Huawei Matebook D16 vs Matebook 16

FiratCetin

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar mühendisliği derslerim ve gündelik kullanımım için yeni bir laptop almak istiyorum. Matebook D16 ve Matebook 16 arasında kaldım. Bundan önceki kullandığım laptop 2.7 kg olduğu için bu attığım iki model arasındaki 250 gramı hisseder ve benim için bir anlamı olur mu emin değilim. Daha önce hiç numpadsiz laptop kullanmadım o nedenle nasıl bir dezavantajla karşılaşırım bilmiyorum fakat alışırım herhalde. Onun dışında Matebook 16'nın ekranı daha iyi D16'dan ama bu da benim açımdan ne anlam ifade ediyor bilmiyorum, sonuçta D16'nın da ekranı kötü değil. Fiyat konusunda Matebook 16 modeli diğer modelden 2500 TL daha pahalı, fakat daha iyiyse 2500 TL ekstra vermek benim için bir sorun teşkil ifade etmiyor. Daha önce kullandığım laptop priz olmadan yarım saat civarı idare edebiliyordu, priz olmadan neredeyse kullanamıyordum, bu iki modelde ise D16 için 9 saat diğer model için de 12.5 saat çalışabiliyor yazılmış. Açıkçası 9 ile 12.5 saat arasında benim için fark yok ikisi de iyi. Beni daha çok düşündürten şey şey performans anlamında hangisi daha iyidir? Ve uzun süre beni götürür, bu iki işlemci konusunda net bir yorum yapamıyorum. Genel olarak fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ryzen 7 5800H işlemcili Matebook 16.
i7-12700H işlemcili Matebook D16.

Ben olsam ikisini seçmem gerekirse 1.sini alırdım.

12700H performans olarak daha iyi fakat MacBook neden düşünmüyorsunuz?

Peki çok fark var mı performans olarak bu iki işlemci arasında. MacBook düşünmememin 2 sebebi var bunlardan biri Pro olanların fiyatının çok yüksek olması, 33-34 bin TL bana biraz fazla geldi, alırsam Air değil de Pro modelini almayı tercih ederim. Ama onun dışında beni en çok MacBook almaktan iten şey ileride derslerde veya kendimin kullanacağı programlarla uyumsuzluk yaşanmasından korkuyorum, bir kısım uygulamaları muhtemelen crackli kullanmak durumunda kalacağım, daha önce hiç macOS işletim sisteminde tecrübem olmadığı için problemler yaşamaktan çekiniyorum. O nedenle bildiğim yoldan Windows'tan devam etmek bana daha güvenli geldi.

Ben olsam ikisini seçmem gerekirse 1.sini alırdım.

Neden peki?

Geri
Yukarı