Hyperx Cloud 2 kablo tamiri

Uğur Kaygusuz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar 2016 yılı üretimli bir "Hyperx Cloud 2" sahibiyim. Uzun zaman önce nasıl becerdiysem jakını kırmıştım. O dönem kabloyu ucundan kesip görseldeki jakı (3,5mm erkek 4 kanallı(kutuplu) alıp tamir etmiştim.

1.jpg

Fakat sağlıklı olmadı çünkü kablo hareket ettikçe lehimleri ne kadar sağlam yaparsanız yapın, kablolar çok ince olduğu için lehimler kopuyor veya temassızlık yaşanıyordu. Örneğin; en son mikrofonum çalışmaz olmuştu, kulaklığı sadece film ve müzik için kullanıyordum.

Mikrofona ihtiyaç duyduğum için yeni bir kulaklık almak istedim fakat ülkemiz şartlarında 2016 yılında amazon.de' den 200 TL'ye aldığım "Hyperx Cloud 2" bile 950 TL seviyelerinde geziyordu ve başka bir kulaklık almakta gerçekten ateş pahasıydı. El mecbur kalıcı bir tamir yapmak için araştırmalar yaptım ve deneme-yanılma yöntemiyle bana göre yapılabilecek en iyi tamiri yaptım. Şimdi sizinle de onu paylaşmak istedim çünkü kablosundan dolayı sıkıntı yaşadığınız markası önemli olmayan herhangi bir kulaklığınız varsa bu şekilde tamir edebileceğinize inanıyorum. Bu tamir bir çok yabancı kaynakta var. Ben de tabi ki bazı kaynaklardan fikir aldım fakat Türkçe kaynak olmadığını gördüğüm için kendim bu konuyu açmak istedim.

İlk önce "Hyperx Cloud 2"' nin tüm fonksiyonlarını kullanmak istiyordum bu yüzden "3,5mm 4 kanallı(kutuplu) dişi jak" bulmam gerekiyordu. Sebebini ise şöyle açıklayayım; Stereo ve mikrofonlu bir kulaklık için eğer 3 kanallı bir dişi jak alırsanız mikrofonu kullanamazsınız. Fakat sizin için mikrofon önemsiz ise 3 kanallı bir dişi jakta alabilirsiniz. Benim ihtiyacımı gören parçayı görsel olarak ekliyorum;

WhatsApp Image 2021-08-13 at 00.17.31.jpeg
WhatsApp Image 2021-08-13 at 00.17.31 (1).jpeg

Görselden de görebileceğiniz gibi somonlu (panel tip) 3,5mm 4 kanallı bir dişi jak... Bu jak'ı ciddi anlamda Türkiye'de bulabileceğiniz herhangi bir yer olduğunu düşünmüyorum. Bakmadığım internet sitesi kalmadı. Üstüne üstlük Ankara'da yaşamaktayım ve Konya sokağı bilenler olacaktır, baştan aşağıya 2-3 kez tüm dükkanlara girmeme rağmen bu ürünü bulamadım. Fakat bu ürünün 3 kanallısını (Mikrofon çalıştırmayanını) çoğu yerde bulabilirsiniz, aklımdayken onun da görselini eklemek istiyorum.

1628804841799.png

Arkadaşlar bu malzemeyi (4 kanallı dişi jak) temin edebileceğiniz yer ne yazık ki sadece Aliexpress veya Amazon yurt dışı siteleri... Ürünü ben şu linkten aldım; 9.74TRY 10% OFF|5 adet 3.5mm 4 kanal kadın kulaklık stereo jak Panel montaj konnektörü ses Video dikey soket altın kaplama yüksek kalite|Connectors| - AliExpress

Güncel fiyatlarlar; 5 tanesi $1.08 fiyat etiketine sahip... Maalesef kargosu $3.16 ve tabi ki en önemli kısım vergisi de ₺17.5 ($2.05) :') ve 13 gün içinde teslim aldım. Kısaca cebinizden 50-55 TL para çıkacaktır. Daha ucuzunu bulabilirseniz sizin için tabi ki çok daha güzel olur.
Bu ürünü temin ettikten sonra bir AUX kablosuna ihtiyacınız olacak fakat bu AUX kablosunun da iki ucu 4 kanallı (3 boğumlu) olması gerekiyor.

WhatsApp Image 2021-08-13 at 00.17.32.jpeg

Bu kabloyu da Ankara/Konya Sokaktan 13 TL'ye aldım. İnternet fiyatını bilemiyorum, araştırmadım.

Buradan sonrası asıl işlemin başladığı yer, bu ürünlerle lehimden anlayan birine de yaptırabilirsiniz, siz de yapabilirsiniz. Şimdi aldığımız dişi jak'a herhangi bir işlem yapmadan AUX kablosunu bu jaka takıyoruz. Bir avometre yardımı ile jaktaki her lehim yeri ile AUX kablomuzun boş tarafındaki her boğuma kısa devre testi yapıyoruz ve eşliyoruz. Eğer bir avometreye sahip değilseniz işiniz zor olacaktır çünkü aldığımız 3.5mm dişi jakta her lehim ayağı üzerinde numara yazsa da maalesef doğru olmuyor. Temsili görseli ekliyorum;

WhatsApp Image 2021-08-13 at 01.30.29.jpeg

1628805835541.png

AUX kablomuzun en uç kısmı ile eşleşen lehim ayağına SOL taraf kablomuzu, ikinci ayağa SAĞ taraf kablomuzu, üçüncü ayağa TOPRAKLAMA kablomuzu ve son boğumla eşleşen lehim ayağına da MİKROFON kablomuzu lehimliyoruz. Özetle ;
1.Boğum - SOL
2.Boğum - SAĞ
3.Boğum - GND (Toprak)
4.Boğum - MİKROFON
Olarak %90 çalışmaktadır. Çok nadir 3. ve 4.boğum değişiklilik gösterebilir.

Arkadaşlar "Hyperx Cloud 2" sahibiyseniz sizin için şu kısmı da paylaşmak istiyorum;

WhatsApp Image 2021-08-13 at 00.17.50.jpeg

Mavi kablomuz SOL tarafa aittir ve 1. boğum ile eşleşen lehim ayağına lehimlenmeli.
Yeşil kablomuz SAĞ tarafa aittir ve 2. boğum ile eşleşen lehim ayağına lehimlenmeli.
Kırmızı-Yeşil kablomuz GND' ye (Toprak) aittir ve 3.boğum ile eşleşen lehim ayağına lehimlenmeli.
Mikrofon kablomuzu soyduğumuzda bir bakır, birde kırmızı kablo göreceksiniz. Kırmızı kablo Mikrofona aittir ve 4.boğum ile eşleşen lehim ayağına lehimlenmeli. Bakır kablo ise mikrofon için GND kablosudur bunu da 3. boğum ile eşleşen ayağa lehimlemeniz gerekiyor. Bu şekilde lehimleri düzgün yapıldığında emin olun kulaklığınız sıkıntısız çalışacaktır. Yaparken video çekmedim fakat araştırmalarım sonucu bir tamir videosu buldum onu da buraya ekliyorum ki fikir alın;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında benim anlattıklarımla birebir aynı adımları uyguluyor.

İşlem sonucunda kulaklığınızı toplayıp kullanabilirsiniz. Dıştan somunlu bir panel jak almak sizin için çok iyi olacaktır. Biraz kablo deliğini genişlettiğinizde direk yuvaya oturduğunu göreceksiniz. Ben kendi kulaklığımın tamir sonrası halini de sizlere göstereyim.

WhatsApp Image 2021-08-13 at 00.17.36.jpeg

WhatsApp Image 2021-08-13 at 00.17.33.jpeg

WhatsApp Image 2021-08-13 at 00.17.32 (1).jpeg

Artık kablosunda bir sıkıntı yaşarsam kablo değiştireceğim. Aslında kendime çakma Cloud Alpha yapmış oldum :)
Umarım faydasını görecek arkadaşlar olur. Çünkü gerçekten eski ve güzel bir kulaklığınız varsa ve kablosunda bir sıkıntı varsa 50-100 TL arası bir masrafla tamir edebilir veya ettirebilirsiniz. Emin olun o kulaklığınız günümüzün orta seviye kulaklıklarıyla eş değer veya daha iyidir. Fiyatları düşününce tamir gerçekten mantıklı. Ben kendim tamir ettim fakat siz ürünleri alırsanız dışarıda da yaptırabilirsiniz. Bu arada başkasına yaptırırsanız tamir esnasında veya sonrasında SOL-SAĞ ses testi yapın ki sonrasında oyunlarda adam soldan gelirken, sağdan duymayın. Ankara'da oturan arkadaşlarım için malzemeleri temin ederseniz ve kendiniz lehim yapamıyorsanız ve birini bulamadıysanız, Konya sokak-Esnaf Sarayında bir lehimci abi var ve gerçekten işini güzel yapıyor. Adını hatırlayamadım ama hemen girişte ufacık bir dükkana sahip, sorsanız gösterirler. Okuyan ve faydalanan herkese teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1628804799946.png
    1628804799946.png
    234,6 KB · Görüntüleme: 81
  • 1628806033887.png
    1628806033887.png
    1 MB · Görüntüleme: 82
Üstad selamlar, anlatımınıza bayıldım. Ben hyperx cloud core sahibiyim ve ilk bahsettiğiniz tamiri ben de yapmıştım ancak beklediğim performansı alamadım. Sipariş ettiğinizde 5 tane gelen dişi girişlerden elinizde varsa parası mukabilinde Bursa'ya kargolayabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı