Hukuk için hangi alana ağırlık verilmeli?

CeyhunPCL

Hectopat
Abilerim, ablalarım ve benimle yaşıt arkadaşlarım; size geleceğim ile alakalı bazı konularda yardımcı olmanızı istiyorum.

Ben şu an 11.sınıf öğrencisiyim. Derslerim genel olarak iyidir. Sınavlarda yüksek not yapmak için çabalarım. Ancak benim bir sorunum var. Geçen sene alan seçimi yaparken TM bölümü seçtim. TM seçmemdeki amaç ise matematiği anlamamam ve sanki matematik yapamayınca TM seçilir gibi bir kanıda bulunmamdı. Matematiği yapamamamdaki sebep ise ilkokul-ortaokuldaki matematik hocalarımın çok kötü olmasıydı. Bundan sebep ki düşüncem eşit ağırlık bölümü seçip fizik-kimya-biyoloji üçlüsünden kurtulup sadece matematiğe odaklanırsam belki hukuku kazanacağımı düşündüm. Ancak kafam yeni yeni dank etmeye başladı ve aslında hukuk için çoğu sayısal bölümden daha çok net yapmam gerektiğini öğrendim. Şimdi size sorum şu sizce sayısal bölümden hazırlansam mı daha iyi olur benim için. Yoksa TM de önerebileceğiniz önü açık bir meslek var mı? Maaş takıntım pek fazla yok çünkü sevdiğim işi veya uzman olduğum işi yapmak bana daha keyif verir ve çok şükür ailemin durumu iyi bir şekilde hayatımı devam ettirebilirim. Ancak ben üniversite hayatı yaşamak istiyorum ve kendime ait bir mesleğimin olmasını istiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında hukuk için çoğu sayısal bölümden daha çok net yapmam gerektiğini öğrendim.
Bunu nereden öğrendin? Bence hiç de doğru değil. Hatta kabaca eşitler veya sayısal daha zor bile diyebilirim. 200 bin ile girilen yerleri bölüm diye sayıyorsan orası başka tabii.

Şimdi size sorum şu sizce sayısal bölümden hazırlansam mı daha iyi olur benim için?
Tabii ki de hayır. Zaten fen yapamadığını söylemişsin, üzerine matematik de yapamıyorsun. TYT Türkçe ile sayısal bölüme mi yerleşeceksin? Yerleşmesine yerleşirsin de bölüm kelimesini hak etmeyen yerler olur.

Yoksa TM de önerebileceğiniz önü açık bir meslek var mı?
Önüne gelen hukuk okuyor gibi duruyor TM'de. Onun önü açık mı bilmiyorum. Açıksa hukuk oku. Değilse TM'cilerin gittiği başlıca bölümler belli. Elbet birinin önü açıktır.
Ama şöyle bir şey de var. Sen işinde iyi isen önü kapalı denen meslekte bile iş bulursun.

TM'de ne kadar sıralama yaparsan hukukta seni tatmin edecek bir yere gireceğini söyle. Ona göre tavsiye vermeye çalışayım. Yaptığın yargıların doğruluğu sıralamaya göre değişiyor çünkü.

Bunu nereden öğrendin? Bence hiç de doğru değil. Hatta kabaca eşitler veya sayısal daha zor bile diyebilirim. 200 bin ile girilen yerleri bölüm diye sayıyorsan orası başka tabii.

Tabii ki de hayır. Zaten fen yapamadığını söylemişsin, üzerine matematik de yapamıyorsun. TYT Türkçe ile sayısal bölüme mi yerleşeceksin? Yerleşmesine yerleşirsin de bölüm kelimesini hak etmeyen yerler olur.

Önüne gelen hukuk okuyor gibi duruyor TM'de. Onun önü açık mı bilmiyorum. Açıksa hukuk oku. Değilse TM'cilerin gittiği başlıca bölümler belli. Elbet birinin önü açıktır.
Ama şöyle bir şey de var. Sen işinde iyi isen önü kapalı denen meslekte bile iş bulursun.

TM'de ne kadar sıralama yaparsan hukukta seni tatmin edecek bir yere gireceğini söyle. Ona göre tavsiye vermeye çalışayım. Yaptığın yargıların doğruluğu sıralamaya göre değişiyor çünkü.
İncelediğim kadarıyla orta düzey bir hukuk fakültesine yerleşmem için en az 20 net yapmam gerekiyor matematikten.Ancak mesela mühendislik dalında 20 net bile gerekmiyor.Yanlışım varsa affola

İlk olarak, hukuk eşit ağırlık bölümüdür. Matematiği, Fen dallarını daha iyi yapmalısın diye birşey yok. Hem sözel bölümlerden, hem de sayısal bölümlerden olabildiğince fazla net, sıralama yapmalısın. Çünkü bu sayede daha iyi bir üniversiteye gidersin. Ki hepimiz de biliyoruz ki hukukta üniversite, yabancı dil gibi unsurlar bayağı bir önem taşıyor. Ama hukuğun önü kapalı gibi. Arkadaşın da dediği gibi herkes hukukçu olmanın peşinde. Torpilin varsa, sıyrılır çıkarsın.

İlk olarak, hukuk eşit ağırlık bölümüdür. Matematiği, Fen dallarını daha iyi yapmalısın diye birşey yok. Hem sözel bölümlerden, hem de sayısal bölümlerden olabildiğince fazla net, sıralama yapmalısın. Çünkü bu sayede daha iyi bir üniversiteye gidersin. Ki hepimiz de biliyoruz ki hukukta üniversite, yabancı dil gibi unsurlar bayağı bir önem taşıyor. Ama hukuğun önü kapalı gibi. Arkadaşın da dediği gibi herkes hukukçu olmanın peşinde. Torpilin varsa, sıyrılır çıkarsın.
Peki sizin TM bölümü için önerebiliceğiniz bir meslek dalı varmıdır?

Bölüm konusunda ben de 11. sınıf öğrencisiyim, pek bir yorum yapamayacağım ama matematik yapamadığınız takdirde fen liseleri ve sayısal ağırlıklı liselerden "tokdur" olamayıp matematiği 40'ta 40 yaptıktan sonra 2-3 Türkçe sorusu ile AYT'de ilk 5000'e, ilk 3000'e girenler var. 40'ta 40 şeklinde de düşünmeyin, 35+.

Bölüm konusunda ben de 11. sınıf öğrencisiyim, pek bir yorum yapamayacağım ama matematik yapamadığınız takdirde fen liseleri ve sayısal ağırlıklı liselerden "tokdur" olamayıp matematiği 40'ta 40 yaptıktan sonra 2-3 Türkçe sorusu ile AYT'de ilk 5000'e, ilk 3000'e girenler var. 40'ta 40 şeklinde de düşünmeyin, 35+.
Yani türkçe sosyal bölümününde iyi net çıkarıp matematikte az net çıkarırsam iyi dereceler yapabilirmiyim?

İşte bu yanlış bir düşünce. Bunu söyleyip ağlayanlar AYT'de TM öğrencisinin matematik dışında çözdüğü diğer alanda 35-40 net yapsa yaklaşık olarak aynı puanı alacaklar. Ama adam sorumlu olduğu 40 soruda 15-20 yapıyor, sonra 35-40 net yapan sayısalcılara laf ediyor.

Lafı buna getirecektim ama sağ olsun konu sahibi sıralama denen şeyden bihabermiş gibi davranıyor.

Yani Türkçe sosyal bölümününde iyi net çıkarıp matematikte az net çıkarırsam iyi dereceler yapabilir miyim?
Yapabilirsin. Sana onu anlatacağım ama bana önce bir sıralama söyle. Örneğin: 10 binlik yer istiyorum ama kötü senaryoda 15 bin de kabul.

Peki sizin TM bölümü için önerebiliceğiniz bir meslek dalı varmıdır?
İngilizce öğretmenliği. Çünkü yabancı diliniz olur, aç kalmazsınız. Eğer çok geliştirirseniz İngilizcenizi çevirmen falan olursunuz. Bankacılık da düşünebilirsiniz. Beden eğitimi öğretmeni, Grafik Tasarımcılığı, hayal gücünüz mükemmel ise mimarlık türlerini de düşününüz derim.

Geri
Yukarı