serisi özelinde cihazlarına limit koymadığı ve bilgisayarın thermal throttling yaşamadığı yönünde fakat gerçekten emin olamıyorum. Bu durumlardan dolayı net bir karar veremedim.

Limit koymuyor diye bir şey yok, Nitro cihazlarda da limit var ve throttle yiyor. Giriş seviyesinde limit olmayan tek cihaz şu an satılan Tulpar model desem yeridir.

Sonuç; Yükseltme seçenekleri ve panel açısından Nitro, serin çalışması, CPU ve pil ömrü Victus. Buradan tercihim Victus olurdu benim muhtemelen ondan önerdim, tabii diğer kısım size daha ağır basıyorsa alınabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı