i3-13100F RTX 4060 Ti sistem 90 dereceye ulaşıyor

Lexus LFA

Hectopat
İyi sosyaller herkese.

i3 13100F 4060 Ti sistemimde son zamanlarda gözüme batan bir sorundan şikayetçiyim. Son 2-3 haftadır Valorant gibi basit oyunlarda bile işlemci 85-90 dereceleri görüyor. Bunu nasıl çözebilirim?

Not: Stok soğutucuyu kullanıyorum ve bundan 1-1.5 ay önce falan soğutucuyu merakımdan sök tak yapmıştım. Ayrıca evimde
soğutucu var. Bunu bir bilgisayarcıya taktırsam sorunu çözer miyim? (sistemi gaming.gen.tr'den aldım.)

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi sosyaller herkese.

i3 13100F 4060 Ti sistemimde son zamanlarda gözüme batan bir sorundan şikayetçiyim. Son 2-3 haftadır Valorant gibi basit oyunlarda bile işlemci 85-90 dereceleri görüyor. Bunu nasıl çözebilirim?

Not: Stok soğutucuyu kullanıyorum ve bundan 1-1.5 ay önce falan soğutucuyu merakımdan sök tak yapmıştım. Ayrıca evimde
soğutucu var. Bunu bir bilgisayarcıya taktırsam sorunu çözer miyim? (sistemi gaming.gen.tr'den aldım.)

Teşekkürler.

Basit oyun diye bir şey yok. Valorant zaten işlemciye yüklenen FPS oyunu. Yani hafif oyun değil işlemci için.

Hocam Valorant işlemci tabanlı bir oyundur zaten. Ve işlemci için 85-90 derece stabil bir değer. 100'ü geçmiyorsa problem yok.

Soğutucunuzu çıkartıktan sonra tekrar macun sürdünüz mu. Çünkü eğer soğutucunuzu sökerseniz macununuzu yenilemeniz lazım

Hayır sürmedim.

Elimdeki soğutucuyu taktırsam nasıl olur peki hocam düzelir mi?
Hocam soğutucu değiştirseniz bile yeniden macun sürmeniz lazim. Termal macunun amacı işlemci ile soğutucu arasında termal iletkenlik sağlamak. Eğer soğutucunuzu çıkarırsanız artık macununuzu eskisi gibi iletken olmuyor ve bazen açık yerler bırakıyor. O yüzden bence ısınmanız ondan kaynaklı. Eğer diğer soğutucuda önceden uygulanmış macun verse muhtemelen düzeltir

Hocam soğutucu değiştirseniz bile yeniden macun sürmeniz lazim. Termal macunun amacı işlemci ile soğutucu arasında termal iletkenlik sağlamak. Eğer soğutucunuzu çıkarırsanız artık macununuzu eskisi gibi iletken olmuyor ve bazen açık yerler bırakıyor. O yüzden bence ısınmanız ondan kaynaklı. Eğer diğer soğutucuda önceden uygulanmış macun verse muhtemelen düzeltir
Stok soğutucuyu çıkarıp macununu yenileyim hocam bugün.Olmazsa haftasonu takarım diğer soğutucuyu teşekkürler.

Macunu biraz önce yeniledim sıcaklık değerleri yük altında 70-75 derece arası geziyor şu anlık düzeldi gibi yardım eden herkese teşekkürler :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı