i3-10100F tekrar 780TL'ye düşer mi?

Bütçe
3000TL (Ek olarak ailem de destek verebilir fakat istemiyorum)

polat.cbk

Hectopat
Yer
Bodrum
Selamlar, sizce 10100F Vatan'da tekrar düşük fiyattan stoklara girer mi? Elimde 3000TL'ye yakın para var. Hali hazırda DDR3 olan sistemimi DDR4'e geçirmek istiyorum. İşlemci, anakart, RAM, PSU ve son olarak da kasa alacağım. Fakat paramın hepsini de harcamak istemiyorum. 250TL'ye Viper mini ve 70x30 mouse pad de almak istiyorum. İnternetten araştırdığımda i3 10100F 1100TL'yken i5-10400F 1250TL Vatan'da. i5 alırsam paramın hepsi gidecek, biliyorum aralarında dağlar kadar fark var ama ne yapacağımı bilemedim tavsiye verirseniz sevinirim.

Not: sistemi illaki yenilemem gerekmiyor sadece param elimde dururken değer kaybedeceğine ileriye dönük bir şeyler alırım diye düşündüm. Piyasa düzelirse üniversiteye giderken 1660S olan orta düzey bir laptop alırım, kasama da RTX serisi bir kart alırım diye düşünmüştüm.

Sistemim:
i3-540
Foxconn anakart.
RX550.
4+4 RAM.
300W PSU.

Vatan'da stoklara ucuz girerse i3-10100F girmezse 10400F.
MSI B460M PRO anakart.
Patrior Viper Steel 8 GB 3200MHz RAM.
FSP Hydro k 500W PSU.
Kasaya henüz karar vermedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar, sizce 10100F Vatan'da tekrar düşük fiyattan stoklara girer mi? Elimde 3000TL'ye yakın para var. Hali hazırda DDR3 olan sistemimi DDR4'e geçirmek istiyorum. İşlemci, anakart, RAM, PSU ve son olarak da kasa alacağım. Fakat paramın hepsini de harcamak istemiyorum. 250TL'ye Viper mini ve 70x30 mouse pad de almak istiyorum. İnternetten araştırdığımda i3 10100F 1100TL'yken i5-10400F 1250TL Vatan'da. i5 alırsam paramın hepsi gidecek, biliyorum aralarında dağlar kadar fark var ama ne yapacağımı bilemedim tavsiye verirseniz sevinirim.

Not: sistemi illaki yenilemem gerekmiyor sadece param elimde dururken değer kaybedeceğine ileriye dönük bir şeyler alırım diye düşündüm. Piyasa düzelirse üniversiteye giderken 1660S olan orta düzey bir laptop alırım, kasama da RTX serisi bir kart alırım diye düşünmüştüm.

Sistemim:
i3-540
Foxconn anakart.
RX550.
4+4 RAM.
300W PSU.

Vatan'da stoklara ucuz girerse i3-10100F girmezse 10400F.
MSI B460M PRO anakart.
Patrior Viper Steel 8 GB 3200MHz RAM.
FSP Hydro k 500W PSU.
Kasaya henüz karar vermedim.
Dolar düşse bile piyasanın düzelmesi uzun sürüyor. Kısa vadede düzeleceiğini sanmıyorum.

Sisteminizi DDR4'e geçirmekle yeni sistem toplamak arasında bir fark yok. Sisteminizi 2. elden satın yeni konu açıp son bütçenizi söyleyin toplayalım. Sorunuza gelirsek idarelik sisteminiz varken ölü sokete sistem toplamama taraftarıyım.

E kasa alma o zaman? Artık düşmez hiç sanmıyorum. Kasa alma 10400 al.
Kasam eski bir Oem Casper kasa sığar mı bilmiyorum, ısınma problemleri de olabilir. Eğer fiyat düşerse 500-600TL cebime kalıyor o yüzden demiştim.

3 bin TL'nin tamamını harcamadan sıfırdan sistem mi dizeceksin? Bu aralar herhangi bir düşüş olacağını sanmıyorum.
Evet amacım o yönde çünkü ihtiyaçlarım veyahut beğendiğim şeyler de oluyor. Tüm param bu.

Mediamark'da stok her yenilendiğinde 789 TL oluyor.
Çok sık yenileniyor.
Aaa orayı bilmiyordum teşekkürler.
Sisteminizi DDR4'e geçirmekle yeni sistem toplamak arasında bir fark yok. Sisteminizi 2. elden satın yeni konu açıp son bütçenizi söyleyin toplayalım. Sorunuza gelirsek idarelik sisteminiz varken ölü sokete sistem toplamama taraftarıyım.
1200 soket neden ölü soket ki? İleride B460M Pro anakarta i7 10. nesil bir işlemci takamaz mıyım? AMD anakartları ucuz olsa da işlemcileri çok pahalı kararsız kaldım. o yüzden i3 10. nesil veyahut i5 10. nesil düşündüm.

Hem AMD hem Intel yeni nesilde büyük ihtimal DDR5'e geçecek.
Çıkınca çok pahalı olur, o kadar birikimim yok. Zaten yeni nesil teknolojik ürünleri ilk deneyimleyenlerden olmayı pek sevmiyorum. Çıktığı zaman da F/P ürünlerinin uzun süre piyasa yer almayacağını düşünüyorum o yüzden beni çok fazla etkilemez. Sonuçta hala daha iş var DDR4 Mimarisinde. DDR5 için sizin görüşleriniz nelerdir?

Çıkınca çok pahalı olur, o kadar birikimim yok. Zaten yeni nesil teknolojik ürünleri ilk deneyimleyenlerden olmayı pek sevmiyorum. Çıktığı zaman da F/P ürünlerinin uzun süre piyasa yer almayacağını düşünüyorum o yüzden beni çok fazla etkilemez. Sonuçta hala daha iş var DDR4 Mimarisinde. DDR5 için sizin görüşleriniz nelerdir?
Daha gelmeden bilemeyiz.
İlk Ram'ler görüntülendi ama işlemcileri bilemiyorum. Ram'leri de çok detaylı incelemedim zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı