Huawei Matebook D16 ses kısıklığı, cızırtı ve patlama problemi

Adorratm

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün öncesine kadar Matebook D14 (R5 3500U 8 GB 512 SSD) cihazımı Matebook D16 (R5 4600H 16 GB 512 SSD)'ya yükselttim. Yükseltmedeki asıl istediğim şey RAM boyutunun artması, işlemci çekirdeğinin artmasıydı. Fiyatına oranla gayet iyi fiyata Black Friday fırsatını yakalayıp turuncu alışveriş mağazasından internet üzerinden satın aldım.

Kutu içeriğinde herhangi bir deforme olmadığı için başta sorun olmadığını düşünmüştüm fakat Windows kurulumuna başladığımda işlerin iyiye gitmediğini görene kadar.

Cihaz Windows 10 Single Language yüklü olarak geldiği için kurulumu varsayılan olarak yaptığımda driverları PC Manager üzerinden güncelledikten sonra merak ettiğim ses performansının nasıl olduğuydu hemen YouTube'a girip müzik açtım bir de ne duyayım? Müzikte söz olmasa duyulmayacak. Yani öyle bir şey ki alt sesler yok üst ses sadece konuşma sesi müziğin kendisi ortada yok.

Fark ettiğim bir şey var o da D14 içerisinde Realtek sürücü, Realtek Audio Console, Dolby Atmos desteğiyle geldiği için aşırı fazla ses çıkarabiliyordu equalizer da son ayarlara çektiğimde 2 odayı doyuran ses deneyimi vardı cidden. D16 ise Nahimic desteği ile geliyor fakat Nahimic'i masaüstü cihazımdaki MSI anakartımda kullanırken çok memnunken D16 üzerinde ise bir o kadar kötü olması beni biraz aldığımda keşke "D14'ün RAM boyutu arttırılabilseydi." dedirtti bana. Şimdi Matebook 14 varken D14'ten de sadece RAM ve işlemci sebebiyle değişikliğe gidiyorken neden D16 aldın diye soracak olursanız bu sorunuza cevabım şu olurdu:

"Black Friday ile 6998 TL'ye Matebook D16 cihazı alabiliyorken 9250 TL'ye Matebook 14'ü alabiliyordum. Matebook 14'e pek indirim yansımamıştı."

Aradaki 2250 TL farkı vermeye değer miydi? Bilemiyorum.

Söz konusu probleme gelecek olursak evet, AMD Audio device adında bir driver var ses bölümünde ve bu driver sanırım AMD ekran kartı sürücüsünün yanında gelen bir driver. Bu driver ın sürücü sürümü 6.0.0.18 fakat ben 6.0.0.10 versiyonunu kurup denediğimde ses biraz yükseliyor son seviyelerde fakat cızırtı patlama yapıyor düşük seviyelerde yine müzikler net değil. 6.0.0.18 sürümünde de sadece ses seviyesi 100% de iken bile daha düşük bir ses geliyor.

Yani sorunu internette araştırmış olsam da ne bir konu gördüm ne başka bir şey herkes bu cihazı övmüş fakat benim açımdan pek iyi bir deneyim yaşatmadı.

Dip not: Windows 11'e sıfır kurulum yaptım orijinal Microsoft ISO yazdırma aracını kullanarak. Windows 11'in kendi sürücü otomatik güncelleştirme sistemi hatalı sürücü kurduğu için sürekli siyah ekran hatası aldım. Windows 10 temiz ISO'su ile kurulum yaptım onda da aynı hatayı mavi ekranda aldım. Hata şuydu: The PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA stop code. Ardından birkaç reset attıktan sonra bilgisayarı güvenli modda açıp sürücülerin tümünü kaldırıp tekrar başlattım ve hata vermeyi kesti. PC Manager ile tekrar sürücüleri yükledim fakat sonuç hüsran.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün öncesine kadar Matebook D14 (R5 3500U 8 GB 512 SSD) cihazımı Matebook D16 (R5 4600H 16 GB 512 SSD)'ya yükselttim. Yükseltmedeki asıl istediğim şey RAM boyutunun artması, işlemci çekirdeğinin artmasıydı. Fiyatına oranla gayet iyi fiyata Black Friday fırsatını yakalayıp turuncu alışveriş mağazasından internet üzerinden satın aldım.

Kutu içeriğinde herhangi bir deforme olmadığı için başta sorun olmadığını düşünmüştüm fakat Windows kurulumuna başladığımda işlerin iyiye gitmediğini görene kadar.

Cihaz Windows 10 Single Language yüklü olarak geldiği için kurulumu varsayılan olarak yaptığımda driverları PC Manager üzerinden güncelledikten sonra merak ettiğim ses performansının nasıl olduğuydu hemen YouTube'a girip müzik açtım bir de ne duyayım? Müzikte söz olmasa duyulmayacak. Yani öyle bir şey ki alt sesler yok üst ses sadece konuşma sesi müziğin kendisi ortada yok.

Fark ettiğim bir şey var o da D14 içerisinde Realtek sürücü, Realtek Audio Console, Dolby Atmos desteğiyle geldiği için aşırı fazla ses çıkarabiliyordu equalizer da son ayarlara çektiğimde 2 odayı doyuran ses deneyimi vardı cidden. D16 ise Nahimic desteği ile geliyor fakat Nahimic'i masaüstü cihazımdaki MSI anakartımda kullanırken çok memnunken D16 üzerinde ise bir o kadar kötü olması beni biraz aldığımda keşke "D14'ün RAM boyutu arttırılabilseydi." dedirtti bana. Şimdi Matebook 14 varken D14'ten de sadece RAM ve işlemci sebebiyle değişikliğe gidiyorken neden D16 aldın diye soracak olursanız bu sorunuza cevabım şu olurdu:

"Black Friday ile 6998 TL'ye Matebook D16 cihazı alabiliyorken 9250 TL'ye Matebook 14'ü alabiliyordum. Matebook 14'e pek indirim yansımamıştı."

Aradaki 2250 TL farkı vermeye değer miydi? Bilemiyorum.

Söz konusu probleme gelecek olursak evet, AMD Audio device adında bir driver var ses bölümünde ve bu driver sanırım AMD ekran kartı sürücüsünün yanında gelen bir driver. Bu driver ın sürücü sürümü 6.0.0.18 fakat ben 6.0.0.10 versiyonunu kurup denediğimde ses biraz yükseliyor son seviyelerde fakat cızırtı patlama yapıyor düşük seviyelerde yine müzikler net değil. 6.0.0.18 sürümünde de sadece ses seviyesi 100% de iken bile daha düşük bir ses geliyor.

Yani sorunu internette araştırmış olsam da ne bir konu gördüm ne başka bir şey herkes bu cihazı övmüş fakat benim açımdan pek iyi bir deneyim yaşatmadı.

Dip not: Windows 11'e sıfır kurulum yaptım orijinal Microsoft ISO yazdırma aracını kullanarak. Windows 11'in kendi sürücü otomatik güncelleştirme sistemi hatalı sürücü kurduğu için sürekli siyah ekran hatası aldım. Windows 10 temiz ISO'su ile kurulum yaptım onda da aynı hatayı mavi ekranda aldım. Hata şuydu: The PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA stop code. Ardından birkaç reset attıktan sonra bilgisayarı güvenli modda açıp sürücülerin tümünü kaldırıp tekrar başlattım ve hata vermeyi kesti. PC Manager ile tekrar sürücüleri yükledim fakat sonuç hüsran.

Bu arada bu hatayı ben de alıyordum ve az kalsın aglayacaktım. Sorun parmak izi sürücüsü. Güvenli modda cihazı kaldırıp normal açınca çözülmüştü. Ama bunu bulana kadar anam ağlamıştı.

Servisten bugün aradılar. Farklı kulaklıklarla denemelerine rağmen sorun bulamadıklarını ilettiler. Yarın kulaklıkları alıp gideceğim, orada deneyeceğim. Onlar içinde daha faydalı olacaktır. Onların denediği kulaklıklara da bakarım, buraya yazarım.
Evet ürünü teslim aldım. Driverlar güncellenmiş ses sorunu minimize olmuş ama hala sorunsuz değil. Mikrofon sorunu devam etmekte çözülememiş, bluetooth kulaklık ile ses ve mikrofon sıkıntısı mevcut değil denedim.

Yetkili servis gerçekten samimi ve ilgili insanlar çok teşekkür ediyorum. Ellerinden geleni yaptıkları ortada.

Huawei’ye gelirsek yeni alınan bir bilgisayarın direkt ses sorunlu gelmesi ve bunu düzeltmenin mümkün olmaması hatta bunu sorun olarak bile görmemeleri çok büyük hüsran oldu benim için.

Ürün iadesi talep edeceğim, yaparlar mı bilmiyorum ama en azından sesimizi çıkartalım belki ilerde diğer insanlar pişman olmazlar.
Huawei tarafından tekrar arandım, ürünü daha geniş kapsamlı araştırma yapılan bir servise getirmemi istediler. Huawei'ye ait bir kaç servis varmış. Bunlardan Ümraniye'de olanı direkt olarak Huawei'ye bağlı ve en kapsamlısıymış.

Müsait bir zaman dilimi yakalayabilirsem oraya getireceğim, sorunun çözülmesi konusunda müşterilerine tam destek prensibiyle hareket ettiklerini söylediler. Müşterilerini mağdur etmeyeceklerini bildirdiler.

Son düzenleme:
Ürünü uzun süredir aynı şekilde kullanmaya çalışıyorum fakat AMD her ekran kartı güncellemesi yayınladığında bu ses problemi benim neredeyse 3 4 saatimi alıyor. Gelen hata ise DPC_WATCHDOG_VIOLATION. AMD Audio device 6.0.0.25 versiyonunda bass sesler geldiğinde cızırtı yapıyor o sebepten dolayı ekran kartının sürücüsü düzgün yüklendikten sonra gidip aygıt yöneticisinden 6.0.0.10 versiyonuna geri yüklüyorum. Müzik dinlerken bu iki versiyon arasında ciddi fark bulunuyor. Asıl sorun ise güncel sürücüyle sesi düzgün alamıyorum evet, eski sürücüyü yüklüyorum ses sorunum düzeliyor bu da güzel fakat gidip Zoom, Discord gibi uygulamaları yüklediğim zaman hem Windows tepki vermiyor, hem ses ayarlarını açtığımda ayarlar uygulaması direkt kapanıyor hem de AMD sürücüsü gelip benden "bir sorun oluştu lütfen bunu bize rapor edin" deyip hangi uygulamada hata yaşadıysam raporlamamı istiyor raporluyorum da fakat bakıyorum yeni AMD güncellemelerinde ses sürücüsü için bir gelişme yok. Huawei PC Manager uygulamasını açıyorum 6.0.0.10 veya 6.0.0.25 olmasının bir önemi olmaksızın sürücünün güncel olduğunu belirtiyor. Belki düzelmiştir diye arada bir Windows Update açıyorum olan tek şey Windows Update üzerinden 2017 yılına ait bir ekran kartı sürücüsü iniyor. Yani inen sürücü o kadar eski ki AMD Radeon Software açılmıyor bile bug report ekranı gelip "ok" yazısına tıklatıp kendisini kapatıyor. Konuya uzun süre sonra yazdım fakat bir gelişme olur diye kullanmak istedim açıkçası şans verdim cihaza ama ne Huawei ne AMD tarafından bir gelişme yok. Parayı bulursam bunu da elimden çıkarabilirsem birkaç ay içinde MacBook tarafına geçiş yapma planım var. Yani hem Windows hem AMD hem de bu kronik sorun cidden bezdirdi beni. Umudum kalmadı. Müşteri temsilcisinin yapacağı bir şey yok zaten garantisi olsa bile ne yapacaklar istedikleri kadar değiştirsinler cihazı ki değiştirdiklerini zannetmiyorum üretim bandından çıkan ürünün sorunlu olmasını geçtim, üretim bandındaki ürünün bir serisinde Realtek bir serisinde AMD gibi sürücünün olması da ayrı bir olay. Tutarlılık olmayan bir ürünü almış ve pişman olmuş oldum. Konuyu okuyup inceleyen arkadaşlarda da fikir oluşturur umarım. Alırken birkaç kez düşünürler.

Bu problemlerin birazda dünyada ki tedarik zincirlerinin aksamasından kaynaklandığını düşünüyorum. PC'yi Ümraniye'de ki servise götürecektim fakat vaktim olmadı. Hoparlör sesi ve hoparlörün mikrofonu gayet iyi çalışıyor bende sanırım sizin de sıkıntı kulaklık ve mikrofonlarla alakalı. Ne olursa olsun yeni bir ürünün müşteriye noksansız teslim edilmesi gerekirdi, olmadı. Eğer bir daha pc alacak olursam Huawei'yi tercih etmem sanırım. Bu PC'yi tercih etme sebebim de aslında geniş ekran ve uygun fiyat politikası ile alakalıydı, ek olarak jack girişli bir pc istiyordum. Fiyatların pahalı olması dolayısıyla gittiği yere kadar kullanayım diyorum, daha iyi bir pc almak için gereken miktarlarda artık çok arttı. Eğer sizlerde ilerde bir pc alacaksanız mutlaka mağazaya gidin ve öyle alın. Gözünüzle görün, ürünü ilk olarak mağazada mutlaka yetkili kişilerin gözü önünde çalıştırın. Hatta izin isteyip video çekin.

Bu problemlerin biraz da dünyada ki tedarik zincirlerinin aksamasından kaynaklandığını düşünüyorum. PC'yi ümraniye'de ki servise götürecektim fakat vaktim olmadı. Hoparlör sesi ve hoparlörün mikrofonu gayet iyi çalışıyor bende sanırım sizin de sıkıntı kulaklık ve mikrofonlarla alakalı. Ne olursa olsun yeni bir ürünün müşteriye noksansız teslim edilmesi gerekirdi, olmadı. Eğer bir daha PC alacak olursam Huawei'yi tercih etmem sanırım. Bu PC'yi tercih etme sebebim de aslında geniş ekran ve uygun fiyat politikası ile alakalıydı, ek olarak jack girişli bir PC istiyordum. Fiyatların pahalı olması dolayısıyla gittiği yere kadar kullanayım diyorum, daha iyi bir PC almak için gereken miktarlarda artık çok arttı. Eğer sizlerde ileride bir PC alacaksanız mutlaka mağazaya gidin ve öyle alın. Gözünüzle görün, ürünü ilk olarak mağazada mutlaka yetkili kişilerin gözü önünde çalıştırın. Hatta izin isteyip video çekin.

Sorun normalde ses sürücülerinin yurt dışı modellerinde Realtek ses kartı ve sürücüsüyle çıkması fakat Türkiye modellerinde AMD ses kartı bulunması. AMD her ekran kartı güncellemesi çıkarttığında sürücü güncellendiğinde hoparlörün sesi bozuluyor. 6.0.0.10 sürücüsünde sesi düzgün verdiği için ben geri yüklemek durumunda kalıyorum. Fakat geri yükleyince 6.0.0.10 sürücüsüyle dahili mikrofonu kullanan uygulamalara girildiğinde mavi ekran, donma gibi problemler yaratıyor cihaz. Benzer bir durum farklı ülkedeki modellerinde mevcut değil. Ucuzlatmak için böyle bir yol izlemiş olabilir Huawei fakat kullanıcı deneyimine olumsuz etki ediyor. Normalde bass ve tiz sesleri 6.0.0.10 versiyonunda gayet iyi alırken 6.0.0.25 sürücüsünde alamıyorsunuz. Ek olarak Windows Update sürekli 2017 yılına ait bir ekran kartı sürücüsü yüklüyor. AMD yazılım aracından en güncel sürücüyü yükleseniz bile Windows Update sürekli bu sürücüyü yüklemeye çalışıyor (aygıt yöneticisi üzerinden sürücülerin otomatik yüklenmesi kapatılsa bile.) AMD Radeon Software crash report göndermeyi istiyor ve çöküyor ardından DPC_WATCHDOG_VIOLATION mavi ekran hatasıyla karşılaşılıyor. Çözümü yok gibi görünüyor. Her güncellemede aygıt yöneticisinden yeni ses kartı sürücüsünü silip yeni ekran kartı sürücüsüyle kullanmak gerekiyor ve Windows Update ile bilgisayarı güncelleştirmemek gerekiyor.

Hocam gerçekten çok sıkıntılı bir durum, AMD ses kartı olsa bile çalışıyor olması gerekli diye düşünüyorum. Zaten Realtek, AMD seçeneğinin alırken kullanıcıya bildirilmemesi etik değil. Bunu Huawei servisine gittiğimde orada ki çalışana da ilettim, o da aynı şekilde düşündüğünü bildirmişti. Örneğin; siz şimdi sıfır bir bilgisayar aldınız ve problemlerinden dolayı hem kullanamayacak hem satamayacaksınız veya çok düşük bir miktardan vereceksiniz. Üstüne bir daha PC almak için daha fazla ödeme yapmanız gerekecek. Her taraftan zarar etmiş olunuyor.

Aslında bu tür olaylara toplu olarak bir yanıt verilmeli ki markalar buradaki kullanıcıları aptal yerine koymasın. Tüketici Hakem Heyeti için bir şeyler yapabilir misiniz bilmiyorum ama bu yaşadığınız tecrübeyi her platformda anlatmaya çalışın.

Geri
Yukarı