i3 10100F XMP açıkken işlemci %100 çalışıyor

Stucknela

Hectopat
Evet XMP acıkken RAM 3200 MHz'ye cıkıyor fakat bazen bilgisayarı actıgımda işlemci %100 calısıyor ve asla düşmüyor. Herhangi bir yük yokken yapıyor bunu. Antivirüs taraması yaptım virüs yok ve zaten yeni format attım. Bu olay olurken de işlemci 100 dereceye yaklasıyor. Şu an acık değil 2666 MHz calısıyor ve yükselme sorunu yok.
Altta görseller mevcut sistem su şekilde.
R7 265.
i3 10100F.
B560M-A Pro.
Crucial Ballistix 3200 RAM.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Bu şekilde açtım şu an. İlk açılışta biraz git gel yaptı şu an bu şekilde normal gözüküyor. Ama sorun ileriki süreçte de çıkabiliyor.
Şu anlık düzeldi gibi.Eki Görüntüle 2048588

Test etmek istersen Prime95'ten Large FFTs testine sokabilirsin. Testte 20 dakika boyunca hata almazsan kapatabilirsin.

Test etmek istersen Prime95'ten large ffts testine sokabilirsin. Testte 20 dakika boyunca hata almazsan kapatabilirsin.

Bu değerler normal mi? Soket ısısı da yükseliyor daha yeni başlattım testi. Mesela şu an 60 oldu.
Ve işlemci cok hızlı çalışıp duruluyor yani birden fan son sürat çalışıyor sonra stabile dönüyor ve bu sürekli oluyor hani 10 saniyede bir olan bir şey. Bu da garibime gitti aslında neden bu kadar fazla git gelli acaba?
Fan sesinden kafa ağrıtmaya başladı yani.
resim_2023-12-10_233328485.png

Bu değerler normal mi? Soket ısısı da yükseliyor daha yeni başlattım testi. Mesela şu an 60 oldu.
Ve işlemci cok hızlı çalışıp duruluyor yani birden fan son sürat çalışıyor sonra stabile dönüyor ve bu sürekli oluyor hani 10 saniyede bir olan bir şey. Bu da garibime gitti aslında neden bu kadar fazla git gelli acaba?
Fan sesinden kafa ağrıtmaya başladı yani.Eki Görüntüle 2048608

Prime95'de işlemcinin fazla ısınması normal ama Large FFTs testinde 99 dereceyi görmesi normal değil. Termal macun değiştirme zamanı gelmiş gibi duruyor. Fan sesi içinse soğutucunun kablosunu kontrol edebilirsin, gevşemiş olabilir.

Prime95'te işlemcinin fazla ısınması normal ama large ffts testinde 99 dereceyi görmesi normal değil. Termal macun değiştirme zamanı gelmiş gibi duruyor. Fan sesi içinse soğutucunun kablosunu kontrol edebilirsin, gevşemiş olabilir.

Sadece testte değil ki. Normal de de %100 çalışırken 100 dereceyi görüyordu. Ki başlıktaki SS te 93 derece gösteriyor. Macunun çözeceğini sanmıyorum ama deneyeceğim.

Ve işlemciyi alalı 1 sene olmadı sanırım. Ne kadar da bir değiştirilmesi gerekiyor ki bu macunun. Testi sonlandırır sonlandırmaz 50 dereceye düştü ama cok hızlı ısınıyor gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı