HZ ve FPS oranı

V-SYNC ayarı giriş gecikmesini biraz da olsa arttırıyor fare hareketlerinde gecikme normaldir.

Sorunuza gelirsek monitörünüz size Hz oranı kadar FPS gösterebilir ekranda. Yani oyunda 200 FPS alıyor iseniz monitörünüzün de 200 Hz veya daha üstü olması gerek o FPS'i görebilmek için. Monitörünüz 200 FPS altı ise diyelim ki 144 Hz olsun, bu durumda size 144 FPS gösterir. Kalan 56 FPS'i maalesef göremezsiniz.

@Zakramoreas Rekabetçi bir oyun oynamadıysan, oyunu rekabetçi amaçla oynamadıysan fark etmemiş olabilirsin V-Sync'in gecikme yarattığını. Aynı şekilde 60 Hz monitörde 60 Hz'ten fazlasını göremezsin ama oyunun oynanışında yüksek FPS gecikmeyi azalttığı için daha iyi olur.

Ya bir siz mi zekisiniz? O zaman niye 240Hz monitörler var millet niye bunları alıyor millet salak mı?
Dostum bilip bilmeden yazıyorsun yapma rica edeceğim. HZ değerin neyse görebileceğin en yüksek FPS'odur sen 60Hz monitörde ha 60 almışsın ha 1000 hiçbir farkı yok.

Kesinlikle psikolojik yapılan testler var öyle bir durum yok.

Üslubuna dikkat etmeni tavsiye ederim, bilmeden yazan sensin, 75 FPS ile 300 FPS arasında bariz fark var, CS:GO gibi bir oyunda bu fark çok net hissedilir, yırtılma da daha fazla olur, bu yırtılmaların da önüne geçip akıcı bir görüntü elde etmek için 144-240 HZ monitörleri alıyor millet.

Benim kendi görüşüme göre, 65Hz ile 144Hz arasındaki farkı anlarsınız. Lakin 144 ile 240 arasındaki fark ağır çekim olmadan anlaşılmaz. Esporcu değilseniz 240 gereksiz bence.

Şöyle. Mesela benim monitörüm 75Hz ben CS:GO'da istersem 300 500 1000 FPS alayım, yine de 75 FPS olarak hissedeceğim. Yani FPS'mi 75'e sabitlesem bile aynı hissiyatı alacağım. Ama gidip 144Hz bir monitör alırsam, bu sefer 144 FPS'i gözlerim görebilecek. 144 FPS hissiyatı alacağım. Ama yine de 145 FPS alırsam bunu 144 olarak tadacağım. Umarım anlaşılmışımdır. Sorunun cevabı ise 280Hz bir monitörün olduğu için evet 200 FPS hissiyatını alacaksın.

Şu yanlış bilgilendirme batıl inanç gibi yayılıyor. Şimdi 300-400 FPS alan arkadaşlara söylüyorum, gidin FPS'inizi 75'e sabitleyin 2-3 el CS atın bakalım nasıl hissedeceksiniz, fark var mıymış yok muymuş. 75Hz monitör bile kullansanız 300 FPS aldığınızda arada dağlar kadar frametime ve input lag farkı var. 75 FPS'te oynamak ağır çekim gibi.

Son düzenleme:
Şu yanlış bilgilendirme batıl inanç gibi yayılıyor. Şimdi 300-400 FPS alan arkadaşlara söylüyorum, gidin FPS'inizi 75'e sabitleyin 2-3 el CS atın bakalım nasıl hissedeceksiniz, fark var mıymış yok muymuş. 75Hz monitör bile kullansanız 300 FPS aldığınızda arada dağlar kadar frametime ve input lag farkı var. 75 FPS'te oynamak ağır çekim gibi.
Katılıyorum.

Şu şekilde açıklayayım. 75hz e v-sync ile sabitlediğin zaman tam 75 almıyorsun 73 ila 75 arasında değişkenlik gösteriyor. Ama v-synci kapatırsan hep 75 üstü olduğu için maksimum hz i alırsın.

Geri
Yukarı