i3 10100F GTX 1050 sistemde Valorant 100 FPS'in altına iniyor

İşletim sistemi
Windows 10
İsterseniz CS:GO ile kıyaslayalım. CS:GO'da CPU ağırlıklı bir oyun. Ancak şu ana kadar hala daha 200FPS'nin altına indiğini görmedim. 8 GB RAM az geliyor olabilir ancak kullandığım Windows sürümü Microsoft'un Windows'u değil. ReviOS işletim sistemi kullanıyorum. Windows'un kırpılmış ve gereksiz uygulamalarından arındırılmış bir işletim sistemidir. Güvenlik problemi var ancak ben bu riski göze alıp ta kullanıyorum.
Eki Görüntüle 1616019

Valorantı silip yüklemeyi deneyin. Kar etmez ise ramdendir sorun. Valorant ilk çıktığında 10100f oyunun en kral oynatan işlemcilerindendi. Aşırı yüksek fps alıyordunuz fakat güncellemeler ile optimizasyon berbat oldu. Bir kaç gün izleyin dediğim gibi sorun ramden kaynaklıdır eğer problem devam ediyorsa.

Aynı sorun bende de var şu ana kadar oynadığım tüm PC oyunlarının optimizasyonu çöptü bu kadar zor bir şeyde ben mi bilmiyorum. Tabii benim işlemcim seninki kadar iyi değil ama PC'yi ilk aldığım zamanlar 60Hz monitör varken 250 200 FPS arası alıyorken 2 hafta önce 144 Hz moniör alınca niyeyse FPS 100 80 90 olmaya başladı. (monitörle alakalı olduğunu düşünmüyorum) CS'de 250 300 FPS alıyorum Valorant'ta 100 ile 60 arası alıyor herkes skill atınca 30 40'a kadar düşüyor.

Kardeşim millet bilip bilmeden yorum yazıyor sorunun basit. Çözünürlükten dolayı oluyor. Bu oyun %100 işlemci tabanlı bile olsa CPU kullanımı asla GPU'dan düşük çıkmamalı. Darboğaz oluyor. Oyun içi grafik yüklemeleri ekran kartı tarafından yapılır. Bunu karşılayamıyor. İşlemciye binen yük kasmalara sebep oluyor. Çözünürlüğü değiştirmelisin olmuyorsa grafik kalitesini en yuksek ayarlara alıp FPS'ini 144'e sabitleyip dene inşallah düzelecektir. Ayrıca ben i5 1. nesil 2009 yılı R7 240 ile 100 FPS oynuyorum senin en az 200 alman lazım.

Kardeşim millet bilip bilmeden yorum yazıyor sorunun basit. Çözünürlükten dolayı oluyor. Bu oyun %100 işlemci tabanlı bile olsa CPU kullanımı asla GPU'dan düşük çıkmamalı. Darboğaz oluyor. Oyun içi grafik yüklemeleri ekran kartı tarafından yapılır. Bunu karşılayamıyor. İşlemciye binen yük kasmalara sebep oluyor. Çözünürlüğü değiştirmelisin olmuyorsa grafik kalitesini en yuksek ayarlara alıp FPS'ini 144'e sabitleyip dene inşallah düzelecektir. Ayrıca ben i5 1. nesil 2009 yılı R7 240 ile 100 FPS oynuyorum senin en az 200 alman lazım.

Optimizasyon hocam ne çözünürlüğü.

Ucuzdan pahalıya çözüm önerisi:
1-Çözünürlüğünü düşürdüğün için yükü daha da CPU'ya veriyorsun. Çözünürlüğü desteklenen en yüksekte tutmanı tavsiye ederim. Valorant'ta çözünürlüğe göre karakter ebatları değişmediği için çok çabuk alışacağını düşünüyorum.
2-Oyunu başlattığında görev yöneticisinden oyuna dair şeylerin önceliğini (eskiden düşüğe çektiğimde dropları bir nebze engellerdim) değiştirebilirsin. (kesin kanıt olmamakla beraber Van-1 hatası almana sebep olabilir.)
3-RAM'i dual yaparsan FPS'inde artış olacaktır.
4-Daha fazla FPS için daha iyi bir işlemciye geçebilirsin.

Geri
Yukarı