i3 10100F XMP açıkken işlemci %100 çalışıyor

Stucknela

Hectopat
Evet XMP acıkken RAM 3200 MHz'ye cıkıyor fakat bazen bilgisayarı actıgımda işlemci %100 calısıyor ve asla düşmüyor. Herhangi bir yük yokken yapıyor bunu. Antivirüs taraması yaptım virüs yok ve zaten yeni format attım. Bu olay olurken de işlemci 100 dereceye yaklasıyor. Şu an acık değil 2666 MHz calısıyor ve yükselme sorunu yok.
Altta görseller mevcut sistem su şekilde.
R7 265.
i3 10100F.
B560M-A Pro.
Crucial Ballistix 3200 RAM.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Güç seçeneklerinden "Dengeli" alıp, internet bağlantısı yokken yani Ethernet kablosu çıkık vaziyette PC reset atıp duruma bakıp geri dönüş yazar mısın?

Güç seçeneklerinden "dengeli" alıp, internet bağlantısı yokken yani Ethernet kablosu çıkık vaziyette PC reset atıp duruma bakıp geri dönüş yazar mısın?

Her zaman yapmıyor reis. Yani açtığımda %100 oluyor ve asla düşmüyor bazen de açıyorum %100 olmuyor ve öyle devam ediyor ne kadar acık kaldıgı pek önemli değil.
Ama evet dediğin gibi güç seceneklerini hep yükseltmiştim ondan yapar mı acaba?

Yazdığımı bir dene. Eğer sorun olmazsa interneti takıp 2dk bekle kullanım yine artarsa update veya başka bir şey arkada işlem yapıyor, artmazsa zaten problem çözülmüş demektir.

Yazdığımı bir dene. Eğer sorun olmazsa interneti takıp 2dk bekle kullanım yine artarsa Update veya başka bir şey arkada işlem yapıyor, artmazsa zaten problem çözülmüş demektir.

Dediğin gibi güç seçenekleriyle alakalıymıs. Ama yani enteresan olan dengelide de yaptı ve yüksek performansa alıp tekrar dengeliye aldıgımda normale döndü. Yüksek performansta veya nihai performansta sürekli yük olmasa bile %100 çalışıyor. Öncesinde yüksek performans kullanıyordum ve yük olmadıkça işlemci stabil calısıyordu %100 olmuyordu. Nasıl bir hiç anlamadım ama nereden düzeltebileceğimi çözdüm en azından. Sürekli düzeltmem gerekecek olsa da ya yapacak bir şey yok artık.

Yazdığımı bir dene. Eğer sorun olmazsa interneti takıp 2dk bekle kullanım yine artarsa Update veya başka bir şey arkada işlem yapıyor, artmazsa zaten problem çözülmüş demektir.

Ayrıca XMP açmanın bilgisayara etkisi ne kadar olur?

Dediğin gibi güç seçenekleriyle alakalıymıs. Ama yani enteresan olan dengelide de yaptı ve yüksek performansa alıp tekrar dengeliye aldıgımda normale döndü. Yüksek performansta veya nihai performansta sürekli yük olmasa bile %100 çalışıyor. Öncesinde yüksek performans kullanıyordum ve yük olmadıkça işlemci stabil calısıyordu %100 olmuyordu. Nasıl bir hiç anlamadım ama nereden düzeltebileceğimi çözdüm en azından. Sürekli düzeltmem gerekecek olsa da ya yapacak bir şey yok artık.

Ayrıca XMP açmanın bilgisayara etkisi ne kadar olur?
RAM Mhz değeri düşükse onu yükseltir. Render ve yayın işlerinde etkisi çok, oyunlarda falan az olur.

Sorununun çözüldüğüne sevindim.

Yeni konular

Geri
Yukarı