Çözüldü i3-10100 90 dereceye ulaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Warpz

Kilopat
Yer
Sivas
Daha fazla  
Meslek
Şef Aşçı
Herkese selamlar. Geçen hafta satın aldığım hazır sistemin işlemcisi aşırı ısınıyor. Ekran kartım ve diğer parçalarım gayet normal ısılarda seyrederken, işlemcim boşta 55-70 aralığında. Yükte ise 70-90! aralığında geziyor. Valorant'ta bir saat geçirdikten sonra işlemcimin 90 derece olduğunu gördüğümde oyundan çıktım. Bu sırada ekran kartımın sıcaklığı ise 45-60 aralığındaydı.
Isı değerlerini HWMonitor ve Core Temp ile ölçtüm.

İşlemcimde ek olarak aldığım soğutucu var.

Kasamın markası: GamePower Dark Side RGB Fan+Şerit Gaming Oyuncu Bilgisayar Kasası Fiyatları ve Özellikleri

Kasada sadece egzoz fan ve işlemci fanı var, harici fan yok.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu kadar yüksek sıcaklığa özellikle boşta 70'e yakın bir sıcaklığa özel bir soğutucuyla ulaşılması normal şartlarda imkansız.

Soğutucu montajını doğru yaptınız mı? Soğutucu bloğu ile işlemci yüzeyi arasında hiç boşuk kalmamalı. Termal macun durumu nedir ayrıca fan değişimi yaparken veya bloğu takarken sürmemiş/değiştirmemiş/fazla sürüp taşırmış olabilir misiniz?
Bu kadar yüksek sıcaklığa özellikle boşta 70'e yakın bir sıcaklığa özel bir soğutucuyla ulaşılması normal şartlarda imkansız.

Soğutucu montajını doğru yaptınız mı? Soğutucu bloğu ile işlemci yüzeyi arasında hiç boşuk kalmamalı. Termal macun durumu nedir ayrıca fan değişimi yaparken veya bloğu takarken sürmemiş/değiştirmemiş/fazla sürüp taşırmış olabilir misiniz?

Çözüm
Temperli camı çıkarıp deneyin biraz hava alsın kasa. Elinize para geçtiğinde ön tarafa 3 fan alırsın. İşlemci soğutucusu ne bu da önemli eğer 70TL'ye satılan şeylerdense pek bir şey beklemeyin stok fan daha iyi.

Kasa hava almamış olsa bile 90 dereceye ulaşması imkansız. Benim kasam küçük olduğu için stok fan ile i5-10400F maksimum 75 dereceye çıkıyor. Muhtemelen termal macunu ya kötü sürülmüş ya da soğuıtucu montajı hatalı. Kasayı acilen açıp kontrol etmenizi öneririm.

Doğru düzgün hava almadığı için ısınıyor olması muhtemel.

Hangi işlemci soğutucusunu taktınız?

Temperli camı çıkarıp deneyin biraz hava alsın kasa. Elinize para geçtiğinde ön tarafa 3 fan alırsın. İşlemci soğutucusu ne bu da önemli eğer 70TL'ye satılan şeylerdense pek bir şey beklemeyin stok fan daha iyi.

Kasa hava almamış olsa bile 90 dereceye ulaşması imkansız. Benim kasam küçük olduğu için stok fan ile i5-10400F maksimum 75 dereceye çıkıyor. Muhtemelen termal macunu ya kötü sürülmüş ya da soğuıtucu montajı hatalı. Kasayı acilen açıp kontrol etmenizi öneririm.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Kasamın yanını açtım, tornavidayla işlemcimin soğutucusunu yerine sabitledim. Ardından bilgisayarı kapatıp açtığımda sorun çözüldü. Hiç beklemiyordum açıkçası.

Şu anda boşta 35-40
Yükte 60-65 derece aralığında geziyor.

Tekrardan teşekkürler arkadaşlar.

Geri
Yukarı