Hz değeri nedir?

Ekranda 1 saniyede değişen görüntü sayısını belirtir. Birimi Hz (Hertz) ile ifade edilir. Örnek olarak 60 Hz bir monitörde ekranda saniyede 60 görüntü değişmektedir. Değişen görüntü sayısı arttıkça daha net ve kaliteli bir görüntü sağlar.
Açıkçası ben 60 Hz monitör var ama FPS sınırlamasını kaldırınca daha fazla FPS alıyorum.

Monitörünüzün Hz değeri önemli değil, grafik kartı yine görüntüyü maksimum FPS'te işleyip iletebilir. Ancak siz bu değeri göremezsiniz. 150 FPS de alsanız 60 Hz bir monitörde 60 FPS göreceksiniz. Bu fazladan FPS'ler arasından 60 tanesini gösterirken de yırtılma olabilir.

Monitörlerdeki Hertz, montörün saniyede yapabildiği tazeleme oranıdır. 60 Hz bir monitör, saniyede 60 görüntü tazelemesi yapabildiğinden dolayı ekrana 60 kare getirebilir. Bu rakam günümüz oyunlarında artık yetersiz kaldığından 75 Hz, 120 Hz, 144 Hz, 165 Hz ve artık 240 Hz monitörlerin piyasaya çıkmasını sağlamaktadır.

60 Hz, sabit 60 FPS demek değildir. 60 Hz bir monitör, oyun 120 FPS ile çalışıyorsa size bu 120 FPS içinden 60 tanesini gösterebilir demektir.

60 Hz bir monitör saniyede en fazla 60 kare gösterebilir. Lakin oyunun FPS değeri arttıkça, monitör 60 FPS gösterebilmesine rağmen siz akıcılığı hissedersiniz. Zira örneğin 120 FPS'lik bir görünütünü ilk 60 karesini gösterip kalan 60 kareyi çöpe atmaz. Bu 120 kare içerisinden aralıklarla 60 kareyi gösterdiğinden dolayı daha akıcı bir oyun deneyimi elde edersiniz.

Ama dikey senkronizasyonu açıp monitörü 60 Hz'te kitlerseniz bu durumda 120 FPS bile alsanız oyundan, monitör bir kareyi çizmeyi bitirmeden diğer kareye geçmeyeceğinden dolayı daha yavaş ama yırtılmasız bir görüntü deneyimi elde edesiniz. Her bir karenin çizilmesi zaman aldığından dolayı Vsync ile (dikey senkronizasyon) gecikme artmaktadır.
[Kaynak: Recep Baltaş :)]

Ekranda 1 saniyede değişen görüntü sayısını belirtir. Birimi Hz (Hertz) ile ifade edilir. Örnek olarak 60 Hz bir monitörde ekranda saniyede 60 görüntü değişmektedir. Değişen görüntü sayısı arttıkça daha net ve kaliteli bir görüntü sağlar.
Açıkçası ben 60 Hz monitör var ama FPS sınırlamasını kaldırınca daha fazla FPS alıyorum.

Ve daha akıcı oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı