HP Victus 16 vs Monster Abra A5

Bütçe
30000
Victus 16 kullanıyorum 8 saattir aralıksız Truckers MP oynadım. Şu an anca kapattım ve fan sesi aşırı fazla değildi. Kulaklıksız gayet rahat oynadım. Yani oyun sesi gece olduğundan dolayı yüzde 20 civarındaydı ona rağmen oyunun sesini rahatça duydum. Victus'ta rahatsız edici fan sesi yok.

Victus 16 kullanıyorum 8 saattir aralıksız Truckers MP oynadım. Şu an anca kapattım ve fan sesi aşırı fazla değildi. Kulaklıksız gayet rahat oynadım. Yani oyun sesi gece olduğundan dolayı yüzde 20 civarındaydı ona rağmen oyunun sesini rahatça duydum. Victus'ta rahatsız edici fan sesi yok.
hangi modeli kullanıyorsun hocam ısınma değerleri nasıl

Hangi modeli kullanıyorsun hocam ısınma değerleri nasıl.

Laptop
Bu fiyat abartı hocam fiyata takılmayın. Zaten 16ların kasası aynı diye biliyorum bendeki sıkıntısızsa diğerleride öyledir. Sıcaklık olarak öğlen sıcağında GPU 80 CPU 95 gördü yaklaşık 3 4 saat shaderlı MC sonucunda. Normal olduğunu düşünüyorum ben bile eriyorum sıcaktan. Sonra yeniden başlattım 4'ten beri ETS oynuyorum GPU 80i CPU'da 90ı geçmedi. Zaten çok ısınmadığından dolayı çok fan açmadı. Bazen zorlandığında biraz daha ısınıyor ve fanı Max hızda çalıştırıyor o zamanda abartı bir ses olmuyor. Oyuna engel olmuyor asla. Genel olarak bir laptopa göre ısınma ve fan sesi konusunda gayet başarılı. Link ekleyemiyorum nedense, 3050Ti 12700h modeli hocam.

Son düzenleme:
Bilgisayar alırken özellikleri çok önemli değil ne demek?

Adamın kafası güzel değil sen anlamamışsın. Monster'inde HP'ninde aynı kasa üzerinde belki 100-150 tane modeli var bütçesine ve ihtiyacına göre daha düşük veya daha yüksek CPU ve GPU'ya sahip laptopları seçebilir. Arkadaş marka, model ve kasa olarak ısıların ve fan sesilerinin durumlarını soruyor.

Bir şey bilmiyorsan konulara atlama.

Adamın kafası güzel değil sen anlamamışsın. Monster'inde HP'ninde aynı kasa üzerinde belki 100-150 tane modeli var bütçesine ve ihtiyacına göre daha düşük veya daha yüksek CPU ve GPU'ya sahip laptopları seçebilir. Arkadaş marka, model ve kasa olarak ısıların ve fan sesilerinin durumlarını soruyor.

A5'inde Victus 16 nında modeline göre ısılarında orantılı olmayan farklar çıkabiliyor. Sadece kasa olarak değil direkt model olarak da bakmamız gerekiyor. İçindeki donanım değil iç tasarımıda değişiyor modellerin.

Alın bunların ikisi de a5. sizce aynı mı?
1692505995516.png

3000 serisi ekran kartları çok daha fazla ısınıyor örneğin. Kasa istediği kadar iyi olsun o 3000 serisi kart her türlü ısınacak. Yani her anlamda tam modele de bakmak lazım.

Bildiğinizi sanıp bilmiyorsunuz.

A5'inde Victus 16 nında modeline göre ısılarında orantılı olmayan farklar çıkabiliyor. Sadece kasa olarak değil direkt model olarak da bakmamız gerekiyor. İçindeki donanım değil iç tasarımıda değişiyor modellerin.

Alın bunların ikisi de a5. sizce aynı mı?
Eki Görüntüle 1909706

3000 serisi ekran kartları çok daha fazla ısınıyor örneğin. Kasa istediği kadar iyi olsun o 3000 serisi kart her türlü ısınacak. Yani her anlamda tam modele de bakmak lazım.

Bildiğinizi sanıp bilmiyorsunuz yani.
Hocam dalga mı geciyorsunuz ben anlamadım, gelmiş birde 8 sene öncenin 6.nesil işlemcili laptopuyla 12-13.nesil işlemcili laptopların iç aksanlarının farklı olduğunu söylüyorsunuz, o laptop piyasaya çıktığında daha iPhone 7 piyasaya çıkmamıştı 😂

Laptop
Bu fiyat abartı hocam fiyata takılmayın. Zaten 16ların kasası aynı diye biliyorum bendeki sıkıntısızsa diğerleride öyledir. Sıcaklık olarak öğlen sıcağında GPU 80 CPU 95 gördü yaklaşık 3 4 saat shaderlı MC sonucunda. Normal olduğunu düşünüyorum ben bile eriyorum sıcaktan. Sonra yeniden başlattım 4'ten beri ETS oynuyorum GPU 80i CPU'da 90ı geçmedi. Zaten çok ısınmadığından dolayı çok fan açmadı. Bazen zorlandığında biraz daha ısınıyor ve fanı Max hızda çalıştırıyor o zamanda abartı bir ses olmuyor. Oyuna engel olmuyor asla. Genel olarak bir laptopa göre ısınma ve fan sesi konusunda gayet başarılı. Link ekleyemiyorum nedense, 3050Ti 12700h modeli hocam.
Hocam ben HP markasini seviyorum ya. Bende 2007 model kasası var , 2015 yılından beri. Intel Core 2 Duo ve HD3650 ekran kartı var. Ekleniyorsa fotosunu eklerim daha önce 6-7 yıl fabrikada çalışmış. Hergun saatlerce en ağır işler yapılmış. Daha bir kere bakım yapmadım/yaptırmadım. Bu kasamdan önce de Athlon64 HP kasası kullanıyordum. Ondada işlemci çok güçlü , ram az kaldığı için performans alamıyordum. Öyle yani hocam. Ben HP fanı gibi birseyim ama HP tarafından hiç üzülmedim. Bence çoğu kişide üzülmez.(İşlemci bu sıcaklarda 100 yükte 57 , ekran kartı 72 dereceyi geçmiyor ve ekran kartının fanı yok.)

Dosya Ekleri

• images.jpeg
    images.jpeg
    13,2 KB · Görüntüleme: 19
9 aydır HP Pavilion kullanıyorum. Biraz deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Benim kullandığım modelde Ryzen 5 5600h bulunmakta. Oyunlarda bazen abartılı sıcaklık değerleri gördüğüm oluyor ve genelde 90-95 derecelerde seyrediyor işlemci. Bulunduğum şehrin sıcaklarından da olsa gerek hava zaten 47 derece ve ben dayanamıyorum bu sıcaklara laptop nasıl dayansın😀 Dış etmenler dışında Ryzen işlemcilerin çok fazla ısındığı da bir gerçek. Bu sıcaklarda 90-95 derece olması beni pek endişelendirmiyor çünkü laptopu aldığım zaman kış aylarındaydık ve o zaman ısı değerleriyle ilgili pek bir fikrim yoktu ve oyunları işlemci 100 derece gibi sıcaklıklarda iken oynuyordum, kış olmasına rağmen. Bir süre sonra laptoplar hakkında biraz bilgi edindim ve değerlerin çok anormal olduğunu anladım ve hemen HP'yi aradım. Birkaç işlem ve test yaptılar ve oyuna girip sıcaklık değerlerine baktıktan sonra onları geri aramamı istediler. Değerlerin tekrardan anormal çıkmasıyla laptopu teknik servise göndermemi istediler. Adresin BDH Bilişim olduğunu görünce çok korktum çünkü yorumları berbat ötesiydi. Laptopu göndermemden yaklaşık 1 hafta sonra anakartın değişmesi gerektiğini ve parça beklendiğini belirten bir e-posta aldım. Bundan 2 hafta sonra da laptop elime ulaştı ve fiziksel-donanımsal anlamda hiçbir sıkıntı yoktu. Teknik servis te gayet iyiydi, HP müşteri hizmetleri de çok iyiydi, UPS kargo da çok iyiydi. Hiçbir sıkıntı çıkmadan laptopumun tamiratı gerçekleştirildi. HP alırsanız kafanız rahat olur, en ufak bir sıkıntıda aramanız yeterli olur gerisini onlar halledecektir. Bir de Monster hakkında da bir yorum ekleyecek olursam ısınma sorunu ve fan sesi, diğer herkesin bahsettiği gibi ciddi bir sorun. Bilgisayar açıldığı an fanlar son hızda dönmeye başlıyor ve çıkardığı ses aşırı olup çok rahatsız edici. Bir de ne yaparsanız yapın, Monster ısınıyor. Aşırı ısınması da beraberinde bir sürü sorun yaratır. Monster markasının teknik servisi, müşteri hizmetleri açısından pek bir fikrim yok ama hemen hemen her modelinde ısı sorunları yaşayabileceğiniz bir marka. Artık karar sizin.

Bilgisayar alırken özellikleri çok önemli değil ne demek?

Özellikler tabii ki de önemli fakat benim demek istediğim şu çok aşırı ısınma, fan sesi, malzeme kalitesi gibi şeyler.

9 aydır HP Pavilion kullanıyorum. Biraz deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Benim kullandığım modelde Ryzen 5 5600H bulunmakta. Oyunlarda bazen abartılı sıcaklık değerleri gördüğüm oluyor ve genelde 90-95 derecelerde seyrediyor işlemci. Bulunduğum şehrin sıcaklarından da olsa gerek hava zaten 47 derece ve ben dayanamıyorum bu sıcaklara laptop nasıl dayansın😀 dış etmenler dışında Ryzen işlemcilerin çok fazla ısındığı da bir gerçek. Bu sıcaklarda 90-95 derece olması beni pek endişelendirmiyor çünkü laptopu aldığım zaman kış aylarındaydık ve o zaman sıcaklık değerleriyle ilgili pek bir fikrim yoktu ve oyunları işlemci 100 derece gibi sıcaklıklarda iken oynuyordum, kış olmasına rağmen. Bir süre sonra laptoplar hakkında biraz bilgi edindim ve değerlerin çok anormal olduğunu anladım ve hemen HP'yi aradım. Birkaç işlem ve test yaptılar ve oyuna girip sıcaklık değerlerine baktıktan sonra onları geri aramamı istediler. Değerlerin tekrardan anormal çıkmasıyla laptopu teknik servise göndermemi istediler. Adresin bdh bilişim olduğunu görünce çok korktum çünkü yorumları berbat ötesiydi. Laptopu göndermemden yaklaşık 1 hafta sonra anakartın değişmesi gerektiğini ve parça beklendiğini belirten bir e-posta aldım. Bundan 2 hafta sonra da laptop elime ulaştı ve fiziksel-donanımsal anlamda hiçbir sıkıntı yoktu. Teknik servis te gayet iyiydi, HP müşteri hizmetleri de çok iyiydi, UPS Kargo da çok iyiydi. Hiçbir sıkıntı çıkmadan laptopumun tamiratı gerçekleştirildi. HP alırsanız kafanız rahat olur, en ufak bir sıkıntıda aramanız yeterli olur gerisini onlar halledecektir. Bir de Monster hakkında da bir yorum ekleyecek olursam ısınma sorunu ve fan sesi, diğer herkesin bahsettiği gibi ciddi bir sorun. Bilgisayar açıldığı an fanlar son hızda dönmeye başlıyor ve çıkardığı ses aşırı olup çok rahatsız edici. Bir de ne yaparsanız yapın, Monster ısınıyor. Aşırı ısınması da beraberinde bir sürü sorun yaratır. Monster markasının teknik servisi, müşteri hizmetleri açısından pek bir fikrim yok ama hemen hemen her modelinde ısı sorunları yaşayabileceğiniz bir marka. Artık karar sizin.

Hocam Victus 17 var mı yoksa 16 mı alayım sizce bir de bunların satıldığı mağazaları biliyor musunuz İstanbul'da olan.

Haklısın özellikler tabii ki de önemli fakat benim sorduğum aşırı anormal fan sesi, sıcaklık gibi şeyler.

Laptop
Bu fiyat abartı hocam fiyata takılmayın. Zaten 16ların kasası aynı diye biliyorum bendeki sıkıntısızsa diğerleride öyledir. Sıcaklık olarak öğlen sıcağında GPU 80 CPU 95 gördü yaklaşık 3 4 saat shaderlı MC sonucunda. Normal olduğunu düşünüyorum ben bile eriyorum sıcaktan. Sonra yeniden başlattım 4'ten beri ETS oynuyorum GPU 80i CPU'da 90ı geçmedi. Zaten çok ısınmadığından dolayı çok fan açmadı. Bazen zorlandığında biraz daha ısınıyor ve fanı Max hızda çalıştırıyor o zamanda abartı bir ses olmuyor. Oyuna engel olmuyor asla. Genel olarak bir laptopa göre ısınma ve fan sesi konusunda gayet başarılı. Link ekleyemiyorum nedense, 3050 Ti 12700H modeli hocam.

3050 Ti almak yerine 3060 almak istiyorum hocam sizce mantıklı olur mu?

Son düzenleme:
Özellikler tabii ki de önemli fakat benim demek istediğim şu çok aşırı ısınma, fan sesi, malzeme kalitesi gibi şeyler.

Hocam Victus 17 var mı yoksa 16 mı alayım sizce bir de bunların satıldığı mağazaları biliyor musunuz İstanbul'da olan.

Haklısın özellikler tabii ki de önemli fakat benim sorduğum aşırı anormal fan sesi, sıcaklık gibi şeyler.

3050 Ti almak yerine 3060 almak istiyorum hocam sizce mantıklı olur mu?

Bütçeniz yetiyorsa tabii ki 3060 alın. O çok daha iyi olacaktır.

Geri
Yukarı