HyperX Alloy FPS Pro US (Blue Switch) İncelemesi

hero-a8a28.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Herkese selamlar, kısa bir süre önce Itopya üzerinden almış olduğum mekanik klavye incelemesini forumda göremedim o yüzden alacak/merak eden arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmak için bu konuyu açtım. Hatta ben bunu konuyu yazarken 503 TL yerine 299 TL (Stokla sınırlı 8 Adet).
Ayrıca kullanımı hakkında paylaşımlarımı yazının sonunda yapacağım şimdi kutu, kutu içeriği, görünümü vs. görsellere göz atalım. Şimdiden kalite için özür dilerim.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
001.jpg

001 (1).jpg

001 (2).jpg

001 (3).jpg

001 (4).jpg

001 (5).jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Işıklandırma Hakkında
Işıklandırması her tuş için ayrı bir şekilde dizayn edilmiş. Kırmızı renk ışıklandırması bulunmakta, RGB sevmediğim için bana biçilmiş kaftan bu özelliği. 6 modu bulunmakta fazlasıyla kullanımı zevkli hale getiriyor bu modlar. Işık gücü 5 kademe, 6 tane özel modu bulunmakta (normal ışıklandırması ile). Tabii bunları FN ve ok tuşları ile yapıyoruz, herhangi bir sürücüsü yok. Modlarını gif ve SürprizBozan ile vereceğim konu içi kirliliğini azaltmak için. (Alıntı değildir tek tek video çekip GIF biçime dönüştürdüm.)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

7676.jpg

001 (17).jpg

001 (18).jpg
Diyeceksiniz ki Numpad yok, e Capslock açık kapalı nasıl anlayacağız? Ek olarak hemen üstünde Windows tuşunu kitli ışığı da bulunmaktadır.
001 (14).jpg
Her mekanik klavyede olan şeyler fakat bilgi olsun diye ekliyorum.
001 (11).jpg

001 (12).jpg

001 (13).jpg
Kullanıcı Deneyimleri
Tekrar Hoş geldiniz, kısa bir süredir kullanmış olduğum bu klavye gerçekten harika ötesi. Boyutu, numpad bulunmaması, ışıklandırması, tuş yüksekliği, anahtar sesi, tuşların kayganlığı, FN tuşları ile kullanılan kısayollar, modları ve basım hissiyatı gerçekten beni benden alıp götürdü. Şöyle diyebilirim ki yazı yazmaktan haz alıyorsunuz, oyun içinde hangi tuşa bastığınızı hissedebiliyorsunuz, anlık reaksiyonlara karşı takılması yok. Dediğim gibi benim için biçilmiş kaftan gibi klavye. Ha hiç mi eksi yönü yok derseniz hemen alıştığım fakat eksikliğini duyduğum büyük Enter tuşunun eksikliğini duydum. Fakat bu benim alışkanlığım olduğu için sizler pek sıkıntı çekmeyebilirsiniz. US/İngilizce dizilim benim için sorun olmadı eğer tuş hafızanız tam ise ve Windows Klavye ayarlarında klavye dili Türkçe ise hiç sorun olmadan tık tık yazabilirsiniz.
Değerlendirme
Artıları
-Küçük boyutuyla neredeyse her masaya sığabilir.
-Cherry MX kullanılması (piyasada yan sanayileri dönüyor, orijinal olması tabii ki bir artı.)
-Tuş yüksekliği.
-Renklendirme ve aydınlatması.
-Metal ve kaliteli plastik yapı.
-Kauçukları, ek olarak yükseltme ayaklarını altına konulan kauçuklar.
-Basım hissiyatı ve tuş sesi.
-Windows tuşu kilitleme ve fonksiyon tuşları (F6....F12)
-Örgü kablo ve desenli olması. (Diğer kablolardan ayırt etmeniz için güzel bir ayrıntı.)
-Keskin harfler. (Işıklandırma ile mükemmel görünüyor.)
-Kablosu çıkartılabildiği için kolay taşınması.
Eksileri
-Küçük Enter tuşu bulunması. (Benim için geçerli.)
-Bilek desteği bulunmaması.
-US/İngilizce tuş diziliminde olması. (Benim için sıkıntı olmadı fakat sizler için belirtmek istedim.)
-Metal plakanın çok fazla iz bırakması. (Yağlı bir yiyecekten sonra ellerinizi kesinlikle dokunmayın.)
-Ek tuşların kutudan çıkmaması. (WASD ve 1234 için olanlar. Fakat yukarıda modlarının resimlerini paylaştığım bir resimde zaten ışıklandırmalarda bunu yapmışlar benim için sorun teşkil etmiyor. Ek olarak birçok yabancı alışveriş sitelerinde bunları temin etmek çok kolay.)

