İnceleme Huawei Watch Fit 2 IOS ile Deneyimleri

Selamlar, yeni bir akıllı bileklik veya saat arayışındaydım ve kullanım alanlarıma göre araştırmaya başladım. Xiaomi Redmi Watch 3 ve Huawei Watch Fit 2 arasında kaldım. Gerek malzeme kalitesi, gerek uygulama desteği ile Huawei benim için 1 adım daha önde olduğu için satın aldım. Satın almaya karar vermeden önce YouTube'daki neredeyse her inceleme videosunu izledim ve özellikle yorumlarda dikkatimi çeken konu, saatin IOS işletim sistemi ile kullanımı oldu. Birçok kullanıcı sorun yaşadığını veya bazı özellikleri kullanamadığını söyledi. Ben de buna istinaden bu sorulara cevap olabilmesi adına net bir şekilde saatin IOS ile olan kullanılabilirliğini anlatmak istedim. Başlamadan önce cihazım iPhone 14 ve son güncel IOS sürümü ile birlikte saati kullanmaktayım.

Öncelikle bu konu için Huawei ile iletişime geçerek bizzat bilgi aldım ve aşağıdaki 2 özelliğin IOS ile kullanılamadığını aktadılar.

1. Gelen bildirimlere, Huawei Sağlık uygulaması üzerinden belirlediğiniz hazır mesaj metinleri ile hızlı yanıt verme. (Bu özellik yalnızca Android 7.0 ve üstü cihazlarda destekleniyor.)
2. Saatin dahili hafızasına müzik yükleyerek dinleme özelliği. (Bu yalnızca Android cihazlarda kullanılabiliyor. Ayrıca her müzik dosyası eklenemiyor, bazı kaynaklarda MP3 formatının çalıştığını okudum.)

Bu 2 spesifik özellik dışında farklı çalışmayan özellikler de mevcut. Onları da şu şekilde sıralayabilirim;

1. Kadınlar için adet döngüsü izleme özelliği de IOS cihazlar için kullanılamıyor. Bu özellik sadece belirli bölge veya ülkelerde destekleniyor.
2. Voice Assistant özelliği de IOS cihazlarda desteklenmiyor ve belirli bölgelerde kullanılabiliyor. Eğer kullanabileceğiniz bir bölgedeyseniz Huawei Health uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğu EMUI 10.1 veya sonraki sürümleri çalıştıran Hauwei bir cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor.

Şimdi gelelim inceleme yorumlarında da sıkça gördüğüm ve insanların kullanamadığını söylediği özelliklere;

1. Deklanşör Özelliği: Bu özellik saate gelen son güncellemeleri yüklediğinizde başarılı bir şekilde IOS üzerinden çalışıyor. Kamerayı açık bir şekilde tutarak, saat üzerinden deklanşöre bastığınızda fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ek olarak zaman ayarlaması da yapabiliyorsunuz.
2. WhatsApp mesajlarını göremediğini söyleyen bir sürü kullanıcı yorumu gördüm. Saati ilk kutusundan çıkarıp telefonumla başarılı bir şekilde eşleştirdikten sonra, Huawei Health uygulaması üzerinden tüm güncellemeleri yaptım. Uygulamanın benden istediği tüm izinleri verdim, bildirim ve arama ayarlarını da yaptım. Gereken tüm adımları uyguladıktan sonra WhatsApp bildirimlerini görememe gibi bir durumla karşılaşmadım.
3. Sesli Görüşme Özelliği: IOS üzerinden bu özellik de gayet sağlıklı şekilde çalışıyor. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Saati çok uzak tutmadığınız sürece ses temiz ve anlaşılır çıkıyor. Aynı şekilde karşı tarafın sesi de gayet net ve güzel bir şekilde size ulaşıyor. Bu konudaki tek eksik, saat üzerinden numara çeviremiyorsunuz. Uygulamada belirleyeceğiniz 10 kişiyi hızlıca arama yapabilme özelliği bulunuyor.
4. Hava Durumu: Hava durumunun doğru konumu göstermediğini söyleyen kullanıcılar da bulunuyordu. Bunun için uygulamaya tam konum izni verip, asıl konum iznini de "her zaman" olacak şekilde belirleyebilirsiniz. Ancak uygulama arka planda çalışma kapalı ise sürekli güncelleme yapmıyor. Arka planda çalışma özelliğini aktif ederseniz yapacaktır diye düşünüyorum. Ben kapalı tuttuğum için bunu çok önemsemedim.
5. Müzik Kontrolcüsü: O an dinlediğiniz müziği saat üzerinden ileri/geri, duraksat/başlat ve ses seviyesi olacak şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Ben YouTube Music kullanıyorum ve sorun yaşamadım. Diğer müzik uygulamalarında da sorun yaşanacağını düşünmüyorum.
6. Son olarak bağlantı problemi yaşadığını söyleyen kullanıcılar görmüştüm. Açıkçası ben yaşamadım ama çok uzağa giderseniz tabii ki bağlantı kopacaktır. Bu tüm cihazlar için geçerli. Bildirim veya arama kaçırmışlığım olmadı. WhatsApp dahil bildirim aldığım tüm uygulamaları eş zamanlı olarak saatte görebildim.

Şimdilik bahsetmek istediklerim bu kadar. Bu yazı bir inceleme olarak değil, saati IOS ile kullanmak isteyecek arkadaşların aklındakilere cevap niteliğinde olarak düşündüm. Sormak istediğiniz sorular olursa, yardımcı olmaya çalışırım. İyi forumlar.

Geri
Yukarı