i3-10100F sistem toplanmalı mı? Satılmalı mı?

Kara Elf

Hectopat
Merhabalar, uzun zamandır bir sistem toplamaya çalışıyorum. Maddi açıdan güçlü durumda olmadığım ve yanlış kaynaklardan bilgi aldığımdan bu durum çok yavaş sürdü. Haliyle alacağım ekran kartının stokları tükendi. Şu an RX 5600 XT veya RTX 2060 ve ikinci el piyasasına bakmaya başladım ama pek hevesim kalmadı. Bazı forumlar da satın aldığım parçaları satmamı önerdi.

Sorularım:
1. Stok sıkıntısı bittiğinde satın aldığım parçalarla sistem toplamam mantıklı mıdır?
2. Satın aldığım parçaları satıp 11. nesil bir sistem toplamakla doğru karar vermiş olur muyum?

Satın aldığım parçalar:
  • ASUS Prime B460M-A.
  • G.Skill Ripjaws V 8 GB 3200MHz. (2x)
  • Intel Core i3-10100F.
  • MSI MAG Forge 100r.
Not: Şu an 2017'de topladığımız sistemi kullanıyorum, Mayıs'ta askere gideceğim. O zamana kadar bu sorun hakkında ne yapabileceğim hakkında önerinizi bekliyorum.

Not 2: Şu an kullandığım sistemin 1 sene sonra piyasa değeri çok düşecekmiş. Hemen elimden çıkartmam gerekiyormuş. O yüzden hızlı karar vermem gerekiyor. Kullandığım bilgisayarın özellikleri:

Kullandığım sistem.
  • Intel Core i5-6600
  • ASUS RX 470.
  • Gigabyte Z170-HD3p,
  • Corsair 16 GB Vengeance,
  • Thermaltake Litepower 600W.
Nasıl bir yol izlemem gerekiyor bir türlü karar veremedim. Acaba bilgi birikimi olan birisi tavsiye verebilir mi?

Hepsini sat ve askere git, geldiğinde yeni nesil olarak topla.

Hocam bende öyle yapmayı düşünüyorum da bazı forumlarda kullandığım i5-6600/Gigabyte Z170-HD3p parçalarını satıp i3-10100f/ASUS Prime B460M-A kullanmam önerdi bazıları ise askerden gelince fiyatların daha yüksek olacağından bahsetti bende sizin gibi bütün iki sistemi de satmayı düşünüyordum ama farklı forumlarda ki cevaplar donanımdan anlamadığımdan kafamı karıştırdı.

Hepsini sat bence askerden dönünce güncel güçlü bir kasa topla aralık gibi 12.nesil çıkacak çok güzel bir şey bekliyorum.
Not 2: Şu an kullandığım sistemin 1 sene sonra piyasa değeri çok düşecekmiş. Hemen elimden çıkartmam gerekiyormuş. O yüzden hızlı karar vermem gerekiyor. Kullandığım bilgisayarın özellikleri:

Zaten her yıl geçtikçe değeri düşer. Normal

10. nesil daha mantıklı. Saf güç olarak çok daha iyi ve 12. nesil ile bile 10. nesil gölgeleyebileceğini sanmıyorum Intel'in. i5 10400F - i5 10600KF - İ7 10700KF. Bunlar harika seçimler olacaktır yeni sistemler için ve birde Z seris bir anakart ama şart değil.

Sakın satma. Ben de aynı anakart ve işlemciyi kullanıyorum. Performans olarak gerçekten çok iyi. Oyunlarda hiç bir sıkıntı çıkartmıyor. Render da ise Cinebench R20 testinde i7 7700k ile arasında sadece 300 puan fark var. Hem 11. nesil iyi değil. 10. nesil daha stabil. Eğer yeni aldğın parçaları şimdi satarsan askerden dönünce tekrar aynı fiyattan bulamaya bilirsin. Ben 3-4 ay önce aldım. Şu an her parçanın fiyatı artmış durumda.

Sakın satma. Ben de aynı anakart ve işlemciyi kullanıyorum. Performans olarak gerçekten çok iyi. Oyunlarda hiç bir sıkıntı çıkartmıyor. Render da ise Cinebench R20 testinde i7 7700k ile arasında sadece 300 puan fark var. Hem 11. nesil iyi değil. 10. nesil daha stabil. Eğer yeni aldğın parçaları şimdi satarsan askerden dönünce tekrar aynı fiyattan bulamaya bilirsin. Ben 3-4 ay önce aldım. Şu an her parçanın fiyatı artmış durumda.
Hocam başka forumlarda 11.nesil Intel daha iyi diyorlar başkası AMD geç diyor bir başkası da anakart değiştir 11.nesil desteklemiyor filen diyor pek donanımdan anlamıyorum ne yapacağımı da bilemiyorum.

Geri
Yukarı