Kısacası ben çok beğendim performansı ve estetik yapısını. Puanım 9,9/10 (Alışmış olsam da serçe parmak büyük enter arıyor maalesef.)
Fiyat
Piyasa değeri malum kurlar ile 480-520 hatta 550 TL bandında gezmekte. İlk satırdaki Itopya linki üzerinden, 299 TL gibi bir fiyata aldım indirimli olarak. Piyasadaki malum yan sanayi çakma switchleri, yay sesileri, kullanışsız yapıları ve zibilyon tane gereksiz tuş toplulukları, abartı ve kalitesiz RBG ya da kalitesiz tek renkli klavyelere 300 TL vermek yerine aynı fiyat bandında alınabilecek en güzel klavyelerden diyebilirim.
Değerli zamanınızı ayırdığınız için sizlere teşekkürü borç bilirim. Eksik özellik, yazım yanlışı varsa affola. Umarım yardımcı olabilmişimdir, güzel switch sesleri ile kalın!

Son olarak HyperX Alloy FPS modelleri ile farkı anlamanız için alıntı bir görsel paylaşıyorum.
hyperx-alloy-fps-keyboard.jpg

Son düzenleme:
Güzel bir inceleme olmuş eline sağlık. Eksi yönleri olarak metal plaka sadece bana kalırsa. Küçük enter tuşuna alışır aynı şekilde tuş dizilimine de insan bir süre sonra. Bilek desteğini falan ayrı alabilirsin bence F/P bir klavye. Bende almayı düşünmüyor değilim. Apex M400 ile aralarında kaldım. 299 TL gözüme çok hoş geliyor. Bildiğim kadarıyla bu klavyenin indirimsiz fiyatı 530 TL değildi. 400 TL falan olabilir.

Eline sağlık, birkaç gündür kafamda alıp almama konusunda kararsızdım. Dün klavyem bozuldu ve ürün bugün tekrar indirime girdi. Pazartesi veya salı deneyeceğiz bakalım.

Güzel bir inceleme olmuş eline sağlık. Eksi yönleri olarak metal plaka sadece bana kalırsa. Küçük enter tuşuna alışır aynı şekilde tuş dizilimine de insan bir süre sonra. Bilek desteğini falan ayrı alabilirsin bence F/P bir klavye. Bende almayı düşünmüyor değilim. Apex M400 ile aralarında kaldım. 299 TL gözüme çok hoş geliyor. Bildiğim kadarıyla bu klavyenin indirimsiz fiyatı 530 TL değildi. 400 TL falan olabilir.
Teşekkürler yorumunuz için öncelikle, dediğim genel olarak insanların sorun edebileceği tarafları eksi olarak aldım hatta eksi yönleri benim için artı, enter tuşu hariç. Ha alışılıyor fakat günde 1-2 kere virgüle tıkladığım oluyor. Bilek desteği isteğe göre ayrı olarak alınabilir tabii. Google'da biraz gezince 605 TL gibi bir fiyata dahi satılıyor hocam satıcı farkı çok fazla. Kurla beraber artışa geçiyor sürekli Itopya'da indirimsiz 500 TL civarı geziyor.

@cihany7 Teşekkürler hocam, geçmiş olsun. Şahsen öneriyorum fakat körü körüne de bir şey almamak lazım. Başka mekanik klavye incelemeleri de bulunuyor karşılaştırıp size en uygun klavyeyi bulmanızı öneririm çünkü günlük olarak en fazla kullanacağınız bir parça sizi rahatsız etmesini istemem. Bu indirimin bitmesine 10 saat gibi bir süre kalmış, umarım tekrardan bir indirime gidilir hafta içi.

@Auditore Merhaba evet halen kullanıyorum. Ölçüm yapabileceğim alet bulunmuyor etrafımda şu an için lakin internet üzerinde çoğunlukla verilen bilgi 359(35.9cm) x 165(16.5 cm) x 42(4.2 cm) mm ölçülerine sahip olduğunu belirtmişler. 1-2 santim aşağı yukarı doğru gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı