i3 10100F sistemde Valorant düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 11
Oyun bozuk, işte sorun bu optimizasyon kararsız. Ersin abi 4 GB RAM'le 150 FPS alıyor, ben 8 GB RAM'le 50 60 FPS (droplu) alıyorum.

Ersin kim tanımıyorum ama Haziran ayından beri ilk gün ne FPS alıyorsun şu anda da aynı alıyorum ve oldukça akıcı. Sistemde eksiklik veya yanlışlık varsa sorun yaşanabilir.

Gördüğüm kadarıyla tek kanal RAM kullanıyorsun, bu sistemi performans olarak geri çeker. RAM'lerin 3000Mhz mi 2666Mhz mi kutusunda veya faturasında ne yazıyor? İşlemci sıcaklığın ne durumda oyundayken ve arka planda herhangi bir uygulama çalıştırıyor musun?

Ersin kim tanımıyorum ama haziran ayından beri ilk gün ne FPS alıyorsun şu anda da aynı alıyorum. Onun sistemi eksik veya yanlışsa sorun yaşayabilir.

Gördüğüm kadarıyla tek kanal RAM kullanıyorsun, bu sistemi performans olarak geri çeker. RAM'lerin 3000MHz mi 2666MHz mi kutusunda veya faturasında ne yazıyor? İşlemci sıcaklığın ne durumda oyundayken ve arka planda herhangi bir uygulama çalıştırıyor musun?

Ya pardon isim vermişim, bizden birisi diyelim :D, onun sistemi bizden kötü fakat o benden daha iyi dropsuz FPS alıyor fark bu.
Eki Görüntüle 1209759
RAM'im tek kanal olduğu için bu kadar düşük FPS alıyor olabilir miyim?

Evet.

Ersin kim tanımıyorum ama Haziran ayından beri ilk gün ne FPS alıyorsun şu anda da aynı alıyorum ve oldukça akıcı. Onun sistemi eksik veya yanlışsa sorun yaşayabilir.

Gördüğüm kadarıyla tek kanal RAM kullanıyorsun, bu sistemi performans olarak geri çeker. RAM'lerin 3000Mhz mi 2666Mhz mi kutusunda veya faturasında ne yazıyor? İşlemci sıcaklığın ne durumda oyundayken ve arka planda herhangi bir uygulama çalıştırıyor musun?
Ram'im 3000 mhz fakat sistemim geldiğinde BIOS'ta 2600 mhz olarak ayarlıydı yükseltme gereği duymamıştım. Oyun oynarken arkada discorddan başka uygulama çalıştırmıyorumç

Ya pardon isim vermişim, bizden birisi diyelim :D, onun sistemi bizden kötü fakat o benden daha iyi dropsuz FPS alıyor fark bu.

Ben şu anda CPB kapatsam ve arka planda Discord, Steam, Spotify, Chrome vb. açık tutsam belki %50 FPS kaybederim. Oyun tamamen işlemci üzerine kurulu olduğu için bu tarz durumlardan kolay etkileniyor. Örneğin video kaydı açtığım anda 30 FPS civarı kaybediyorum çünkü işlemci kayıt dosyası yazarken gücünün bir kısmını oraya veriyor, bu da oyuna yansıyor.

Ram'im 3000 mhz fakat sistemim geldiğinde BIOS'ta 2600 mhz olarak ayarlıydı yükseltme gereği duymamıştım. Oyun oynarken arkada discorddan başka uygulama çalıştırmıyorum.

BIOS'tan 3000Mhz yap, bir de Discord'u kapatıp oyuna gir bakalım ne kadar bir fark hissedeceksin. Bu yalnızca test amaçlı. İlk önerim aynı RAM'den bir tane daha alıp 2x8 GB 3000Mhz şeklinde kullanman olur.

Ben şu anda CPB kapatsam ve arka planda Discord, Steam, Spotify, Chrome vb. açık tutsam belki %50 FPS kaybederim. Oyun tamamen işlemci üzerine kurulu olduğu için bu tarz durumlardan kolay etkileniyor. Örneğin video kaydı açtığım anda 30 FPS civarı kaybediyorum çünkü işlemci kayıt dosyası yazarken gücünün bir kısmını oraya veriyor, bu da oyuna yansıyor.

BIOS'tan 3000MHz yap, bir de Discord'u kapatıp oyuna gir bakalım ne kadar bir fark hissedeceksin. Bu yalnızca test amaçlı. İlk önerim aynı RAM'den bir tane daha alıp 2x8 GB 3000MHz şeklinde kullanman olur.

Hocam sisteminiz iyi demek ki, ben bundan 1 sene önce gayet güzel FPS alıyordum, fakat şu anda sistemim değişmemesine rağmen kötü FPS alıyorum, sorun bu.

Hocam sisteminiz iyi demek ki, ben bundan 1 sene önce gayet güzel FPS alıyordum, fakat şu anda sistemim değişmemesine rağmen kötü FPS alıyorum, sorun bu.

3300X ve 2x8 GB 3200Mhz RAM'den geliyor tüm performans. Hem 5500 XT hem de 6600 XT kullandım Valorant FPS'im hiç değişmedi.

Gene de iyi, ben 2 tane 4 GB 1600 MHz RAM kullanıyorum.

MSI Afterburner ile oyun esnasında değerleri takip edebilirsin. Eğer ekran kartın %95-99 civarındaysa sistemin daha fazlasını verebilir demektir. Ama düşükse artık işlemci ve RAM yükseltmesi yapmak gerekir.

İşlemcime çok yükleniyor.

Bu videoya bakarsam adam 6100'ü hem sonuna kadar overclock yapmış, RAM'leri de aynı şekilde OC'lu artık bu değerler üst sınırı olmalı. Sistemin güncel, temiz, arka planda gereksiz uygulamalar yoksa 80 FPS civarı alman normal olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı