Hz ve FPS ilişkisi nedir?

taha6515

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba ben yeni bir laptop aldım. Önceden de bir harici ekran kartı dizdim harici ekran kartını takınca 250 300 FPS görüyorum ama bana ekran Hz kaçsa o kadar FPS alırsın diyorlar benim ekran Hz 60. ama ben 300 FPS görüyorum. Bu nasıl anlamadım yardım eder misiniz?

Merhaba ben yeni bir laptop aldım. Önceden de bir harici ekran kartı dizdim harici ekran kartını takınca 250 300 FPS görüyorum ama bana ekran Hz kaçsa o kadar FPS alırsın diyorlar benim ekran Hz 60. ama ben 300 FPS görüyorum. Bu nasıl anlamadım yardım eder misiniz?
Dostum şöyle, ekranın 60 Hz olduğu için sana saniyede 60 kareden fazlasını gösteremiyor.Yani 300 FPS alsan dahi aslında sana yansıyan 60 FPS.

Bu noktada FPS sınırı koyman iyi olur. Hem donanımın gereksiz yere fazla çalışıp güç tüketmez ve böylece daha serin kalır.

FPS alırsın kısmından şunu söylemek istiyorlar. 300FPS alırsın ama monitörün 60HZ olduğu için oyunun 60hz akılıcıkta çalışır.

Aradaki farkı sadece gidip 144 veya 240hz monitörde kendin oynarsan farkedersin. Daha önce yüksek HZ oranında monitörle oynamadıysan dediğimizi anlaman zor.

240Hz bir monitörün varsa fakat 500 FPS alıyorsan bile yine de size 240 FPS'lik bir görüntü gelir.

Bütün oyunlarda monitörünüzün Hz'si kaçsa FPS limitinizi o kadarına koymanızı öneririm. Çünkü gereğinden fazla FPS daha fazla işlemci yormak demek ve işlemcinizin ömrünü kısaltmak demek.

Biri yenileme hızı(ekranda saniye başına görünen sahne), biri saniye başına oluşan sahne sayısı (frame per second). Eğer FPS ile Hz değeri eşit olursa saniye başına görünen sahne ile saniye başına oluşan sahne sayısı eşit olacağı için oyun akıcı görünür.

Geri
Yukarı